Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Saleen 17 Sene Sonra “S1” İle Yeniden Doğdu!

Ibizatutkunu

Kayıtlı Üye
Katılım
16 May 2017
Mesajlar
38
Puanları
8
Milenyumun gelmiş geçmiş en büyük efsane arabasını yapan Saleen, aradan geçen 17 yılın ardından "hafif hız makinesi S1"i hayata geçirdi. İşte Saleen S1...Tarihin gördüğü en iyi spor arabalarından birini üreten Saleen, uzun bir bekleyişin ardından S1 ile yeniden gündeme geldi. Los Angeles Otomobil Fuarı’nda gösterilen yeni Saleen, küçülen karoserinde harikalar yapmaya hazırlanıyor.

Mustang’lerin o harika iç yakıcı şekillerini tasarlayan Steve Saleen, yine iş başında! İki kişilik spor bir arabadan yola çıkan tasarımcı, öncülüğünü karoserin hafifliğine ve bundan en iyi yararlanabilecek motor konusuna eğilmiş.

S1’de ilginç bir bakış var! Burun kısmından Porsche, üst kısımdan Lotus…Büyük bir spor araba hissiyatı veren S1’in, gövde yapısının tamamı hafifletilmiş karbon fiber parçalardan oluşuyor.Üçgen formda yapılan ön farlar, sarı renk havalı duran Led aydınlatmaya ve çift katlı gözüken mercek sistemine sahip.Kaputun üst kısmına soğutmaya da yardımcı şişkin hava kanalı yerleştirilmiş. Bu kısma kadar gerçekten vahşi!Saleen S1’in profilinde biraz ninja havası sezinliyoruz.Atletik yapılı Amerikalı çok kollu jantlarının yanına daha güzeli olan 5 kol yıldız tip jant opsiyonu ile Japon savaşçısına dönüştürülmüş.Tavan kısmına baktığımızda 12 yıl aradan sonra ortaya çıkan TVR Griffith‘den ufak çaplı bir elektrik alıyoruz. Akıma kapılmadan tabi!S1’in arka görünümüne baktığımızda Saleen’in beklediği yıllara değdiğini düşünüyorum.Eski tarz sporcuları da andıran arka farları, marka ismi logosuyla anlamlı duruyor.Geniş tutulan tamponu, orta büyüklükte bir difüzör ve ortaya konumlandırılan çift çıkış egzoza sahip.Saleen tam amacına göre S1’e iç mekan hazırlamış.Ultra sade kokpite, büyük bir gösterge paneli, birkaç düğme verilmiş.Üstün tekniklere bağlı olarak 1224 kg hafif gövdesini kaldırmak için 2.5L turbo 450 hp üniteye görev verilmiş.Lotus Exige Coupe‘un hızlı şekilde ikinci plana kayışı, S1’in tamamen 3.5 sn’de 100 km’ye kalkışına bağlı.İstenilen değerlere ulaşılabilen bir içten yanmalı motorla topraktan çıkartılan S1, böylelikle Saleen efsanesini yeniden devam ettirmiş oluyor. 289 km/h maksimum hıza sahip S1, büyük abisi S7’nin üst sınır 320 km/h top speed rakamlarına ulaşmasa da çapına göre yine de çok başarılı.

Özellikle Lotus’un hafif karoserde hızlı kalkışını S1 resmen egale etti diyebiliriz. Saleen’in yeniden canlanarak yeni bir isimle yeni bir oluşum sunması sevindirici. Bundan sonra da Amerikalı şirketin hız kesmeden devam edeceğini düşünüyorum.

Kaynak: Saleen 17 Sene Sonra “S1” İle Yeniden Doğdu! | Paratic
 
Üst Alt