Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Cordoba/İbiza problemli ön takım modifiyesi

kurtbil

Kayıtlı Üye
Seat Cordoba/İbiza problemli ön takım modifiyesi

2004 model cordobamız var.. benden çok babamın kullandığı bir araç..

ilk aldığımızdan beri aracın amortisörleri konusunda şikayetimiz vardi, en ufak çukurda dan dun tak tuuuuukkk diye sesler geliyordu, sanki bişeyler kırılıyordu ön tarafta, önceleri amortisör sert heralde diye düşünüyordum ama fren yapınca araba secdeye yatıyordu nerdeyse.. ayrıca frenajda fln özellikle zemin bozuksa ön lastikler zıplıyor dolayısıyla abs devreye giriyordu, hız çok düşük olmasına rağmen..

Senelerce böyle kullandık idare ettik diyelim, sonra geçenlerde arabaya binince ön takımdan gelen sesler dikkatimi çekti, lak luk sesler gelmeye başlamıştı babam sağolsun pek önemsememiş bende vaktim müsaitken konuya el attım..

Bir özel VW servisinde yaptırdığım kontrolde askı rotu, viraj demir lastikleri ve salıncak arka burcunun bozulmuş ve değişmesi gerektiği söylendi..

Hazır bu konuya eğilmişken, esas şikayetimize geri döndüm (çukur , tümseklerdeki anormal sesler) google da konuyla ilgili biraz araştırınca, muzdarip olduğumuz bu dertlerin aslında çok çabuk yıpranan ve dayanıksız olan salıncak arka burcu ile alakalı olduğunu ve çözüm olarak ibiza cupra TDi ların arka salıncak burcu takıldığını okudum birkaç yabancı forumda..

denemeye karar verdim.. gene o yabancı forumlarda ibiza cupra TDi salıncak arka burcu parça numarası: 6LL 407 183 olduğunu öğrendim..

esenyurt doğuş otoyu ve birkaç yetkili servisi arayarak bu parçanın stoklarda var olup olmadığını ve fiyatını öğrendim, parça fiyatı ucuz sayılabilir 25 TL.. en son gaziosmanpaşadaki yetkili seat servisini arayarak bu parçayı getirttirdim ve serviste diğer parçalarla birlikte değişimini yaptırdım..

sonuç gerçekten şaşırtıcı oldu.. artık çukur tümsekten geçerken gelen o anormal ses yoktu
smile.gif

Bu orjinal burç:

6734.jpg
7271.jpg

bu da cupradaki:

6759.jpg

gördüğünüz gibi cupra nın ki daha dolu ve daha rijit..

Değişim sonrası arada ciddi bir fark oluştu, en ufak çukurdaki acayip darbe sesleri artık yok, sert frenlerdeki hoplama zıplamada görünürde yok, artık sağlam frenleme yapabiliyorum ABS devreye girmeden..

Bu kasa cordoba veya ibizası olanların işine yarayabilir.

Herkese iyi forumlar.

konu techturkey den bir arkadasın paylasımıdır.Guzel paylasımı ıcın tesekkurler

Ekli dosyalar

• 6734.jpg
    6734.jpg
    60.9 KB · Görüntüleme: 274
  • 7271.jpg
    7271.jpg
    13.5 KB · Görüntüleme: 272
  • 6759.jpg
    6759.jpg
    12.1 KB · Görüntüleme: 317
Gercekten cok yararlı bır konu olmus teskkurler can. Burcları yenı degstrmıs olmasan dusncektım bunu ama bıkez daha dusunmeden edemıcem bende 17 jant oldugu ıcın vurma daha cok yapıyor :) hele büyük aralıklı taşlarla döşenmıs yollarda torpıdoyu tutmam gerekıyor bazen :)

Yav Can kardeşim hay Allah senden razı olsun :) valla bizim arabalardaki en büyük sıkıntı buydu, bunun çözüme kavuşması süper birşey.. Şu an istesek serviste varmı? Bu salıncak arka burcu yazmışsın ama ön için mi yoksa arka için mi?

ön ıcın bunlar,arkadan zaten pek ses gelmez.Yazan arkadas sag olsun valla ben kopyalama ısını yaptım :)

Can abi saol abi bu işi yapıcam benim bir taraftan geliyor ama gıcırtı şeklinde sadece yatak gıcırtısı gibi :D inş çözülür

Bu olay benim eski Cordobam'da da vardı, şmdiki Ibıza'mda da var. Kronik sorun bu araçlarda.

bana önermiş ti ustam çok büyk fark olmayabilir demişti değiştirmemiştim önümüzdeki bakımda değiştireyim bari
bide parça ucuz fakat sök tak işçilik çok tutuyo bilginiz olsun kışın parça dahil 130-140 arası tutar demişti.

sok tak kısmı ustanın ınsafına kalmıs valla :)seslerı duymaktansa 100 lıralık benzın almam otobuse bınerım o sure ıcınde ama arabama adam gıbı bınerım:)

sok tak kısmı ustanın ınsafına kalmıs valla :)seslerı duymaktansa 100 lıralık benzın almam otobuse bınerım o sure ıcınde ama arabama adam gıbı bınerım:)

doğru denemekte fayda var zaten bakıma son 2000 km kaldı :) 90 bin olçak maşallah:)

doğru denemekte fayda var zaten bakıma son 2000 km kaldı :) 90 bin olçak maşallah:)
çorluda yeni sanayide mustafa özçelik var. özçelikler skoda. geçen yıl ben skoda aracıma orada değiştirdim burçlar ve işçilik dahil 100tl. kendisine giderseniz ve lüleburgazdan mehmet yönlendirdi derseniz hatta gideceğiniz gün bana ulaşırsanız arar konuşurum. işçiliği iyidir. bu arada seat cordoba, vw polo, skoda fabia aynı salıncak burcunu kullanıyor. avrupada yollar bizim standartlarımızı 100 kat üzerinde olduğu için b segmenti araçlarda daha yumuşak burçlar kullanılıyor. isterseniz vw cady burçlarınıda takabilirsiniz. orijinal burçlar 2 noktadan bağlı iken cady, golf, octavia burçları 4noktadan bağlı ve daha sağlam.

Geri
Üst Alt