Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Nedir bu oksijen sensöründen çektiğim?

Teachpol

Kayıtlı Üye
Araç P2626 kod hatası veriyordu. O d ile baktım oksijen sensörü hatası.lpgden kaynaklandığını düşündüm, önemsemedim. Obd cihazı ile sildim fakat benzinde de yanınca değiştirmek istedim. Arabada bi çekiş düşüklüğü yok. Bir titreme falan yok gayet sağlıklı. Lakin o lba yandığında uyuz oluyordum. Neyse ntk orjinal sensör aldım taktım bu da P0030 hatası verdi. Oksijen sensörü bu hata da. Lakin bu sensor silmeme ragmen hemen yanıyor tekrar.eski sensor 1 hafta donra yanıyor 😁neyse dedim heralde ateşlemede problem var.atesleme bobini,buji kablolari ve bujiler iridyum bujilerle değiştirdim. Yine yandı oksijen sensörü.araç biraz zengin yakıyor yakıtı. Ltft -9.24 falan. Onfan diyecem ama anlam veremiyorum.bu sensör bank1sensor1 hatası yani katalizorden onceki sensör. Multimetre ile değerlerine baktım sensör çalışıyor. Sigortaları kontrol ettim çalışıyor. Araç boraz fazla yakmaya başladı. Ona uyuz oldum. Yoksa gidişi on numara. Bu sorunu cozemiyorum. Ha maf sensorunu de degistim. Hava yakıt karisimi 14.90 falan yani iyi hafif zengin yine. Zengin karışımdan yakıyor heralde. Bir de yazın yakıyor özellikle klima açıkken.heralde klima acikken daha da zenginleşiyor. Anlam veremedim. Yapmadığım kalmadı.

Araç P2626 kod hatası veriyordu. O d ile baktım oksijen sensörü hatası.lpgden kaynaklandığını düşündüm, önemsemedim. Obd cihazı ile sildim fakat benzinde de yanınca değiştirmek istedim. Arabada bi çekiş düşüklüğü yok. Bir titreme falan yok gayet sağlıklı. Lakin o lba yandığında uyuz oluyordum. Neyse ntk orjinal sensör aldım taktım bu da P0030 hatası verdi. Oksijen sensörü bu hata da. Lakin bu sensor silmeme ragmen hemen yanıyor tekrar.eski sensor 1 hafta donra yanıyor neyse dedim heralde ateşlemede problem var.atesleme bobini,buji kablolari ve bujiler iridyum bujilerle değiştirdim. Yine yandı oksijen sensörü.araç biraz zengin yakıyor yakıtı. Ltft -9.24 falan. Onfan diyecem ama anlam veremiyorum.bu sensör bank1sensor1 hatası yani katalizorden onceki sensör. Multimetre ile değerlerine baktım sensör çalışıyor. Sigortaları kontrol ettim çalışıyor. Araç boraz fazla yakmaya başladı. Ona uyuz oldum. Yoksa gidişi on numara. Bu sorunu cozemiyorum. Ha maf sensorunu de degistim. Hava yakıt karisimi 14.90 falan yani iyi hafif zengin yine. Zengin karışımdan yakıyor heralde. Bir de yazın yakıyor özellikle klima açıkken.heralde klima acikken daha da zenginleşiyor. Anlam veremedim. Yapmadığım kalmadı.

Geçmiş olsun birçok şeyi değiştirip alternatifi denemişsiniz hala hata düzelmemesinde hiç akla gelmeyen bir sıkıntı yol açıyor olabilir
@MARAZ37 abi senin bu durum başına geldi mi

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Geçmiş olsun birçok şeyi değiştirip alternatifi denemişsiniz hala hata düzelmemesinde hiç akla gelmeyen bir sıkıntı yol açıyor olabilir
@MARAZ37 abi senin bu durum başına geldi mi

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.
Her yolu denedim. Yine veriyor. Son bir haftadır araçta arıza lambası yakmıyor ama obd cihazı ile scan yaptığımda o arızayı tekrar gösteriyor. Bir kaç ustaya sordum. Cevapları tahmin etmişsinizdir. İçimden fuck you diyip geri geldim. Hepsinden iyi ustayım.

Bugün obd cihazı bağladım. Hatayı silip anlık takip ettim. Belli bir km sonra oksijen sensorunun ayarladığı yakıt hava karışımı 29da sabitleniyor ve stft 0 oluyor. Haliyle sürekli zengin karışım olduğu için de lamba yanıyor. Bu sabit kalmasına anlam veremedim. Zira yeni aldığım sensör de hata veriyor. Oksij n sensöründen ziyade ecu ile alakalı olabilir mi?ecu reset atsam faydası olabilir mi acaba?

Ecu reset attım yine aynı. Serviste degistirecem galiba

Aynisi bende de oluyor, 2 3 senedir o halde kullaniyorum. Gaza yuklenip, birden biraktigim anda stft 0 a sabitleniyor, onun disinda yavas yavas basarsam calismaya devam ediyor.. Ariza sorguladigimda elektrik devresi kesik arizasi veriyor, benim arac lpg li oldugu icin lpg baglantisini sensor kablolarindan almislar. Sokup uclarini kesip yeniledim, lakin degisen bisey olmadi. Baska sensor aldim, bu seferde sensoru manifoldun ustunden sokemedik. Bi kac usta ugrasti (ugrasmak istemedi) manifolda.kaynamis catlatiriz vs deyince aman dedim elletmedim. Benim arac lpg li oldugu icin, ben lpg de bi ayar yaptim, stft ve ltft -3 +3 arasinda calisiyor devamli, ara ara obd ile arizasi silip tekrar ltft kontrolu yaparim, genelde ayni. Kendi kendime dedim ki demekki ayarim iyi, uc assagi bes yukari zararli olmucak sekilde kullaniyorum. Ortalama yakitimda 8 lt 8.5lt gezince ben pes ettim. Bu sekilde kullaniyorum. O arizaya dustugu anda ecu yakit duzeltmeyi kapatiyor sanirim. Stft 0 da sabitleniyor, okumayi birakiyor. Dediginiz gibi afr de 29 oluyor. Ama ordaki afr nin bi gecerliligi olmadigini soylediler.

Aynisi bende de oluyor, 2 3 senedir o halde kullaniyorum. Gaza yuklenip, birden biraktigim anda stft 0 a sabitleniyor, onun disinda yavas yavas basarsam calismaya devam ediyor.. Ariza sorguladigimda elektrik devresi kesik arizasi veriyor, benim arac lpg li oldugu icin lpg baglantisini sensor kablolarindan almislar. Sokup uclarini kesip yeniledim, lakin degisen bisey olmadi. Baska sensor aldim, bu seferde sensoru manifoldun ustunden sokemedik. Bi kac usta ugrasti (ugrasmak istemedi) manifolda.kaynamis catlatiriz vs deyince aman dedim elletmedim. Benim arac lpg li oldugu icin, ben lpg de bi ayar yaptim, stft ve ltft -3 +3 arasinda calisiyor devamli, ara ara obd ile arizasi silip tekrar ltft kontrolu yaparim, genelde ayni. Kendi kendime dedim ki demekki ayarim iyi, uc assagi bes yukari zararli olmucak sekilde kullaniyorum. Ortalama yakitimda 8 lt 8.5lt gezince ben pes ettim. Bu sekilde kullaniyorum. O arizaya dustugu anda ecu yakit duzeltmeyi kapatiyor sanirim. Stft 0 da sabitleniyor, okumayi birakiyor. Dediginiz gibi afr de 29 oluyor. Ama ordaki afr nin bi gecerliligi olmadigini soylediler.
Bugün sorunu çözdüm. FAE marka bir oksijen sensörü var. 1100 tlye aldım. Bse motora uyumlu.Sabah taktım. Değerler düzeldi. Yola çıkıp test yaptım. Carscanner programı takılı halde. Oksijen sensoru 1 mv değeri önceden sabitti şimdi surekli değerler değişiyor ve artık 29 a sabitleme bitti. Gayet güzel oldu.benim stft 3de oluyor 4te 6da 10 da hatta 140a bastım -12ye çıktı:)normal kullanımda -3 ve -6 arasında takılıyor. Bu değerler benzinde tabi. Lpgyi yarın deneyeceğim.onun da değerleri aynı büyük ihtimalle bir tık daha zengin olur. Zira ben 40lire lpg ile fazla dikkatli bir sürüş yapmadan şehir içi 400 km net uzun yolda 470km net yaparım. Oksijen sensöründen dolayı bu değerler şehir içi 300 kmye düştü. Çok önemli bir alet. Çok şükür kurtuldum. Zaten lpgde -10 a kadar olan değerler gayet normal.

Gecmis olsun, kurtulmaniza sevindim, o ariza isigi ekranda adami sinir ediyor. Ben sokturemedim o sensoru sizinki iyi kolay cikmis.

Gecmis olsun, kurtulmaniza sevindim, o ariza isigi ekranda adami sinir ediyor. Ben sokturemedim o sensoru sizinki iyi kolay cikmis.
İyi bir ustaya tekrar baktır. Wd40 dibine sıkıp sokuyorlar. Be kendim söküp takıyorum 22 numara anahtarla. Sanayide abi bu sensörler lpgden yanıyor diyenlere uymayın. Arabanın yakıtı için çok önemli.

Geri
Üst Alt