Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Sıfır araç neden olağandan çok yakar?

0 vw lerde 15000 km ye kadar yağ değişimi yapılmaz arkadaşlar. eksiltme olursa ekleme yapılır ama ilk bakım 15000 km de olur.

gelelim konuya. şimdi sıfır mtoorun pistonları silindir içi falan cillop gibidir. sürtünme yüksektir çünkü yağ metalin içine tam olarak işlemememiştir. motor yağı zamanla metalin bünyesine nüfus eder. bir kaç yüz bin km yapmış bir motordan yağı boşaltıp motoru çalıştırsanız bile bir süre çalışır motor. çünkü silindir yüzeylerinde metalin bünyesine işlemiş olur yağ. yağın metale bir miktar işlemesi iki metal arasındaki sürtünmeyi azaltır. genelde motor içinde parçalar arasında 0,3 mm gibi bir aralık olur (tabi motordan motora değişir). zamanla bu aralıkta dolar.

buna ek olarak piston ilk başlarda kendine bir iz çizer silindir yüzeyinde ve bu aralıklar yağ ile dolar. bu alıştırma döneminde olur. (eğer ki arabanızı bayiden çıkartıp ver allah yardırırsanız bu oluşacak izler çok fazla olur motorun ömrü atıyoru 350 400 bn km olmaz 100 150 bin km olur. ilerde yağ eksiltme miktarı yüksek olur.) yağ tam olarak görevini yapmaya başladıktan sonra ise tüketim düşer biraz çünkü metaller arası sürtünme azalır minimuma iner ve motorun sürtünme kuvvetini yenmek için fazadan tüketmesine gerek kalmaz. daha az enerji ile daha rahat devir çevirecek hale gelir.

bunun yanında her motorun sürüş karakteride farklıdır. kullanıcının ekonomik sürüş karakteri farkında olmadan gelişir her araç için farklı şekilde. zamanla onunda gelişmesi düşürür tüketimi.

En doğru bilgiyi Doğuş'tan aldım demekten vazgeçmek bence en iyisi :)
Söyledikleri tonlarca yalan yanlış şeyler varken ve insanlara araç satış ve servis hizmetlerinde o kadar çok yanlış şeyler varki pek güvenilir bir kaynak olduklarını sanmıyorum.
Birde eklenen dyno sonucundaki motor 1.6 8V motora ait değil. Oradaki 1.6 FSI motor.

En doğru bilgiyi Doğuş'tan aldım demekten vazgeçmek bence en iyisi :)
Söyledikleri tonlarca yalan yanlış şeyler varken ve insanlara araç satış ve servis hizmetlerinde o kadar çok yanlış şeyler varki pek güvenilir bir kaynak olduklarını sanmıyorum.
Birde eklenen dyno sonucundaki motor 1.6 8V motora ait değil. Oradaki 1.6 FSI motor.

ewet dogustan aldim bende bilgiyi :) aaa ewet dikkat etmemisim ona o ayberk fsi 1.6 8v den daha beygirli daha iyi bir motor degil mi bilgin war mi ?

fsi motor 8v motordan uçuk bir performans farkı sunmaz ama yakıtta fersah fersah az yakar.

Arkadaşımda 1.6 FSI eos vardı 35 kuruştan aşağı yakmıyodu alet valla. ama arabasına hiç bakmıyodu ondan olabilir :D, Bizim diğer leon 1.6 8v , o'da 35 küsür yakıyo.

yunus emre bu yeni tip olarak kondu degil mi ? a3 lerin 8v ligide 16v ligide war yanilmiyorsam

a3 lerde 16v 1,6 lar fsi motor. benim rahmetli golfte fsi idi. sana şöyle deyim anlarsın. adanadan istanbula 986 km bir depo yakıtla geldim. 8v ile k.ını yırtsan aynı yolda 800 850 kmden fazlasını yapamazsın. şimdiki leonumla o golfüm arasında benzer kullanım şartnda en fazla yarım lt oynar ortalamada :)

ama fsi ile tsi arasında performans ve özellikle alt devir seriliği açısından uçurum var. tamamen farklı karakterlerde tamamen farklı tarzlarda makineler. fsi da biraz seri gitmesi için 4000 devir yukarısında kalman gerekir mesela.

Arkadaşımda 1.6 FSI eos vardı 35 kuruştan aşağı yakmıyodu alet valla. ama arabasına hiç bakmıyodu ondan olabilir :D, Bizim diğer leon 1.6 8v , o'da 35 küsür yakıyo.

bakimsizliktan yakar araba ozellikle diseller aman aman yakmaya basliyo bakimsiz olunca :) abi 1.6 8v motorda kiymetli bakma lpg icin bicilmis kaptan we saglam bir motor ama guc performansta halk arasinda pancar diye geciyo ama ben sesini fln cok seviyorum 1.6 leonun da ;)

Geri
Üst Alt