Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat ibiza 180000 km triger değişimi...

bora55

Kıdemli Üye
2012 yılı eylül ayında aldığım düldülü bugün yetkili servis wosmer'e triger değişimi için bırakmış bulunmaktayım.
Aracım şu an 179.500 küsür km'lerde.
Bu aracın ilk triger değişimi. (ilk yazmamdaki sebep kimi arkadaş ne zaman değişeceği hakkında bilgisi olmuyor.)
Bundan önce 90000 de bir tek V kayışı değişmişti.
Yetkili servisle konuştum devir daim pompası kontrol edilecek gerek duyulursa size haber verilip değişecek denildi.
Forumlarda gezerken mutlaka değiştirin diyor.
Sizce illa değiştirtmem gerekir mi yoksa servise mi bırakayım bu işi...

Bu arada dışarı özel servise sorduğumda fiyat olarak bana 1100 lira vermişti.
Yetkili servisde ise 1870 liraya yapılıyor bu iş... (İçinde rutin bakım parası da var)

Son düzenleme:
180 bin km nasıl dayandı trigger bir yanlışlık olmasın bu konuda ? 90binde trigerin de değişmesi gerekiyor diye biliyordum.
Trigger değişince devirdaim de değişsin denir genelde bir daha triggeri sökmek gerekecek devirdaim için çünkü.
Değişse iyi olur ama servis gerek yok diyorsa gerek yoktur. Ses yapmıyor mu devirdaim?

180 bin km nasıl dayandı trigger bir yanlışlık olmasın bu konuda ? 90binde trigerin de değişmesi gerekiyor diye biliyordum.
Trigger değişince devirdaim de değişsin denir genelde bir daha triggeri sökmek gerekecek devirdaim için çünkü.
Değişse iyi olur ama servis gerek yok diyorsa gerek yoktur. Ses yapmıyor mu devirdaim?

:)
Araç sıfır alındı desem ve sadece ben kullandım desem inanır mısın yanlışlık olmadığına ? :)
Bu arada yetkili servis zaten kendisi diyor Ibiza için triger değişiminin 180 bin olduğunu.Yanlis hatırlamıyorsam 2010 sonrası ibizalar için bu böyle geçerli.
Ama ne yazık kimi ustaların yanlış yonlendirmesi sonucu bazı arkadaşlar dediğin gibi 80-90 bin de trigerini değiştirdi.
Yarın unutmazsam arabamın km'sini de fotoğraflayıp buraya koyayim da 1.4 motor Ibiza sahiplerinin içi rahat etsin bu konuda ve boşa endişe duymasınlar...
Bu arabalar gerçekten çok sağlam.
Devirdaimde herhangi bir ses yok masallah...
Servis danışmanı işlem sırasında arayıp bilgilendirdi. Usta devirdaimde bir sıkıntı olmadığını söylemiş.
Zaten şu da var seat 180 bin bakımı listesinde zaten devirdaim yok.
Ama ben gene de fiyat sordum biraz makul olsa hazır açılmışken onu da değiştireyim diye ama 600 lira fiyat verince ellettiremedim :)
Şahsen Ibizadan çok memnunum. Pek hızlı değil ama lpg ile çok ekonomik...

Çok iyi dayanmış triger kayışların zaten dayanma süresi ve çalışma ömürleri oluyor yani kopmasına gerek olmadan değişim en iyisi
Devir daim için de değiştirin denmesinin nedeni tekrar aynı işle uğraşılıyor ve yeni takılması daha uzun süre sıkıntısız kullanmanıza neden oluyor bende triger ile devirdaim birlikte değiştirilmesi gerektiğini düşünenlerdenim

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çok iyi dayanmış triger kayışların zaten dayanma süresi ve çalışma ömürleri oluyor yani kopmasına gerek olmadan değişim en iyisi
Devir daim için de değiştirin denmesinin nedeni tekrar aynı işle uğraşılıyor ve yeni takılması daha uzun süre sıkıntısız kullanmanıza neden oluyor bende triger ile devirdaim birlikte değiştirilmesi gerektiğini düşünenlerdenim

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

200-300 deseler neyse de 600 lira diyince değiştirmedim artık.
Seat kendisi 180 bin diyor değişim süresi. Bu konuyu açmamda ki sebep de bu zaten. Seat ibiza sahipleri okusun görsün bilmeyenler bilgilensin diye. Erkenden boşuna para vermeye gerek yok.
Seat mühendisleri 180 bin garanti veriyorsa bence 200-210 bin rahat götürür ama o riske gerek yok tabi. Her şey zamanında güzel.
Seat gerçekten sağlam üretiyor araçları ben bunu anladım.
Güzel kullanırsan bir sorun çıkmıyor araçta. Tabi fabrikasyon bir hata yoksa.

Değişim km si için şöyle bir yorumum olur.
Leonlarda bile kitapçıkta 120 bin km limit koyuluyor ki zaten kilometre bitmese bile kayış 5 senede özelliğini yitirip sertleşiyor.
Onu da geçtim fabrikasyon triger her zaman piyasada bulunan Dyco, Skf, Gates gibi kaliteli üreticilerin markalarından daha uzun gider. Servis de bu markalardan birini kullanmak zorunda. Bu da demek oluyor ki fabrikasyon ile sonradan takılan triger arasında km farkı olur.
Sizin aracınız istisna olarak düzgün hava şartları ve kullanım ile dayanmış olabilir kendinizi talihli sayın fakat her ibiza böyle olmayacaktır. dolayısıyla bundan sonra trigeri 180 bin de değiştireceğine inanan bir kullanıcı
her an kayışı kopartıp motoru piyasa tabirimi mazur görün eline almayı da göze almış bulunuyor.
Bunun ötesi kahramanlıktır ama araç sizin para sizin kimse karışamaz tabi...

Devirdaim için ise şu an problem yapmayabilir ama sonuçta 180 bin km gitmiş her an sızıntı yapabilir. Yakın gelecekte yaşanacak muhtemel bir devirdaim sorunu için bir triger işçilik fiyatı kadar daha para ödersiniz. Sök tak kısmı basit değildir. Bu sebeple zaten uzun süre dönüp bakmayacağınız bir parçayı değiştirmeniz daha mantıklı olacaktır.
Naçizane yorumum.

• Beğen
Reaksiyonlar: ACK
:)
Araç sıfır alındı desem ve sadece ben kullandım desem inanır mısın yanlışlık olmadığına ? :)
Bu arada yetkili servis zaten kendisi diyor Ibiza için triger değişiminin 180 bin olduğunu.Yanlis hatırlamıyorsam 2010 sonrası ibizalar için bu böyle geçerli.
Ama ne yazık kimi ustaların yanlış yonlendirmesi sonucu bazı arkadaşlar dediğin gibi 80-90 bin de trigerini değiştirdi.
Yarın unutmazsam arabamın km'sini de fotoğraflayıp buraya koyayim da 1.4 motor Ibiza sahiplerinin içi rahat etsin bu konuda ve boşa endişe duymasınlar...
Bu arabalar gerçekten çok sağlam.
Devirdaimde herhangi bir ses yok masallah...
Servis danışmanı işlem sırasında arayıp bilgilendirdi. Usta devirdaimde bir sıkıntı olmadığını söylemiş.
Zaten şu da var seat 180 bin bakımı listesinde zaten devirdaim yok.
Ama ben gene de fiyat sordum biraz makul olsa hazır açılmışken onu da değiştireyim diye ama 600 lira fiyat verince ellettiremedim :)
Şahsen Ibizadan çok memnunum. Pek hızlı değil ama lpg ile çok ekonomik...
Benim araç 55 bin km de ben trigeri değiştirmeyi düşünüyorum 2013 model 5 seneyi geçti diye :D

Bizim arabalarımız gerçekten sağlam. Ben inat ettim, kulaklarımı tıkadım konuşulanlara ve servisi dinledim içim de çok rahattı. Para sizin araba sizin keyif sizin. İstediğiniz zaman değiştirin derim. Sanayide ki ustaya gitseniz hemen değişelim der. Sanırım mersin'de yaşıyorsunuz arayın mersin seat yetkili servisini sorun benim arabamın trigeri ne zaman değişecek diye. Hem gönlünüz rahat etsin.
Ben ibizası olanlar için açtım konuyu. Akşam hem arabanın km'sini hem de bakım faturasını koyayım buraya :)
Servis 180 binde değişecek diyorsa hala daha neden o kadar gitmez deniliyor anlamıyorum :D Servis diyor. Seat'ın mühendisleri diyor 180 bin gider diye :)

Değişim km si için şöyle bir yorumum olur.
Leonlarda bile kitapçıkta 120 bin km limit koyuluyor ki zaten kilometre bitmese bile kayış 5 senede özelliğini yitirip sertleşiyor.
Onu da geçtim fabrikasyon triger her zaman piyasada bulunan Dyco, Skf, Gates gibi kaliteli üreticilerin markalarından daha uzun gider. Servis de bu markalardan birini kullanmak zorunda. Bu da demek oluyor ki fabrikasyon ile sonradan takılan triger arasında km farkı olur.
Sizin aracınız istisna olarak düzgün hava şartları ve kullanım ile dayanmış olabilir kendinizi talihli sayın fakat her ibiza böyle olmayacaktır. dolayısıyla bundan sonra trigeri 180 bin de değiştireceğine inanan bir kullanıcı
her an kayışı kopartıp motoru piyasa tabirimi mazur görün eline almayı da göze almış bulunuyor.
Bunun ötesi kahramanlıktır ama araç sizin para sizin kimse karışamaz tabi...

Devirdaim için ise şu an problem yapmayabilir ama sonuçta 180 bin km gitmiş her an sızıntı yapabilir. Yakın gelecekte yaşanacak muhtemel bir devirdaim sorunu için bir triger işçilik fiyatı kadar daha para ödersiniz. Sök tak kısmı basit değildir. Bu sebeple zaten uzun süre dönüp bakmayacağınız bir parçayı değiştirmeniz daha mantıklı olacaktır.
Naçizane yorumum.

Leonlarda bile derken ? İbiza daha mı kötü araba :) Aynı markanın aracı. Motor güçleri ve kapasiteleri farklı olsa da kalite olarak görüldüğü gibi leondan eksik yanı yok. Yetkili servis sene süresi vermiyor, diyor ki 180 bin olunca değişecek. Dediğim gibi 2012 eylül de aldım. Dolu dolu 6.5 sene eder. Bu arada dipnot olarak şunu da yazayım : aracım lpg'li. Yanlış hatırlamıyorsam 32.200 civarı lpg montajı yaptırdım. Bu da eder 147 bin. Koca bir 147 bin km, lpg'li olarak kullandım. Seat (yetkili) servisi ilk önceleri ibiza için de triger değişimini 120 bin diyordu, (görüldüğü gibi sadece leon da bu süre geçerli değil) sonradan yetkili servis bunun 180 bin olarak düzeltildiğini söyledi. Dediğiniz gibi para sizin keyif de sizin. Ben 90 bin de değiştiririm arkadaş derseniz size kimse karışamaz. Bu konuyu açma sebebim 6j kasa ibiza sahiplerini bilgilendirmek. Arabalarının sağlamlığını göstermek. Yoksa burada da çok rastladım insanlara 90-100 binlerde triger değişcek diyenlere. O zaman da itiraz etmiştim. 6j kasalar için yetkili servis veya ispanya (artık ne dersen) 180 bin de değişecek triger diyorsa , bu benim aracın istisna olduğu ya da şansa bu kmlere kadar geldiğimi göstermez hocam.
Kısacası şu; arabayı yapan adamlar diyor ki kardeşim seat ibiza 6j kasa araçların trigeri 180 bin gider. (2010 sonrası yanlış hatırlamıyorsam, garanti olsun diyenler yetkili servisten bilgi alsın) Bu lafın üstüne ben hala daha neden sağdan soldan duyduğum laflarla gidip ağır bakımını erkenden yaptırayım ?
Devir daim için dediklerine aynen katılıyorum. Ama bütçemi aştığı için ve seat'ın triger değişim paketinin içinde bu parçanın olmamasından da güç alarak yaptırtmadım.

Araca fazla patinaj çektirmek triger kayışının ömrünü. azaltıyormuş doğrumudur? Bilgisi olan varmı?

Geri
Üst Alt