Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Orjinal Ebat Dışına Çıkıldığında Göstergeye Yansıyan Hız..

bu hesap kesin ortalamadır. aracın gücü torku da önemli, yani o tekerlek dış çapına aktarılan gücü ileten ara eleman çap artışından dolayı bir güç kaybı muhakkak yaşayacaktır. bu seçeneklerde hiç güce dair bişey yazılmamış bile. ben doğruluğu konusunda şüpheliyim bu hesabın. ama ona kalsa sürtünme, rüzgar direnci, ağırlık gibi etkenleri de girmek gerek ama o kadar karmaşık bir hesap yapabilecek babayiğit herhalde bu formülü herkesin ulaşacağı bir yere kopyalayıp dünya alem faydalansın istemez.

Faruk abi her arabada olduğu gibi üretilen gücün bi kısmı tekerlere iletilemiyodu önceden de..son dyno'da dikkat etmedim sadece tekerlekteki güce bakmıştım..şimdi büyüyen çaplarla birlikte güç kaybı da mı artmıştır yani..18"lerle dyno'ya ilk çıktığımda çıkan değerin olması gerektiğinden düşük olması da bununla alakalı o zaman. ??

elbetteki Yiğit, tekerlek gücü tabandan iletiyor sen merkezden tabanı öteliyorsun düşünsene. burda güç kaybın var olmasına var ama her turda ilerleme miktarın da daha fazla ordan kazanıyorsun kesinlikle. ölçtürdüğün değer tekerlekteki güç ve 150küsür ps ise sen motorda bence 160hpleri çoktan geçmişsin demektir aradaki kayıpları düşünürsen. Bunu ölçtürmenin tek yolu var, stok aracı dynoya çıkartıp 125hp olması gereken rakamın ne olduğunu görmek ve aradaki oranı bulmak. Ama her araçta bu farkedecektir, hepsi birbirinin aynısı olamaz doğaya aykırı bir durum.

Bu hatalı ölçüm hatırladığım kadarı ile vardı orj olarak bir tanıdığımız eski cordobası ile radara yakalanmıstı gösterge 110 gösterirken poliste 119-120 gibi bir rakam yazıyordu

bendede tam tersi var. gösterge 110 da iken polis radarında 96 98 çıkmıştı. ama klimadan dijital hızı açtığım zaman oda bu değerlerde gösteriyordu.

elbetteki Yiğit, tekerlek gücü tabandan iletiyor sen merkezden tabanı öteliyorsun düşünsene. burda güç kaybın var olmasına var ama her turda ilerleme miktarın da daha fazla ordan kazanıyorsun kesinlikle. ölçtürdüğün değer tekerlekteki güç ve 150küsür ps ise sen motorda bence 160hpleri çoktan geçmişsin demektir aradaki kayıpları düşünürsen. Bunu ölçtürmenin tek yolu var, stok aracı dynoya çıkartıp 125hp olması gereken rakamın ne olduğunu görmek ve aradaki oranı bulmak. Ama her araçta bu farkedecektir, hepsi birbirinin aynısı olamaz doğaya aykırı bir durum.

Faruk abi stock haldeki dyno çıktısını bulamıyorum normalde elim altında durcak bi yerde ama temizlikçiler çok sever yerlerini değiştirmeyi eşyaların biliyosun..
elimdeki 2 eski dyno çıktsının birinde kayıp 29.6hp diğerinde 31.9hp zaten..
üretilenle iletilen arasıdan fark pek de az değil..kayıp genelde %85-90 arasıydı diye hatırlıyorum zaten..stock haldeyken ne kadarlık bi kayıp vardı bilmiyorum ama araba 122.8hp mi ne çıkmıştı onu hatırlıyorum tekerlekte..

şimdiki haritanın çıktısını almayı unuttum..o nedenle kayıp ne kadar bilmiyorum.. :S

bu hesap kesin ortalamadır. aracın gücü torku da önemli, yani o tekerlek dış çapına aktarılan gücü ileten ara eleman çap artışından dolayı bir güç kaybı muhakkak yaşayacaktır. bu seçeneklerde hiç güce dair bişey yazılmamış bile. ben doğruluğu konusunda şüpheliyim bu hesabın. ama ona kalsa sürtünme, rüzgar direnci, ağırlık gibi etkenleri de girmek gerek ama o kadar karmaşık bir hesap yapabilecek babayiğit herhalde bu formülü herkesin ulaşacağı bir yere kopyalayıp dünya alem faydalansın istemez.

orj yuvarlanmadan daha ufak yuvarlanma çapı = orj den daha kısa son dişli gibi düşünebilirsin , hızlanman artar max hızın düşer ;) yani aynı mesafede lastiği daha çok döndürmüş olursun.

vites oranı, sürtünme katsayısı ve tork gibi değerlerle alakası yoktur. çünkü araç patinaj çekerek yürümüyor bu hesapta tekerlek çapının belirli bir mesafedeki dönüş sayısı hesaplanıyor ordan bu sonuç çıkıyor.

---------- Post added at 21:16 ---------- Previous post was at 21:14 ----------

bendede tam tersi var. gösterge 110 da iken polis radarında 96 98 çıkmıştı. ama klimadan dijital hızı açtığım zaman oda bu değerlerde gösteriyordu.

benzer şekilde bende yol pc ortalama hızı sıfırlayıp bakınca 100km de giderken 96, 160 la giderken 154km görüyorum :) ortalama %4 gibi bir sapma sözkonusu ama gps ten ziyade driftbox, performancebox ölçümleri daha kesin sonuç verir. gps le küsüratlı değerleri göremezsiniz çünkü.

Hız yukseldikçe hata payı da artar. Başlarda %5 civarıdır. 200km/h hıza dogru %7'yi bulur. Yani dergilerde yazan ve benim okudugum durum bu.

Levent aynı fikirde değilim abicim, bu çap artışını aynı yuvarlak eksende düşün. küçük olduğunda daha fazla döneceğinden bahsetmişsin. şimdi bir küçük çap bide büyük çap işaretle aynı parça üzerinde. Bu parçanın da eksenden aldığı güçle dönmeye çalıştığını farzet. Şimdi hangisi hızlı hangisi yavaş dönüyor yeniden düşün. Bence dıştaki işaretli büyük çemberin hızı içteki küçük çemberin hızından daha fazladır. Olay aynen bisikletin arka tekerleğindeki zincir dişli ile tekerleğin yere basan yeri gibi de abartarak düşünebilirsin.

Burda gücün yada torkun etkili olduğu şey ise, sadece küçük çemberi çevirmek çok daha kolaydır. Ama çemberin çapı büyüdükçe onun için harcaman gereken güç veya tork da artacaktır. Her iki çap birbirine çok yakın olmasına rağmen aradaki farkları Yiğit direk yaşadı. chipten sonra orjinal lastikleri ile ulaştığı hıza büyüttükleri ile erişemedi ve chiplemede yeniden yapılan ayarlarla önceki ulaştığı ızlara ulaşmış oldu sanırım. Şimdi bu haldeyken eski orjinal lastiklere dönse kadranda daha fazla rakamlar göreceğine eminim.

Geri
Üst Alt