Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon 2008 emniyet kemeri fişeği

Burak.jason

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar
Dün yolda giderken sürücü emniyet kemerinin fişeği patladı. Kulağım hala çınlıyor. Daha önce bu durumu yaşayan var mı aranızda? Ve ne yapmam gerekiyor? Komple değiştirmem mi gerekli? Yardımcı olursanız sevinirim

Öncelikle geçmiş olsun hocam, umarım başınıza kalıcı bir hasar gelmemiştir. Emniyet kemerlerinde kaza esnasında sürücü veya yolculara birşey olmaması, camdan fırlamaması için kendisini kilitliyor ve airbag açma olasılığı da oluyor. Airbag açmadı değil mi? Airbaglerin çalışır durumda olup olmadığına da ekstradan baktır istersen. Kemer göbeğinin içindeki kemeri kilitleyen bilyaları boşaltıp, toplaman gerekiyor.Göbeğin ortasında bulunan mili kırmadan yapmalısın yoksa kemer göbeği almak durumunda kalabilirsin.Bunları yaparken kemeri geri çeken yayı da sıkı tutup yapman gerekir. Yok yapamam diyorsan airbag tamircileri, kemerindeki sıkıntıyı çözerler. Tabii onarım yaparlarken airbaglerle uyumlu çalışır olmasına dikkat edersin.

Cevabın için teşekkür ederim öncelikle. Airbag açmadı. Kemer gerilmedi ya da salmadı kendisini. Normal çalışıyor şu anda. Ama anlamadım ne olduğunu

Gecmis olsun ustad. Emniyet kemeri fisegi ile airbaglarin ayri acabildigini duymustum. Yani misal kucuk capli kazalarda kazanin siddetine gore airbag hic acmadan sadece kemerler patlayabiliyormus. Yalniz bunun seyir halinde olmasi garibime gitti :/ kablo tesisatinda sorun olma ihtimali var diye dusunuyorum..

Normalde degisim gerekir. Yani bildigim kadariyla tamirati yapilamiyor (emin degilim). Direnc atarak arizayi yaktirmiyorlar ama o da ne kadar saglikli olur tartisilir :/

Gecmis olsun ustad. Emniyet kemeri fisegi ile airbaglarin ayri acabildigini duymustum. Yani misal kucuk capli kazalarda kazanin siddetine gore airbag hic acmadan sadece kemerler patlayabiliyormus. Yalniz bunun seyir halinde olmasi garibime gitti :/ kablo tesisatinda sorun olma ihtimali var diye dusunuyorum..

Normalde degisim gerekir. Yani bildigim kadariyla tamirati yapilamiyor (emin degilim). Direnc atarak arizayi yaktirmiyorlar ama o da ne kadar saglikli olur tartisilir :/

Kemerin onarımı zor iş, çoğunluğunda bilyeler yuvayı dağıtıyor ve airbagde ki gibi fişek değişimiyle hallolabilen bir tamirat değil. Toparlansa bile ilk zamanki gibi geri sarma yapmıyor ne yazık ki. En temizi değişim sağlamak. Ama değişimde yapılsa dediğiniz gibi tesisatın gözden geçirilmesi şart. Normal sürüşte yaşanmaması gereken bir şey ve kemeri değiştirseniz bile yine aynısı olabilir :)

Zaten kemer fişeği patladığında da airbag ikaz ışığı yanar, dirençle söndürülebilir ama bir kaza esnasında kemer fişekle kitleme yapmaz.

Arkadaşlar teşekkür ederim yorumlarınız için. Airbag uyarı ışığı yanmıyor. Kemer’de salma ya da gerilme yok. Sanki hiçbirşey olmamış gibi çalışıyor. Serviste değiştirmek dünya para. Kara kara düşünüyorum valla

Araca bilgisayar ile bağlanıp kontrol ettirebilirsiniz yanılmıyorsam. Olay geçmişinde kayıt altına almıştır böylesi bir şeyi. Kulak arkası edilecek bir durum değil. Allah korusun bir kaza anında işlevini yerine getirmeyebilir ya da aracı bir başkasına sattığınız zaman vebal alabilirsiniz :)

Evet kemer pahalı ama şakası olmayan bir durum, eğer değişim gerekirse çıkmacılara da mutlaka sorun :)

Geri
Üst Alt