Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Periyodik bakım zamanlaması hakkında

Öncelikle marka olarak mann filter veya mahle filtre kullanmanızı tavsiye ederim. Servisin benim araca koyduğu ürün mahle nin karbonsuz filtresiydi. Filtreler karbonsuz-karbonlu olarak ayrılır. Ancak ben karbonludan da daha üstün bir filtre olan Mann markasının https://catalog.mann-filter.com/EU/tur/catalog/MANN-FILTER Katalog Europa/İç mekan filtresi/FP 26 021;jsessionid=6C708F99A9E84926F3CE5FEC33F5C7D2 ürününü kullandım. Yaklaşık iki aydır kullanıyorum, memnunum
Mahle marka bakındım internet ortamında ancak çok bir ürüne ve satıcıya erişemedim açıkçası.

sizin ilettiğiniz linkteki sitede de sanırım online satış yok doğrumudur?

benim bulduğum bir set var ancak bana yedek için sadece hava ve polen filtresi gerekli olur, yılın yarısında kendim hava ve poleni değiştirmek isterim diye.

komple set almam mantıklı olmayacaktır.
setin linki aşağıdadır.

Mann Seat Leon 1.6 Tdi Filtre Bakım Seti 2013-2019
https://www.hepsiburada.com/mann-se...-2013-2019-p-HBV00000XUYZC?magaza=ustaparcaci

Mahle marka bakındım internet ortamında ancak çok bir ürüne ve satıcıya erişemedim açıkçası.

sizin ilettiğiniz linkteki sitede de sanırım online satış yok doğrumudur?

benim bulduğum bir set var ancak bana yedek için sadece hava ve polen filtresi gerekli olur, yılın yarısında kendim hava ve poleni değiştirmek isterim diye.

komple set almam mantıklı olmayacaktır.
setin linki aşağıdadır.

Mann Seat Leon 1.6 Tdi Filtre Bakım Seti 2013-2019
https://www.hepsiburada.com/mann-se...-2013-2019-p-HBV00000XUYZC?magaza=ustaparcaci
Yağ filtrenizi kendinizin değişmesini tavsiye etmem bu yüzden komple set de tavsiye etmiyorum. İlk attığım linkteki sitede mann ürünlerinin orijinal aracınıza uygun ürün kodlarını bulabilirsiniz. Onları da google da aratırsanız aracınıza uygun ürünlere ulaşabilirsiniz. Ben sizin için aracınızın detayları tam anlamıyla bilmesem de muhtemelen doğru kodu buldum. Polen filtresi (kabin filtresi) benim taktığım ürünün sizin aracınıza muadili olarak "Mann fp 26 009"dur. Ben kendi ürünümü otoparcasan.com sitesinden almıştım ancak sizin aracınıza uygun ürün o sitede tükenmiş. Diğer sitelerde bulabileceğiniz google linkini veriyorum. https://www.google.com/search?q=fp+...HwAhWMG-wKHVFgAQwQ_AUItwEoAA&biw=1366&bih=657 bu linkten ulaşabilirsiniz. Hava filtresi de bakıyorsunuz sanırım. https://catalog.mann-filter.com/EU/...(5F1, 5F5, 5F8)) CRKB, CXXB (T00000000329740) bu linkten de aracınıza uygun filtrelerin mann firması ürünlerine ait referans kodlarına ulaşabilirsiniz. Yalnız ben aracınızın bilgilerini tahmin ederek bu sonuca ulaştım siz de ikinci linkte verdiğim Mann ın sayfasının üst kısmındaki arama kısmına aracınızın bilgilerini girerseniz oradan doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yağ filtrenizi kendinizin değişmesini tavsiye etmem bu yüzden komple set de tavsiye etmiyorum. İlk attığım linkteki sitede mann ürünlerinin orijinal aracınıza uygun ürün kodlarını bulabilirsiniz. Onları da google da aratırsanız aracınıza uygun ürünlere ulaşabilirsiniz. Ben sizin için aracınızın detayları tam anlamıyla bilmesem de muhtemelen doğru kodu buldum. Polen filtresi (kabin filtresi) benim taktığım ürünün sizin aracınıza muadili olarak "Mann fp 26 009"dur. Ben kendi ürünümü otoparcasan.com sitesinden almıştım ancak sizin aracınıza uygun ürün o sitede tükenmiş. Diğer sitelerde bulabileceğiniz google linkini veriyorum. https://www.google.com/search?q=fp+...HwAhWMG-wKHVFgAQwQ_AUItwEoAA&biw=1366&bih=657 bu linkten ulaşabilirsiniz. Hava filtresi de bakıyorsunuz sanırım. https://catalog.mann-filter.com/EU/tur/vehicle/MANN-FILTER Katalog Europa/Araçlar/Otomobiller + Ticari Araçlar/SEAT/Leon III/1.6 TDI ( (5F1, 5F5, 5F8)) CRKB, CXXB (T00000000329740) bu linkten de aracınıza uygun filtrelerin mann firması ürünlerine ait referans kodlarına ulaşabilirsiniz. Yalnız ben aracınızın bilgilerini tahmin ederek bu sonuca ulaştım siz de ikinci linkte verdiğim Mann ın sayfasının üst kısmındaki arama kısmına aracınızın bilgilerini girerseniz oradan doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.
Bilgiler ve ilginiz için çok saolun.
Dediğim gibi ben sadece tolın yarısında hava ve poleni duruma değişeceğim.Yağ filtresi vs ile alakalı zaten bir işlem yapmam..
Verdiğim link sadece bir örnekti set olarak.

iyi niyet kapsamı konusu olmasa zaten bu şekilde çok uygun fiyatlara bakım setlerini alarak + usta ücreti ödeyerek yarı fiyatına işi bitiriyor olurum.

sırf ilerde başıma bir sıkıntı yaratmasınlar diye mecburiyetten yetkili servise gidiyorum..

Dediğim gibi ben sadece tolın yarısında hava ve poleni duruma değişeceğim.Yağ filtresi vs ile alakalı zaten bir işlem yapmam..

iyi niyet kapsamı konusu olmasa zaten bu şekilde çok uygun fiyatlara bakım setlerini alarak + usta ücreti ödeyerek yarı fiyatına işi bitiriyor olurum.

sırf ilerde başıma bir sıkıntı yaratmasınlar diye mecburiyetten yetkili servise gidiyorum..
Sizi çok iyi anlıyorum zira 4 yaşında olan ve garantisi çoktan bitmiş aracım için ben de yetkili servise gidiyorum. Son gittiğim serviste ise poleni değiştirmeyin dedim, kendim aldım değiştirdim. Umarım verdiğim bilgiler işinize yarar. Bu arada serviste de normal karbonsuz filtreye 175 civarı fiyat yazıyorlar. Ona o kadar para vermektense 200 civarına benim önerdiğimi almak ya da en azından karbonlu filtre almak çok daha mantıklı.

Yağ filtrenizi kendinizin değişmesini tavsiye etmem bu yüzden komple set de tavsiye etmiyorum. İlk attığım linkteki sitede mann ürünlerinin orijinal aracınıza uygun ürün kodlarını bulabilirsiniz. Onları da google da aratırsanız aracınıza uygun ürünlere ulaşabilirsiniz. Ben sizin için aracınızın detayları tam anlamıyla bilmesem de muhtemelen doğru kodu buldum. Polen filtresi (kabin filtresi) benim taktığım ürünün sizin aracınıza muadili olarak "Mann fp 26 009"dur. Ben kendi ürünümü otoparcasan.com sitesinden almıştım ancak sizin aracınıza uygun ürün o sitede tükenmiş. Diğer sitelerde bulabileceğiniz google linkini veriyorum. https://www.google.com/search?q=fp+...HwAhWMG-wKHVFgAQwQ_AUItwEoAA&biw=1366&bih=657 bu linkten ulaşabilirsiniz. Hava filtresi de bakıyorsunuz sanırım. https://catalog.mann-filter.com/EU/tur/vehicle/MANN-FILTER Katalog Europa/Araçlar/Otomobiller + Ticari Araçlar/SEAT/Leon III/1.6 TDI ( (5F1, 5F5, 5F8)) CRKB, CXXB (T00000000329740) bu linkten de aracınıza uygun filtrelerin mann firması ürünlerine ait referans kodlarına ulaşabilirsiniz. Yalnız ben aracınızın bilgilerini tahmin ederek bu sonuca ulaştım siz de ikinci linkte verdiğim Mann ın sayfasının üst kısmındaki arama kısmına aracınızın bilgilerini girerseniz oradan doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sizi çok iyi anlıyorum zira 4 yaşında olan ve garantisi çoktan bitmiş aracım için ben de yetkili servise gidiyorum. Son gittiğim serviste ise poleni değiştirmeyin dedim, kendim aldım değiştirdim. Umarım verdiğim bilgiler işinize yarar. Bu arada serviste de normal karbonsuz filtreye 175 civarı fiyat yazıyorlar. Ona o kadar para vermektense 200 civarına benim önerdiğimi almak ya da en azından karbonlu filtre almak çok daha mantıklı.
polen filtresi için verdiğiniz tavsiyeye yarın dikkat edeceğim.Takacakları filtreyi yarın görmek istediğimi ileteceğim.Bunlar karbonlu takıyoruz deyip normal filtrede takarlar..

baktım ki karbonsuz dandik bişey,bende taktırmam hiç..

Bu arada bir dip not vereyim. İyi niyet garantisi diye bahsedilen şey aslında zaten VAG'ın 7 yıllık DSG garantisiydi. Yani araç 2, şanzıman 7 yıl garantiliydi. Hatta öncesinde 10 idi, sonra 7'ye düşürüldü. Şimdi o da kaldırıldı artık DSG eskisi kadar sorun çıkarmıyor denilerek. Tabi bunlar global olan süreler. Çin hükümetinin DSG'si sorunlu araçlar konusunda devlet kanalında VW'e özür dilettirmesi ve 'ya bunu çözersin ya da satışını yasaklarım' baskısı sonucunda VW'in ürettiği çözümdü aslında.

Yani 4 yılı doldurmuş bir araçta (uzatılmış garantinin de bitiş süresi) çok da fark etmiyor. Zaten DSG arıza yaparsa büyük ihtimalle iyi niyete alınmayacak. Uzatılmış garanti satın alınmadıysa servis bakımlı araç için bile biraz şans işi haline geliyor 2 yıldan sonrası. Doğuş da buna iyi niyet garantisi diye isim taktı. Sonuçta şanzıman garantisi 7 yıl da olsa, garanti olduğundan yetkili servis bakımlı olmayan aracı hariç tutma hakkına sahipti.

Tabi burada araçtaki şanzımanın DSG'nin (DQ200) hangi revizyonuna sahip olduğu da önemli. Yeni sürümlerde garanti kısa, eski sürümlerde uzun ama eski sürümlerin de zaten yılı dolmak üzere artık. Sanırım 2016'da model yılı değişiminde (2016 temmuz sonrası) gelen revizyon sonrası garantiyi kısalttılar ama bu noktada çok da emin değilim. Net bir duyuru yapılmadığı için de emin olmak zor, o yüzden risk almamak adına yetkili servise gitmek de mantıklı. Sonuçta 1000 lira cepte kalsın diye 60.000 liralık bir masrafla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Zamanında DSG'nin başına gelebilecek en büyük sorunlardan biri olan dişli kırması başıma geldiği için epey bir araştırma yapmıştım. :) Geri vites, 1 ve 2. viteslerin dişlileri dümdüz olmuştu. Aracın şanzıman ile alakalı bütün bileşenleri (beyin ve kabloları dahil) değiştirilmişti iyi niyet adı altında. Sadece sök-tak parası vermiştim, ona da zubizu indirimi falan uygulanmıştı. 30.000 liralık işlem için 750 lira vermiştim 2017 yılında.

Geçtiğimiz Pazartesi günü sabah 10:00’a randevu aldım ve Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçerek
Erya otomotive saat 9:30 gibi aracı teslim ettim.

önden araç ile alakalı yapılacak bakım haricinde,led farımın kısalarının yarısının yanmamasından ve volan sorunu kaynaklı araçta yoğun titreme olduğunu dile getirdim.Arından bekleme salonuna geçtim.

saat 11.30 olduğunda aşağıya indim ve aracımın halen bahçede olduğunu gördüm.Neden araç dışarıda bekliyor dediğimde ise,araç zaten bizde 1-3 iş günü arası kalacak demiştik demez mi danışman...

Ben aracı kendilerine bırakacağımdan vs hiç bahsetmedim ve bırakacak olsam neden bekleme salonuna gözünüzün önünde çıkıp bekleyeyim dedim...Anlamsızca bir oyalama ardından zorla aracı servise aldırdım.

saat tam 14:30 da aracımı teslim alabildim.

bir diğer konu danışman bayan faturayı verdiğini söyledi fakat ben vermediniz deyince döndü masasından getirdi.Bir diğer konu ise “benimde o gün kafam çok dalgındı” benden aldıkları ruhsatı da geri teslim etmeyi unutmuşmu bayan danışman...

1 gün sonrası farkettim ve hemen geri aradım.3 kez arayıp not bırakmama rağmen geri aranmadım ve sonunda direk kendisine bir şekilde ulaşarak,ruhsat sizdemi dediğimde “evet burda bende kalmış dedi”..

Dedim ben karşıya geçemem işlerim var,kargo yaparım dedi ve kargonun bana ulaşmadı istanbul içinde 2.5 gün sürdü...

Özetle çok çok yoğun olunmasına rağmen kapasite üstü müşteri kabul etmeleri ve zayıf takipleri açısından epey puan kırdım servisten maalesef.

Keşke daha memnun kalarak ayrılabilseydim Erya’dan...

Ne far nede volan ile alakalı bir yorumda bulunamadılar.Araç kalmalı vs dediler.Artık başka zamana kısmetse bakalım..

Geri
Üst Alt