Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

otomobil markalarına objektif bakış

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sen az kullanmış olabilirsin bizim elimizden birsuru fransız gecti fan sitelerindede şikayet aşırı war bu insanlar bosuna sikayet etmiyolar sanırım... yapman gereken sey sadece 100 bin ustu fransız arabasına binmek bilemedin 150 bin gelen sesler sana yardımcı olacaktır...
Annemde, 110.000km'de orjinal Fransız Clio'lardan var. 2001 model 1.4 16V RXT'lerden. Bir bayan kullanımı ve arada benim hırpalamış olmama rağmen araç bize hiçbir sorun yaşatmadı. Ya da Seat'lar gibi sağından solundan çıtırtı pıtırtı sesleri gelmiyo.
Yerli Renault'larda Fransız'ları karıştırmamak lazım. Başka markalar için de böyle.

---------- Post added at 13:33 ---------- Previous post was at 13:32 ----------

Ayberkim o dergiyi hatırlıyorum bende okudum ama sanırım 3 yıl oldu okuyalı.2006 yılı dergisi idi araçların hepsi o yıla ait üretimlerdi.Araçlar renault megane, ford focus st,cupra,golf gtı,honda typ r ve hatırlayamadığı bir kaç marka daha vardı.Kullananların çoğu f1 pilotları idi ve ingilterede test ettiler araçları ve en iyi yol tutuş ve performans olarak megan rs yi seçtiler.Oha demiştim.:)Dergiyi okuduğum yeri biliyorum cumartesi ilk işim gidip arayıp dergiyi bulmak olacak. Yanlış hatırlıyor olabilirmiyim diye.
Tekin Abi, benim dediğim daha eski bir dergi. 205 GTI falan var hatta kıyaslamada.

Ben binek araçlardan bahsediyorum yiğit, slr M5 gibi egzotik araçlar kaç devir çeviriyomuş beni ne ilgilendirir ki. Zaten hepsi motor yapılarına göre binbir hesapla ayarlanan şeyler.Gündelik Binek araçlarla ne ömürleri nede hızları karşılaştırılabilinir.

binek otomobiller oke abi..

şimdi baktım tam değerler için..

C200K 6K civarı..E90 20i 7K'nin biraz üstü..

BMW ile Merc'i kıyasladığında herhangi bi motorunu, demek istediğimi anlarsın Hakan hacim farketmez..

Bunun yanında bi firmanın performans otomobilleri ve motorları üretebilceklerinin son noktasıdır..

O sınıfta da aynı şekilde dayanıklılık da söz konusudur.. daha da hassastır performans dayanıklılık denklemi.. bunun için de yukarlardaki otomobillere ve F1’e bakmaktan yerlerde aramak anlamsız olur Hakan.. lütfen şimdi de BMW motorları dayanıksız deme sadece E30’lar günümüzde de 1000hp+ üstünde mod.lanabiliyo rahatlıkla..

bunun yanında BMW motorlarının aldığı ödül sayısını bilmiyorum bile..
velakin Merc' daha az devir çevircek şekilde tasarım yapıyosa bunda rahatsız olduğun nokta ne abi.. :)

---------- Post added at 13:35 ---------- Previous post was at 13:34 ----------

2dk.'lık bi araştırmayla demek istediğimi anlarsın Hakan zaten..

binek otomobiller oke abi..

şimdi baktım tam değerler için..

C200K 6K civarı..E90 20i 7K'nin biraz üstü..

BMW ile Merc'i kıyasladığında herhangi bi motorunu, demek istediğimi anlarsın Hakan hacim farketmez..

Bunun yanında bi firmanın performans otomobilleri ve motorları üretebilceklerinin son noktasıdır..

O sınıfta da aynı şekilde dayanıklılık da söz konusudur.. daha da hassastır performans dayanıklılık denklemi.. bunun için de yukarlardaki otomobillere ve F1’e bakmaktan yerlerde aramak anlamsız olur Hakan.. lütfen şimdi de BMW motorları dayanıksız deme sadece E30’lar günümüzde de 1000hp+ üstünde mod.lanabiliyo rahatlıkla..

bunun yanında BMW motorlarının aldığı ödül sayısını bilmiyorum bile..
velakin Merc' daha az devir çevircek şekilde tasarım yapıyosa bunda rahatsız olduğun nokta ne abi.. :)

---------- Post added at 13:35 ---------- Previous post was at 13:34 ----------

2dk.'lık bi araştırmayla demek istediğimi anlarsın Hakan zaten..
Bahsettiğin C200'ün bi videosu var mı Yiğit? 6.000 devir çeviren C200'ün?
Ki bahsettiğin E30'lar stok internallerle o güce ulaşamıyo. Ancak, stok internalleriyle alınan yüksek güçleri görmek istiyosan Japon motorlarına bakıcaksın.

videodan bakmadım Ayberk..
tam değerlerini bulabilmek için "C200 Specs" yazıp 2-3 farklı siteden baktıktan sonra yazdığım değerler onlar..
sadece bi siteden bakmadım..gerçek değerlerini bulabilmek için..hepsinde aynı yazıyodu..

ki her ne kadar inanmasanızda motorsporların her hangi bi sınıfında vs. de Merc' motorları fazla devir çevirmemek üzere tasarlanır..BMW ve Honda daha yüksek devir çevirir..onun da yansıması yol otomobillerinde belli oluyo zaten..bu tarz durumlarda bakılcak en doğru yer firmaların motorsporları departmanlarında yaptıkları motorlardır..

---------- Post added at 13:44 ---------- Previous post was at 13:43 ----------

6500rpm civarında bütün motorları Merc'in nerdeyse..
verdiğim linklerde bütün motorlarının özellikle yazıyo..

videodan bakmadım Ayberk..
tam değerlerini bulabilmek için "C200 Specs" yazıp 2-3 farklı siteden baktıktan sonra yazdığım değerler onlar..
sadece bi siteden bakmadım..gerçek değerlerini bulabilmek için..hepsinde aynı yazıyodu..

ki her ne kadar inanmasanızda motorsporların her hangi bi sınıfında vs. de Merc' motorları fazla devir çevirmemek üzere tasarlanır..BMW ve Honda daha yüksek devir çevirir..onun da yansıması yol otomobillerinde belli oluyo zaten..bu tarz durumlarda bakılcak en doğru yer firmaların motorsporları departmanlarında yaptıkları motorlardır..

---------- Post added at 13:44 ---------- Previous post was at 13:43 ----------

6500rpm civarında bütün motorları Merc'in nerdeyse..
verdiğim linklerde bütün motorlarının özellikle yazıyo..
6.000 civarından 6.500 civarına yükseldi bi anda.
Şimdi birde şu sorumu yanıtlar mısın? Az devir çevirmekle motor ömrünün ne alakası var?

6.000 civarından 6.500 civarına yükseldi bi anda.
Şimdi birde şu sorumu yanıtlar mısın? Az devir çevirmekle motor ömrünün ne alakası var?

6.500 Merc' 7.100-7.500 BMW motorlarının genelde çevirdiği devir miktarıdır..
ilk yazdığım mesajda da 6K devir çevirir yazmadım Ayberk..ben editlemiyorum mesajlarımı senin gibi..orda civarında yazıyo dikkatli bakarsan..

ne kadar yüksek devir o fazla sıcaklık anlamına gelir Ayberk her şeyden önce..
velakin yol otomobillerinde de yarış otomobillerinde motoru koruma moduna geçince bi araç belli deviri geçmez..

fabrikasyon devir miktarının üstüne çıkılınca motora zarar verebilcek yerlere gelindiğini bilmiyosan..senin için parmaklarımı yoramicam kusura bakma..

6.500 Merc' 7.100-7.500 BMW motorlarının genelde çevirdiği devir miktarıdır..
ilk yazdığım mesajda da 6K devir çevirir yazmadım Ayberk..ben editlemiyorum mesajlarımı senin gibi..orda civarında yazıyo dikkatli bakarsan..

ne kadar yüksek devir o fazla sıcaklık anlamına gelir Ayberk her şeyden önce..
velakin yol otomobillerinde de yarış otomobillerinde motoru koruma moduna geçince bi araç belli deviri geçmez..

fabrikasyon devir miktarının üstüne çıkılınca motora zarar verebilcek yerlere gelindiğini bilmiyosan..senin için parmaklarımı yoramicam kusura bakma..
Yani senin verdiğin bilgilere göre, herhangi bir aracın beynini 6.500 devri geçmeyecek şekilde ayarlarsak Mercedes motorlarıyla aynı ömre sahip olur?

Yani senin verdiğin bilgilere göre, herhangi bir aracın beynini 6.500 devri geçmeyecek şekilde ayarlarsak Mercedes motorlarıyla aynı ömre sahip olur?

bunu çıkardın yani öyle mi Ayberk söylediklerimden..
ne alakası var..bu tasarımın getirdiği bişi..ancak normalde 6.500rpm çeviren bi motora 8-9K devirleri gördürmenin de bi mantığı yok..işte o zaman ömrü kısalır işte..şanzımanın da motorun da limitinin üstüne çıkılmış oluyo çünkü..

Mercedes sorunsuzdur diye bişi yok zaten hiç bi şekilde..yelpazelerinin %90'ı 2L+ olduğu için geniş hacimlerde daha az devir çevirerek sağlarlar bunu da..
abartısız her markanın kendi içinde kendine has "+" ları var zaten..
Burada sen yazmadın mı bunu?

yüksek hacimli motorlar yeterli güç üretebilmek için yüksek devirlere ihtiyaç duymaz çünkü yeteri kadar enerji oluşur motorun içinde..belli bi hacimden daha fazla güç istersen yüksek devir çevirirsin..Merc'lerin de yelpazesinin büyük bi kısmı V6'dan başlıyo gibi bişi..o nedenle tork da hp de yüksek hacimden rahatlıkla çıkar çünkü hacim büyüktür yüksek devirlere ihtiyaç duymadan üretilir güç..
bu kadar zor mu anlamak yahu..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt