Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon Mk2 Turbo Şarj Ayar Sınırının Altına İnildi Arızası

leonyusuf

Kayıtlı Üye
Öncelikle selamun aleyküm arkadaşlar. 2011 model 1.4 Tsi 125 Hp Leon aracım var. Aracım yaklaşık 3 ay önce motor arıza lambası yaktı. Ustama götürüp kontrol ettirdiğimde P029900 kodlu turbo şarj ayar sınırının altına inildi arızasının olduğunu gördüm. Önce turbo basınç sensörüm değişti. Ancak araç yine aynı arıza lambasını yaktığımda ustam beni ankarada bir turbocuya yönlendirdi ve aracımı ankaraya götürüp turboma revizyon yaptırdım. Tam sorunum çözüldü diyip sevinmişken aracım revizyondan yaklaşık bir ay sonra uzun yola çıktığımda yine aynı arızayı verdi. Ancak şunu farkettim. Arıza lambası ya motor soğukken turboya yük bindiğinde ya da uzun yola çıkıp motor rüzgarın da etkisiyle bir nebze soğuduktan sonra yanıyor. Çünkü motor ısındıktan sonra aracı zorladığımda bu arızayı alamadım. İşin garip tarafı turbo ve motor ustaları bana bu arızanın aracın çekişini düşürmesi gerektiğini, motorun kendini korumaya alıp turboyu iptal etmesi gerektiğini söylediler. Ancak benim aracımda bu sebepten arıza lambası yandığında çekişinde hiçbir problem olmuyor. Hatta aracın çekişi olabildiğince normal ve güzel seviyede. Dün tekrardan ankaraya gittim ve turbomun revizyon yapıldığı yerde tekrardan bir kontrol ettirdim. Turbodaki kaçaklara bakıldı, aracın çekişine bakıldı ancak hiçbir sorun görülemedi. Turbo ustam wesgate' in iki basamak sıkılıp basıncın yükselttiğini söyledi ve arıza lambasını kaldırdı. Bugün ankaradan aksaraya dönerken yolda yaklaşık 40-50 km gittikten sonra aracı vites düşürüp zorladığımda tekrardan aynı arızayı aldım. Aksaraya dönüp motor ustama söylediğimde tekrardan wesgate i sıkıp bir ayar yapılıp öyle denememiz gerektiğini söyledi. Pazartesi günü tekrardan bir ayar yapılacak. Eminim aramızda aynı sorunu yaşayan arkadaşlarımız vardır. Ben gerçekten işin içinden çıkamadım. Düşük basınç arızası alıyorum ancak aracın çekişinde kesinlikle hiçbir problem yok. Başına böyle bir şey gelip sorunu çözen arkadaşımız varsa lütfen bana yardımcı olsun. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 18BD7617-E55F-406D-A087-250C247EC13C.jpeg
    18BD7617-E55F-406D-A087-250C247EC13C.jpeg
    961.3 KB · Görüntüleme: 20
Hocam iyi günler aracım Leon 2011 model 1.4 tsi aynı arızayı bende yaşıyorum fakat bende araba sadece rampa yukarı çıkarken bazen yapıyor bazen yapmıyor ve yaptığında genelde motor sicakken yapıyor çözüm bulabildiniz mi ne yapmam gerekiyor

Geri
Üst Alt