Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat ibiza yaz lastiği seçimi

Lastik derin mevzu dostum. Herkes farklı bir şey söyler. Biraz araştırmaya girince yaz mı,
4 mevsim mi michelin mi Continental mi yoksa alt markaları mı
yok bu lastik pirelli fabrikasında üretiliyor kalitelidir yok yerli olsun bizim olsun vs..vs.. içinden çıkamazsın.

Ama sana tavsiyem öncelikle kesene göre bir filtre yap.
tabi bilindik markalardan şaşma, sonra etiket değerleri olan yakıt, yağmur ve ses değerleri C'nin üstünde olsun.
Birkaç siteden kullanıcı yorumlarını da okuyup harmanla sonunda ortaya çıkan seçenekler arasında kafana yatanı al derim.

Ben de bu aralar bir takım lastik (205*55*16) alacağım ve detaylı bir araştırma yaparak fiyat performans açısından 4 mevsim Falken AS210 da karar kıldım. Ben de kafanı biraz karıştırayım ve Falkenin Sumitomo Rubber Industries altında bir Japon markası olarak Türkiye'de üretildiğini söyleyeyim. Ayrıca Mercedes G sınıfı ( o tanktan bozma) olan arazi araçları ve Porsche gibi üst sınıf markalara ve modellere fabrika çıkışı lastik tedarik ediyor.
Falkeni eski aracım olan Astra da denedim çok memnun kalmadım çok ses yapıyor ve tutuşunu beğenmedim .sadece tecrübe olarak paylaştım .iyi sürüşler

Falkeni eski aracım olan Astra da denedim çok memnun kalmadım çok ses yapıyor ve tutuşunu beğenmedim .sadece tecrübe olarak paylaştım .iyi sürüşler

Lastiğin etiket değeri 69 desibel. Bence gayet başarılı. Tabi beklentiden beklentiye bu durum değişir.
Ayrıca lastik hamuru yumuşadıkça sesi azalır. Yumuşak hamur lastik dolaylı olarak daha çabuk aşınacağına işarettir.

1591560355650.png

Merhabalar arkadaşlar. Bu sene eskiyen yazlık lastiklerimi değiştirip yenilerini almayı düşünüyorum. 2012 model 1.4 16v 85hp seat ibiza copa aracım var. Normalde arabayla birlikte gelen jantlar 15inc ben bu jantlarda kışlık lastik kullanıyorum. Sonradan replika 16inc jant almıştım alırkende üzerine bridgestone t001 195/55/R16 lastikler takılmıştı. Yaz lastiklerini az çok araştırdım araştırdıkça kafamda karışmaya başladı çok fazla seçenek var. Sizlerinde fikrini almak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürederim.
Fiyat performans acisindan dusunmek lazım
Kendi aracimda Good years Eagle sport xl h kullanmaktayim acayip memmunum es değer yumsak lastik icin falken raiken ve dunlop ve Michaelin plot sport4 olabilir tercih etsem bunları tercih ederdim Continental su donemde fiyatlari tavan yapmış durumda performansi pirelli Michaelin ve Good years ile ayni tercih sizin

Ustadim yasadigin yere gore lastik sec bence.

Eger yollar temiz cukur vs cok yoksa yumusak hamurlu continental modelleri veya Michelin modelleri gidebilir. Contiyi o konuda asiri ovuyorlar. Ses, konfor, saglamlik, f/p acisindan.

Yok temiz degilse ince hamur yanakli lastik alma ustadim. Ben bile bile turanza t001 aldim lastik sert cok ses yapiyor ama kafam rahat. Cunku yasadigim yere gidebilecek dayanabilecek lastik o gibi. Bol cukur delik desik ve gedik... Yanak atma derdim olmaz otobanda 120 ile giderken lastigi yolda birakip jant ustunde tehlikede kalma durumum olmaz (sikayetvara girin bazi lastikler yanak birakmasiyla unludur) en azindan dedim bunu aldim.

Arkadasi israrla uyardim lassa greenways alma diye buraya gitmez diye. Dinlemedi gitti aldi 9-10 ay oldu cukura dusmus lastik pert yumruk kadar balon yapmis...

Eger cukur vs coksa michelinden de uzak dur ustadim. Konfor lastikleri balon yapmasiyla meshurdur (cukurlu yollarda)

Yani son karari yasadigin yere gore vermen en mantiklisi olur...

Ustadim yasadigin yere gore lastik sec bence.

Eger yollar temiz cukur vs cok yoksa yumusak hamurlu continental modelleri veya Michelin modelleri gidebilir. Contiyi o konuda asiri ovuyorlar. Ses, konfor, saglamlik, f/p acisindan.

Yok temiz degilse ince hamur yanakli lastik alma ustadim. Ben bile bile turanza t001 aldim lastik sert cok ses yapiyor ama kafam rahat. Cunku yasadigim yere gidebilecek dayanabilecek lastik o gibi. Bol cukur delik desik ve gedik... Yanak atma derdim olmaz otobanda 120 ile giderken lastigi yolda birakip jant ustunde tehlikede kalma durumum olmaz (sikayetvara girin bazi lastikler yanak birakmasiyla unludur) en azindan dedim bunu aldim.

Arkadasi israrla uyardim lassa greenways alma diye buraya gitmez diye. Dinlemedi gitti aldi 9-10 ay oldu cukura dusmus lastik pert yumruk kadar balon yapmis...

Eger cukur vs coksa michelinden de uzak dur ustadim. Konfor lastikleri balon yapmasiyla meshurdur (cukurlu yollarda)

Yani son karari yasadigin yere gore vermen en mantiklisi olur...
Çok teşekkür ederim verdiğiniz detaylı bilgi için çok açıklayıcı olmuş.

Arkadaşlar yaklaşık bir buçuk ay önce hangi lastiği alsam ne yapsam diye sordum sizlere. Fikirlerinizi benimle paylaştınız birlikte araştırmalar yaptık ve sonuç olarak ben gittim Bridgestone T005 195/55/16R 87V Lastik aldım. Yaklaşık 3500km'dir kullanıyorum gayet başarılı. Yol tutuşundan, Islaktaki performansından memnun kaldım. Eskiden T001 kullanıyordum. Yeni modelde yanaklarını biraz daha yumuşatmışlar ve ıslak performansını arttırmışlar. Eğer düşünen varsa tavsiye ederim. Ses konusuna gelince beni çok fazla rahatsız eden bir değişiklik olmadı yada benim kulaklarım alıştı belki daha pahalı michelin continental gibi markaları tercih ettiğinizde daha iyi bir performans ve daha az ses sunacaktır sizlere ama genel olarak memnun olduğumu tekrar belirteyim.

Hayirli olsun ustadim t005 te cok iyi lastiktir. İyi bir secim olmus. T001 e gore daha yumusaksa konfor ve ses olarak getirisi illaki olmustur :) tekerine tas degmesin ustadim kazasiz belasiz kullan insallah..

Geri
Üst Alt