Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lisede 45 cm'lik 'haremlik-selamlık' kuralı

Hasan Abi,7 sene okudum ben sakarya üniversitesinde..(5. sene 2. dönem 6 ay uzaklaştırmalı) emin ol biz ilk gittiğimizde,1999 da,hem şehrin,hem üniversitenin hem de öğrencilerin durumu,mezun olduğum 2006 ya kıyas kabul etmez düzeydeydi..konu sadece içki olarak düşünülmesin..genel örf ve adetlerden bahsediyorum..şeriata doğru gidiş olsa, çark caddesinde yürürken dayak yiyen çiftler,hala yürüyemiyor olurdu..keza sapancada,kırkpınarda,ya da şehrin göbeğinde barlar vardı..bunların birçoğu da 1999 dan sonra açıldı..Gazete-Tv haberlerine çok inanmamak lazım abi..aynı haberi 2 farklı görüşlü gazeteden okuduğunda,tvden dinlediğinde çok komik oluyor.. en basiti, geçen kış doğuda biyerde kömür dağıtımı haberi..1. tv: yine kömür dağıtıldı..esnaf şokta.."abla yine dağıttılar..biz napacaz..kömür satamıyoruz.." 2. tv: yine kömür dağıtıldı..fakirler mutlu.."abla kömür paramız yok,bu kömür olmasa,donacaktık.." ben şimdi hangi habere göre yorum yapıcam? ikisi de kendine göre haklı..

bu arada,kimse beni kız-erkek haremlik selamlık olsun,içki yasak olsun taraftarı bir adam sanmasın, bunları yazınca bi an öyle hissettim..benim derdim şu, ne irana,ne şeriata doğru bir gidişe inanmıyorum

:) Harun en azından ben öyle algılamadım yazdıklarını..Yazdıklarına kesinlikle katılıyorum bu sadece içki veya haremlik selamlık konusu değil..Evet abartılacak kadarda şeriata gidiyoruz değil..Ama sende şunu kabul edersinki bu tarz olaylar sistemli yapılan ve belki 20 yıl sonrası için çalışılan konular..En azından gelecek nesiller için bunların olmaması taraftarıyım :)

Herkesin Aslında Paylaştığı Aynı Nokta Fakat Bi Türlü Buluşamıyoruz Malesef.... İçki ve Sigara yaşı ülkemizde inanılmaz düştü bizim zamanımızda lisede yaşanılanlar şuan lisedeki kardeşlerimizin anlattıklarıyla örtüşmüyor cinsellik ve içki olayında artış var biz bizim lise zamanlarımızda kendimizi sınırsız çılgın görürdük ama şimdi gördüğüm okul sıralarında inanılmaz şeyler yaşanıyor ve bu genişlikte giderek artıyor buna da değinmek lazım evet mersindeki okul yetkilileri sapıtmış fakat ülke genelinde okullarda kötü şeyler yaşandığı da bi gerçek bunu da gözardı etmeyelim arkadaşlar.... şimdi gördüğüm iki tablo da beni korkutur oldu bu Mersinden gelen haberler tuhaf bu konuda bir açıklama yapmaları insanları rahatlatmaları lazım...

Bnce celişyrsn turk aile yapisinda şeriatin yeri yokturki? Araplaşmakta turk aile yapısndan uzaklaşmaktr unutmayalm lutfen...

ben araplaşmak ile ilgili bişey söylemedim ki...konu şu: bu hükümetle şeriata yaklaşıyoruz deniyor..iran olacaz deniyor..ben de alakası bile yok diyorum..bırak şeriatı, kendi örf ve adetlerimizi bile kaybediyoruz,şeriatın yakınından bile geçmiyoruz diyorum..çeliştiğim yer neresi,onu anlamadım..

:) Harun en azından ben öyle algılamadım yazdıklarını..Yazdıklarına kesinlikle katılıyorum bu sadece içki veya haremlik selamlık konusu değil..Evet abartılacak kadarda şeriata gidiyoruz değil..Ama sende şunu kabul edersinki bu tarz olaylar sistemli yapılan ve belki 20 yıl sonrası için çalışılan konular..En azından gelecek nesiller için bunların olmaması taraftarıyım :)

2 türlü yapılabilir Abi,ya 1 günde, ya da dediğin gibi uzun yıllar sonunda..ben çevreme bakıyorum..hayat tarzıma bakıyorum..insanlara bakıyorum..o yönde bir eğilim farketmiyorum..

edit: elbette ki ben de aynı taraftayım Abi, ve endişelenmeye bile gerek olmadığını düşünüyorum..Bence daha çok endişelenmemiz gereken konu, http://www.seatclubworld.com/showth...r%E7e%F0i-Can-D%DCNDAR&highlight=can+d%FCndar ben hala burdayım:)

arkadaşlar şimdi iki öne sürülen görüşünde haklılık payı var. Şimdi Harun' un söylediği şey de doğru. Yeni yetişen gençliğe, gençlerden ziyade artık çocuk denebilecek yaştaki öğrencilerin yaptıklarını duyunca inanamıyorum. daha 15- 16 yaşına gelmiş kızın bugün canım çok sıkkını, adını bile öğrenmek istemediğim biriyle vakit geçirmek istiyorum diye beyanatları kulağıma geliyor. Bu toplumumuzun ne kadar yozlaştığının bir göstergesidir. Daha fazla örnek vermeden devam etmek istiyorum, yoksa örnekler çok uzar gider. Bu yozlaşmanın neden kaynaklandığını iyi düşünmemiz gerekiyor. Bence bu tip uygulamalardan dolayı kaynaklanıyor. Şu an başımızda bulunanların bir anda değil de yavaş yavaş taa bizim çocukluğumuzdan başlayarak ördükleri ağlardan kaynaklanıyor. Bu tip radikal uygulamalar olmasa da hiçbirimiz bu tip uygulamalara rastlamadık mı? hiç okulda kızlarla olan ilişkilerinize karışılmadı mı? her okul için söylemek zor ama çoğu okulda kızların erkeklerle oturtulmaması için ayrı bir çaba harcanmadı mı? bunları işte yavaş yavai çoğalıp bu tip radikal uygulamalara kadar dayandı.

Şeriat' ı gelmesinden çok ülke Malezya kültürüne döndürülmeye çalışılıyor. Gayet modern gözüken ama hoşgörü ve özgürlüklerin kısıtlı olduğu bir yaşam tarzı... Harun' un bahsettiğinden de yola çıkarsak, demek istediği sanırım ikisinin de bir ortası olmalı. Ne Liseli kızlar yolun kenarında para için araba durdurmamalı ne de İran modeli kız-erkek ayrımı yapılmamalı...

Fakat olaya kültürel yapımızın değişmesinden değil de, mevcut haberdeki gibi götürülmek istendiğimiz yaşam ve ülke olarak bakarsak benim de içim oldukça kararık. Örnek olarak hep içki vermişsiniz ben de içkiden gideyim. daha önce hiç içki yasağı gündeme gelmişmiydi, yada eşiyle dostuyla restoranda içki içiyor diye, katıldığı sergide kokteylde alkol alıyor diye dayak yiyen insaların haberini okumuşmuydunuz? kız arkadaşıyla parkta otururken tartaklanan, sahilde eşiyle beraber arabasında çay içerken polis tarafından yaka paça karakola götürülen(arkadaşım) ne kadar sık duymuştunuz. Cennet diye tabir ettiğimiz yerlerdeki içki satışını baltalamaya çalışmıyorlar mı? buyurun okuyun: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/16730038.asp

getirilmek istendiğimiz yer bence çok açık, yavaş yavaş o noktaya doğru çekiliyoruz. Bunun yanında Harun' un da dediği gibi toplumda var olan yozlaşmaya da çözüm bulmak lazım. Türkiye' nin geleceği olan yeni nesil çok parlak gözükmüyor.

Geri
Üst Alt