Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Orjinal Ebat Dışına Çıkıldığında Göstergeye Yansıyan Hız..

Levent aynı fikirde değilim abicim, bu çap artışını aynı yuvarlak eksende düşün. küçük olduğunda daha fazla döneceğinden bahsetmişsin. şimdi bir küçük çap bide büyük çap işaretle aynı parça üzerinde. Bu parçanın da eksenden aldığı güçle dönmeye çalıştığını farzet. Şimdi hangisi hızlı hangisi yavaş dönüyor yeniden düşün. Bence dıştaki işaretli büyük çemberin hızı içteki küçük çemberin hızından daha fazladır. Olay aynen bisikletin arka tekerleğindeki zincir dişli ile tekerleğin yere basan yeri gibi de abartarak düşünebilirsin.

Burda gücün yada torkun etkili olduğu şey ise, sadece küçük çemberi çevirmek çok daha kolaydır. Ama çemberin çapı büyüdükçe onun için harcaman gereken güç veya tork da artacaktır. Her iki çap birbirine çok yakın olmasına rağmen aradaki farkları Yiğit direk yaşadı. chipten sonra orjinal lastikleri ile ulaştığı hıza büyüttükleri ile erişemedi ve chiplemede yeniden yapılan ayarlarla önceki ulaştığı ızlara ulaşmış oldu sanırım. Şimdi bu haldeyken eski orjinal lastiklere dönse kadranda daha fazla rakamlar göreceğine eminim.

Faruk abi, olaya açısal hız bakımından yaklaşalım diyorsun yani anladım demek istediğini, küçük çaptaki teker büyük çaptakine oranla 100 m de atıyorum 2 tur fazladan atsın, bu neyi gösterir daha çok döndüğünü, dolayısıyla daha çok dönmesini ne sağlar daha yüksek açısal hızda olduğunu. çemberin ekseni 360 derece olduğunu düşünürsek büyük çaptakinin 500 tur attığı yerde küçük çaptaki 502 tur atıcaktır (2 tur fazla varsayılanımıza göre) , 500x360 = 18000 , 502x360 = 18720. 18720 > 18000 :rolleyes:

165/55/14 sac jantlarla aracım yokus assagı 200 cok rahat goruyo
215/35/18 jantlarla ıse yokus assagı ıstedıgın kadar bas 180 gecmıyo.
yanı buzmana kadar cok kez dıkkat etım kadrana yansımıyo hız farkı yansısada cok cok az bısı farkedıyo.

yanı buzmana kadar cok kez dıkkat etım kadrana yansımıyo hız farkı yansısada cok cok az bısı farkedıyo.

18 jantla senin arabanın işi zormuş Ogün :)

18 jant 14 e oranla bariz şekilde ağır, takımlara aktarmaya binen yük doğrultusunda aktarma kaybın artıyo, 165-55r14 taktığında 100 yerine 113, 180 yerine 203 görüyosun ibrede, oysaki aracın 100-180km hızla gidiyo ;) ayrıca tabanda 50mm yani yaklaşık 5cm lik sürtünmeyi arttırıcı fazlalık var :)

Geri
Üst Alt