Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

leon lpg tecrübelerinizi-tavsiyelerinizi paylaşırmısınız???

GÖKHAN ŞİMŞEK

Kayıtlı Üye
arkadaşlar lpg düşüncesi aklıma geldi 1.6 tdi ye ulaşana dek:)bana şu sorularda yardımcı olurmusunuz sanırım düşünen herkese iyi bir ön fikir olacak...
1) taktırdıktan sonra motorda xxx hasarı gibi sorun yarattımı hangi km den sonra motorum bana bela olur...
2) arıza lambam sürekli yanacak mı yada sönmesi için ne yapılmalı lamba falan yanmasını istemiyorum:)
3) işletmenin yerine sığıp taşmayacak küçüklükte (bendeki ufak lastiğin yerine tamamen sığacak küçüklükte simit) depolar varmıdır??? kaç lt dir? mesela siz ne tavsiye edersiniz???
4) performansım oooofffffff lanet olsun dedirtirmi???
5) araç altındaki hortumlar sağlıklı gizlenebiliyormu araç altını sürterse kesilme olasılığı yüksek biçimdemi yerlerine yerleştiriliyorlar???
6) herkes bilir leon ş.dışı(90-100 km hızda) hemen hemen 100 km de 7 civarı ş.içi benim artvinde 14 lt yakar peki lpg de aynı kullanımda kaç litre yakar(ş.içi-dışı) yaklaşık bu hesaba göre artvin dedim ama başka illerdeki arkadaşlara da fikir olur...
7)6.soruya litre hesabı veremeyen ş.dışı 90-100 km hızda kullanımda km de kaç tl yakar???
8) artvin gibi maduriyet yaşayan bir ilde sık sık ayar-tamir yaptırılamayacak bir ilde lpg bana ne sıkıntılar yaşatır? ne yapsam sorun ile karşılaşmam uzuun zaman ayar falan gerekmeden kullanabilirim???
9) boşver lpg yi sakın takma eksisi artısından çok şu şu sorunlar hep var en iyisi benzine devam???
arkadaşlar okuduğunuz için teşekkür ederim şimdiden cevaplarınızın samimiyetine güveniyorum...

Gökhanım konu bana çok uzak, tavsiye veremiyeceğim üzgünüm. Gittiğin yol çok fazla değil, ben derim ki bulaşma böyle şeylere. Harcadığın parayı ne kadar sürede alabileceksin ve bu süre sonunda kara geçip hala aynı aracı kullanmaya devam edecek misin sorularını cevaplamadan bu işe girmeni de tavsiye etmem. Ben epeyce oynadım aracın hava giriş çıkış ve benzin girişi ile, çok da güzel sonuçlar aldım ve bu haliyle en az 2-3 yıl daha kullanırım fikrinde olduğum için de hiç hesap yapma gereği bile hissetmedim. Ama senin aracın km sine bakınca bu hesabı yapmanın kaçınılmaz olduğu fikrine kapıldım.

bence hiç bulaşma abi..anlamam zaten LPG'den..
14L fazlaymış ama neden o kadar çok yahu..

sürekli yokuş tırmanmak zorunda Gökhancım, fazla değil o yüzden bu değer. Sen dizel de alsan yine yakacaksın abicim, dizeli kullanandan değerleri almadan araç değişimine de girme bence Gökhanım. Şu bravo dizellere ben epeyce ısınmıştım geçenlerde, teste çıktığım araçta 10lt tüketimi görünce arkama bakmadan uzaklaşmıştım oda sürekli yokuşta kullanılmış hatta test mantığı ile basılmış bir araçtı.

yiğidim öyle rampalar var ki 3. vites ile çıkamıyorsun:)bide bizim şehiriçi dur kalk var ama rampada dur kalk:(kışın 14.5-15 lt yi düşmüyor ş.içi:( mesela bizim ilçeye giderken7.2-7.5 epey iyi bir ortalama:)

anladım abi bilmiyodum bi anda çok yüksek geldi ama..
dediğim gibi bence hiç bulaşma daha iyi..

Gökhanım konu bana çok uzak, tavsiye veremiyeceğim üzgünüm. Gittiğin yol çok fazla değil, ben derim ki bulaşma böyle şeylere. Harcadığın parayı ne kadar sürede alabileceksin ve bu süre sonunda kara geçip hala aynı aracı kullanmaya devam edecek misin sorularını cevaplamadan bu işe girmeni de tavsiye etmem. Ben epeyce oynadım aracın hava giriş çıkış ve benzin girişi ile, çok da güzel sonuçlar aldım ve bu haliyle en az 2-3 yıl daha kullanırım fikrinde olduğum için de hiç hesap yapma gereği bile hissetmedim. Ama senin aracın km sine bakınca bu hesabı yapmanın kaçınılmaz olduğu fikrine kapıldım.

abim sormama bakma ben de istekli değilim aslında ama dizel alma işi biraz askıda bekleyecek enaz 2 yıl belki daha çok...ev işine girersem düğünden sonra(ki daha düğün de yapacam) bu aracı baba etmeyi düşünüyorum...lpg ile etsem nasıl olur bugün aracı satsam 28-29-30 civarına gider ama 5 yıl sonra lpg li kullansam sanırım 23-24 e anca gider yaklaşık 70 000 km lerde oradan da yaklaşık 4000 lira zarar ettirir adamı ya bu devirde aracı uzun kullanmak ta sakat abi ne yapmalı acaba?hep aklımda 1.6 tdi yi alıp 150 000 lere kadar kullanmak:) isterse 10 yıl o motor bana hayatta ne turbo ne başka bir sorun çıkartmaz...ama lpg nasıl olur bilmiyorum işte???

---------- Post added at 00:44 ---------- Previous post was at 00:39 ----------

sürekli yokuş tırmanmak zorunda Gökhancım, fazla değil o yüzden bu değer. Sen dizel de alsan yine yakacaksın abicim, dizeli kullanandan değerleri almadan araç değişimine de girme bence Gökhanım. Şu bravo dizellere ben epeyce ısınmıştım geçenlerde, teste çıktığım araçta 10lt tüketimi görünce arkama bakmadan uzaklaşmıştım oda sürekli yokuşta kullanılmış hatta test mantığı ile basılmış bir araçtı.

abi arkadaşın 1.5 crdi getz 3 silindirli ki çok yakan diyo yorumlar şehir içi 5.6 ortalamaya sahip bu günlerde ki benim aracın ortalaması bu günlerde (yani sıcak günlerde) 13.4 işte hesap:) 1.6 tdi alsam 5.6 yazıyo verilere şehir içi ki artvinde 8 yakar ki o da süper valla...benzinle 1 depo 400 km gitmiyor artvinde 1 depo mazot ile kesinlikle 700 km gider onu da aradaki 500 kuruş tasarrufu da cabası ayrıca performansı da :) yani en iyi 1.6 tdi bir gün mutlaka:)

Tüp güzel bişi değil bence abi bence uğrasma yedek lastiğin oraya simit tüp konuyor 40-45 lt sanırım sorun olmuyor bu yerde depo olunca abi performanceden kesinlikle düşüyor bundan emin ol(zaten 1,6 8V ın güzü ortada) abi düz yolda anlamazsın ama rampada belli ediyor elbet motoru yiyecek o kesin tabi bu biraz sans işi ama benzinlide kullandığın kadar kullanamazsın vw nin araclarında 50-60 bin km gittiğini daha sonra sorun cıkardığını duymustum ayar istiyebilirde istemeyebilirde lpg nin 1,6 motorda 160 ykr falan yakıyor bildiğim kadarıyla lpg kullanmadım ama duyduklarım hakkında dilim döndüğünce bişiler söyledim umarım biraz aydınlatmısımdır seni gökhan abi ama bence vazgeç satarken değeride düşer diye düşünüyorum

Tüp güzel bişi değil bence abi bence uğrasma yedek lastiğin oraya simit tüp konuyor 40-45 lt sanırım sorun olmuyor bu yerde depo olunca abi performanceden kesinlikle düşüyor bundan emin ol(zaten 1,6 8V ın güzü ortada) abi düz yolda anlamazsın ama rampada belli ediyor elbet motoru yiyecek o kesin tabi bu biraz sans işi ama benzinlide kullandığın kadar kullanamazsın vw nin araclarında 50-60 bin km gittiğini daha sonra sorun cıkardığını duymustum ayar istiyebilirde istemeyebilirde lpg nin 1,6 motorda 160 ykr falan yakıyor bildiğim kadarıyla lpg kullanmadım ama duyduklarım hakkında dilim döndüğünce bişiler söyledim umarım biraz aydınlatmısımdır seni gökhan abi ama bence vazgeç satarken değeride düşer diye düşünüyorum

teşekkür ederim kardeşim bu samimi cevaplarından dolayı aslında ya dizel yada az binmek:)

leon da değil ama bir önceki aynı motora sahip aracımda kullandım ve halen kullanmaya devam ediyorum... herkes dönüşüme öcü gibi davranmış ama bende aksini düşünüyorum iyi bir markayla iyi bir yerde montaj yaptırırsan yakıttan %40 net tasarruf edersin buna bağlı olarak aracının hızlanma ve son hızında en ufak bir performans kaybı yaşamazsın...
arıza ışığı olayı 3 yıldır bende olmasına rağmen 3 kez yandı o da serviste 1 dk da halledilebiliyor diyeceksiniz ki o kadar sıcak bakıyorsun da sen neden taktırmadın ?? aracımla daha uzun süre devam etmeyeceğimden:)

Geri
Üst Alt