Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

otomobil markalarına objektif bakış

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Google'dan 2sn.'de..

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Mercedes-Benz_engines ..

bütün motorları orda ve hacimleri de elbet..
Merc'in hiç bi zaman BMW kadar devir çevirmediği için bi dayanak için biraz araştırma yapmanız yeterli olur..velakin çok devirmek iyi ya da kötü demiyorum ama..

örnek olarak 2 motor..
M5 motoru bildiğiniz gibi 5L V10..redline'ı 8.500 civarında..
daha küçük hacimli olmasına rağmen performans tipi bi Merc' motoru onu da SLR V8 diye seçelim 6500-7K arası redline'a hatta kesiciye girer..

F1'den örnek ister misiniz. ??
Piyasada bir markanın motorlarının uzun ömürlülüğünden bahsederken, kimse gidipte SLR, M5 gibi modellerden yola çıkarak karar veremez. Bu motorlar zaten, uzun ömürü 1. planda tutacak şekilde dizayn edilmiş motorlar değildir.
Ki M5 motorunu kıyaslamak istiyosan, SLR değil E55 AMG ile kıyaslaman gerekmekte.
Konu başlığı madem objektif olmak şunu da belirteyim. BMW, M serisi motorlarında Japon teknolojileri kullanılarak dizayn ediliyo. Hatta benzer motorların, Japon modellerinde biraz daha yüksek güçlerle üretilmesinden bu benzerliği de görebilirsin. Yeni NSX'deki 5.0 V10 atmosferik motor 550hp gücünde. M5 507hp..
Hiçbir marka, gündelik araç tasarımında 500d/d - 1000d/d fazla çevirmek için başka markaların ömrünün yarısını sunmayı kabul etmez. Dediğin gibi bu iş bu kadar basit olsaydı, kuş serileri de çok uzun ömürlü olurdu.
Ya da aracında ömür isteyen araca bir kısıtlayıcı taktırır, redline a hiçbir zaman yaklaşmadan Mercedes ömrüne sahip bir araca binerdi..

200.000km üzerinde birçok 1.6 VTI Honda var bildiğim. Her gün gazlıyolar hiçbir sorunları yok. Dünya piyasasında Honda, öncelikle sorunsuz şanzımanları, ardından motor sağlamlıklarıyla ün yapmıştır. Otomobil piyasasının ne kadar içindesin bilmiyorum ama, çevrende bunları söyleyen, bilen kimse yoksa Ankara Oto Sanayi sitesinde misafir edebilirim seni :) Aklındaki bütün "?" ve yanlış bilgileri düzeltmek adına..

Bu konudada tartışma çıkar ayberk bu yazdıklarından sonra hakan abi sana 1 milyon km yapan honda görmedim diyo sen 200.000 km'den bahsediyosun.Ve şunu bilki senin aracındaki ABF motor 1.6 VTI motorundan çok çok daha sağlam insan gibi kullanırsan bakımlarını zamanında yaptırır çicek gibi bakarsan 600.000 bin km'e kadar gidiyo ABF.

bu sorunların ne litre ile nede marka ile birleştire biliriz her aracın vardır kendine göre sorunu

Bu konudada tartışma çıkar ayberk bu yazdıklarından sonra hakan abi sana 1 milyon km yapan honda görmedim diyo sen 200.000 km'den bahsediyosun.Ve şunu bilki senin aracındaki ABF motor 1.6 VTI motorundan çok çok daha sağlam insan gibi kullanırsan bakımlarını zamanında yaptırır çicek gibi bakarsan 600.000 bin km'e kadar gidiyo ABF.
1 milyon km yapan Mercedes görmüş mü :) Ben 950.000km'de Honda gördüm, Mercedes'de gördüm.
Zaten sağlamlık, bakış açına göre değişir. Şimdi mesela sen, bu taş sağlam dersin, yerden yere vurur kıramazsın. Ama üstünden bir araba geçer taş kırılır. Yani demek istediğim, neye göre sağlam?
Bahsettiğim 200.000km üzerinde binilen sorunsuz VTI'lar zaten standart değil. Turbo'lanmış 300hp güçlerde kullanılan araçlar.
Zaten atmosferik motorlarda dünya devi olmuş bi markadan bahsediyoruz. Siz bu motor sağlam değil mi demek istiyosunuz..
ABF'nin 600.000km gittiği koşulda emin ol VTI geride kalır bi ömür sunmaz. Piyasadaki harcanmış araçları göz önünde bulundurarak Honda motorları sağlam değil genellemesi yapmamak lazım. Nasıl harcanmış ABF'leri göz önünde bulundurup, sağlam değil demek yanlışsa..

Zenginin malı züğürdün çenesi hesabı ....

1 milyon km yapan Mercedes görmüş mü :) Ben 950.000km'de Honda gördüm, Mercedes'de gördüm.
Zaten sağlamlık, bakış açına göre değişir. Şimdi mesela sen, bu taş sağlam dersin, yerden yere vurur kıramazsın. Ama üstünden bir araba geçer taş kırılır. Yani demek istediğim, neye göre sağlam?
Bahsettiğim 200.000km üzerinde binilen sorunsuz VTI'lar zaten standart değil. Turbo'lanmış 300hp güçlerde kullanılan araçlar.
Zaten atmosferik motorlarda dünya devi olmuş bi markadan bahsediyoruz. Siz bu motor sağlam değil mi demek istiyosunuz..
ABF'nin 600.000km gittiği koşulda emin ol VTI geride kalır bi ömür sunmaz. Piyasadaki harcanmış araçları göz önünde bulundurarak Honda motorları sağlam değil genellemesi yapmamak lazım. Nasıl harcanmış ABF'leri göz önünde bulundurup, sağlam değil demek yanlışsa..

Ayberk o gördüğün 950.000km deki honda 100 kmde kaç lt. yağ yakıyordu? 3 litmi 5 litremi. Böyle değilse 950.000km olana kadar kaç kere motor yenilemiş? 10 keremi 20 keremi?

200.000km üzerinde birçok 1.6 VTI Honda var bildiğim. Her gün gazlıyolar hiçbir sorunları yok. Dünya piyasasında Honda, öncelikle sorunsuz şanzımanları, ardından motor sağlamlıklarıyla ün yapmıştır. Otomobil piyasasının ne kadar içindesin bilmiyorum ama, çevrende bunları söyleyen, bilen kimse yoksa Ankara Oto Sanayi sitesinde misafir edebilirim seni :) Aklındaki bütün "?" ve yanlış bilgileri düzeltmek adına..

kendi azınla söylüyosun sanayi sitesi diye :) o bahsettiğin arabalar sanayiden çıkmıyo kıçıyla başıyla oynanıyo durmadan, bitek ankarada yok onlar burda da zebil gibi var vti merak etme.

---------- Post added at 14:12 ---------- Previous post was at 14:09 ----------

ayberk söylediğin lafları unutmadan konuşmaya devam et bence. honda motoru milyon km yapabilir yapamaz diye birşey yok. sen dedin ki ''hondalar mercedes kadar ömür sunar ama yüksek devir çevirir'' senin gördüğün 950bin km lik honda yüksek devirlerde mi kullanılmış zorlanmış mı ? Bunu senle tartışmıycam bile çünkü gerek duymuyorum, dünyanın en araba cahili insanına sorsan senin dediğine gerçekten güler. neyse honda dünyanın en iyi aracı tamam.

kendi azınla söylüyosun sanayi sitesi diye :) o bahsettiğin arabalar sanayiden çıkmıyo kıçıyla başıyla oynanıyo durmadan, bitek ankarada yok onlar burda da zebil gibi var vti merak etme.
Burada konu VTI değil, Honda motorlarının sağlamlığı. Hayır, belli ki sizin orada Japon'dan anlayan pek usta yok heralde. Buradaki sanayi sitesine o yüzden davet ettim. Hani sizin orda 1 liraya Turbo takabilen usta yok ya, aynı onun gibi işte..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt