Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Otomatik şanzıman hakkında...

yukcell88

Kayıtlı Üye
Bildiğimiz üzere birçoğumuzda DSG otomatik (triptonik) şanzımana sahip araçlar var ama benim gibi bazı numunelikler ise daha nostaljik otomatik şanzıman barındıran araçlara sahipler :) Bizim bazı ufak tefek sorunlarımız oluyor, bunları bilenlerden öğrenmek isteriz. Forumumuzun amacı da bu zaten :)

Kilometre yükseldikçe sıkıntı vermeye başlayan aletler şu şanzımanlar... Benim uyuzda da var bi tane böyle ufak sorunları olan cihaz. Aslında ne yürüyüşüne, ne duruşuna hiç bir zararı yok. Kalkışları da gayet başarılı. Ama konfor yönünden ufak sıkıntılar veriyor.

Başka forumlarda da rastladım ama net cevap verebilen olmamış (daha önce nette araştırdım yani).

2. vitesten 3. vitese geçerken çok küçük bir devir bandında "TAK!!!" sesi ile bir geçme ve öne atılma hareketi yapıyor. Hızlanma denemelerinde veya sinirlenip bastığımda üst devirlerde vites geçerken de araç nerdeyse patinaja geçecek kadar öne atılıyor.

Otomatik şanzımanlarda baskı-balata tarzı bir yapının yerinde TORK KONVERTÖRÜ dediğimiz sistem bulunmakta imiş. 0 bir konvertör 2200 TL + KDV gibi bir fiyat. Daha değişimi nasıl olur, komple mi iner yoksa üzerinde iken mi değişir, bu işlemlere göre maliyet ne olur hiç bilmiyorum. Ki kalkıp da piyasa değeri 15.000 TL civarı olan bir araç için de 3000 TL'yi sırf arada bir yaptığı ses için harcayacak kadar da saf birisi değilim :) Bu sistemin içindeki bazı parçalardan bahsediliyor (ismini unuttum), bunun tamiri vb. bir yolu var mı?

ATF şanzıman yağı değişimi mühim imiş bu tip şanzımanlar için. 60000 km' de bir değişin deniyor. Ben değiştirttim, bir faydası farkı oldu mu tam hatırlayamıyorum (unutkanlık). Ama yağ değişimi en azından şanzımanın ömrünü uzatmıştır.

Forumumuza üye olmasını söylediğim mahalleden arkadaşım otomatik 2001 Toledo almıştı 68.000 km' de, onu kullanınca benim araçtan nefret ettim... Araç hiçbir tepki vermiyor ne kalkarken, ne vites geçerken ne de dururken...

Neyse, biraz bilgi biraz saçmalama biraz da soru ile konuyu uzattım farkındayım. Ama varsa fikriniz ve bilginiz buyrun paylaşalım.

Saygılarımla...

Benimkinde hic böyle biseyle karşılaşmadım. Hem ben ibişi gecen hafta sattım. Ya sen hani askerden sonra leon cupra alcaktın? :)

Yöö Leon demedim abi, onu alamam da zaten. Cupra2 düşünüyo idim ama 200k TL'ye ev alıp bi dünya kredi çekince yalan oldu... Kaça gitti, ne zaman gitti niye haberimiz olmadı yahu? Temiz idi seninki, forumda birine giderdi belki...

Yöö Leon demedim abi, onu alamam da zaten. Cupra2 düşünüyo idim ama 200k TL'ye ev alıp bi dünya kredi çekince yalan oldu... Kaça gitti, ne zaman gitti niye haberimiz olmadı yahu? Temiz idi seninki, forumda birine giderdi belki...

Bende leon cupra sanmıştım. Ben foruma ilanda vermiştim. Istanbul a 15.5 a sattim.

Geri
Üst Alt