Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Muayene Hk.

AHMET1st

Kayıtlı Üye
2018 1.0 ibizam var Şubat da ilk muayenesi olacak. Muayene öncesi sıkıntı yaşamamak için bir ustaya göstereyim diyorum. Avrupa yakasındayim sponsor ustamız vardı galiba kime goturmeliyim yardım :)

araç stoksa sorun yaşamazsınız. :)

Farları LED yaptım sadece ama yine de bı fren far ayarı vs bir baktirmak istiyorum sürpriz yaşamamak için.

far ayarından her türlü hafif kusur alacaksınız zaten, ama içiniz rahat olsun istiyorsanız sanayide far ayarı yapan bir sürü yer vardır, ya da isterseniz yetkili servise gidin, onlar hızlıca bir kontrol edip sorunu varsa söylerler.

Herhangi bir ustan varsa oraya gidip frenlerin dahil genel baktırabilirsin. Eğer balata ve bunu bağlayan parçalarda sıkıntı varsa fren testinden zaten kalırsın.

O yüzden frenciye gidip boşuna para verme derim. Onun haricinde lambalara ve emniyet kemerine bak. Egzoz testini orada yaptırma derim. Şartlar biraz daha ağır çünkü.

Bunların dışında başka bir şeye bakmana gerek yok diye düşünüyorum.

Bu arada ilk yardım çantası, yangın tüpü, stepne olmadan da muayeneden geçebiliyorsun.

Herhangi bir ustan varsa oraya gidip frenlerin dahil genel baktırabilirsin. Eğer balata ve bunu bağlayan parçalarda sıkıntı varsa fren testinden zaten kalırsın.

O yüzden frenciye gidip boşuna para verme derim. Onun haricinde lambalara ve emniyet kemerine bak. Egzoz testini orada yaptırma derim. Şartlar biraz daha ağır çünkü.

Bunların dışında başka bir şeye bakmana gerek yok diye düşünüyorum.

Bu arada ilk yardım çantası, yangın tüpü, stepne olmadan da muayeneden geçebiliyorsun.
İşte fren testinden kalırsa muayeneden gecemicem belki o yüzden öncesinde göstereyim sıkıntısı varsa halletireyim diye söyledim :)

İşte fren testinden kalırsa muayeneden gecemicem belki o yüzden öncesinde göstereyim sıkıntısı varsa halletireyim diye söyledim :)
Normal şartlarda ustan işin ehli ise balatalarda sıkıntı var mı yok mu diye söyleyebilir. O işini görür bence gitmene gerek yok. Yapılacak bir şey olursa o yapar zaten.

İçinin rahat etmesi için bir fren ustasına götürebilirsin.
Herhangi bir usta Tüv testi için göz veya elle tam olması gereken değerlerde fren kontrolü yapamaz.
Bilgisayara bağlayıp frenlerin olması gereken değerlede kontrol edilmesi gerekiyor.
İçinin rahat etmesi için ve ileriye dönük kontrol de olmuş olur. Bence bir frenciye gidip baktırabilirsin.

Gözle görebildiklerini zaten tespit edersin. Far, stop camı çatlağı, yanmayan ışıklandırma gibi...
geri kalan şeyler zaten hafif kusurdur. Filmdi, farlardı, stepneydi, vs..vs..

Mesela Tüv'e göre istisnasız tüm farlar ayarsızdır.
farları kusur yazmazlarsa kesinlikle itiraz et ve eklettir. :D

Bu zamanda farlardan hafif kusur almayan da ne bileyim... :)

Son düzenleme:
Yeni kasa ibizamın ilk muayenesinden bir hafta önce serviste far ayarı yaptırmama ve farlarım fabrika çıkışı stok olmasına rağmen ne hikmetse TÜV Türk hafif kusur yazdı :D Frenlere gelirsek de kilometrenizin kaç olduğunu bilmiyorum ancak 20 senelik Ford Focus'umuzda bile frenlerin sadece balata değişimi ile bakım görmesine rağmen her seferinde geçiyor ancak içiniz rahat etsin istiyorsanız gösterin. Şimdiden kolay gelsin.

Yeni kasa ibizamın ilk muayenesinden bir hafta önce serviste far ayarı yaptırmama ve farlarım fabrika çıkışı stok olmasına rağmen ne hikmetse TÜV Türk hafif kusur yazdı :D Frenlere gelirsek de kilometrenizin kaç olduğunu bilmiyorum ancak 20 senelik Ford Focus'umuzda bile frenlerin sadece balata değişimi ile bakım görmesine rağmen her seferinde geçiyor ancak içiniz rahat etsin istiyorsanız gösterin. Şimdiden kolay gelsin.
28 bin de aracim 2 ay önce falan 30 bin bakımını yaptırdım avek de

Geri
Üst Alt