Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Opel Kanada-Rus ortaklığına satıldı

ZGR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
14,927
Yaş
31
arg-fallbackName="ZGR"/>
General Motors'un Opel'i Kanadalı Magna ve Rus Sberbank konsorsiyumuna satacağı ile ilgili söylentiler gerçek çıktı. GM'den yapılan açıklamada, Opel'deki çoğunluk hissenin Kanada-Rus ortaklığına satışına onay verildiği bildirildi.

GM'in açıklamasına göre Kanada/Rus ortaklığına satılacak olan hisse oranı yüzde 55 olarak belirlendi. GM, yüzde 35 hisseyi ise kendisinde tutacak.

GM açıklamasında, "Anlaşma uyarınca Magna/Sberbank yüzde 55 hisseyi alacak, GM'de ise yüzde 35 hisse kalacak. Yüzde 10'luk kısmın sahibi ise çalışanlar olacak" ifadesi kullanıldı.

GM, satış için gerekli imzaların birkaç hafta içerisinde atılabileceğini, anlaşmanın sonuçlandırılmasının ise birkaç ayı bulabileceğini duyurdu.

SATIŞ KARARI BEKLENİYORDU

Opel'in satışı uzun süredir kamuoyunu meşgul eden konuların başında geliyordu. General Motors'un finansal durumunun kötüleşmesi ile birlikte Opel'i elden çıkarması bekleniyordu. Bu kapsamda Magna/Sberbank ile görüşmeler yapıldığı da biliniyordu.

Öte yandan Magna firması Opel'i aldığı takdirde 10 bin kişinin işine son vereceğini açıklamıştı. Ancak son açıklamada bu işten çıkarmalarla ilgili bir bilgi yer almadı.

General Motors Avrupa'da yarısı Almanya'da olmak üzere toplam 50 bin kişiyi istihdam ediyor.

80 YILLIK EVLİLİK BİTTİ

Opel ile GM arasındaki ilişki bundan tam 80 yıl öncesine dayanıyor. 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan Opel, 1898 yılında otomobil üretimine başladı. Sekiz yıl sonra da o zaman için çok büyük bir rakam olan bininci aracını üretmeyi başardı.

Ancak Opel o dönemde daha çok bisiklet üretimi ile tanınıyordu. 1929 yılında GM tarafından satın alındıktan sonra tüm ağırlığını otomotive verdi. ABD metotlarını kullanarak kısa süre içerisinde hızla büyüyerek Avrupa'nın en bilinen markalarından biri haline geldi. 1970'lerde Almanya pazarının yüzde 20'sini elinde tutan Opel, özellikle Kadett modeli ile büyük sükse yapmıştı.
 
arg-fallbackName="leon sport"/>
bu ortaklık opel i taşıyacakmı bakalım..
 
arg-fallbackName="RED SHARK"/>
haber ajansımısın be kardeşim
 
arg-fallbackName="ZGR"/>
estagfurullah yıgıtın gorevını alamam :)
 
arg-fallbackName="fnasif"/>
uufffff önceden haber alınabilse ne güzel olur, şimdi bu satıştan dolayı hisselerde fena hareketlenmeler vardır öncesinde alanlar yaşadı.
 
arg-fallbackName="LeonRider"/>
bakalım opel ne hale gelicek.......?
 
arg-fallbackName="HaKo"/>
hayırlı olsun, inşallah opeli rus arabalarına çevirmezler
 
arg-fallbackName="akin"/>
bayanları kadar otomobilleride güzel olsaydı keşke ama nafile yalan oldu opel..
 
Geri
Üst Alt