Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lastik Ebatlarının Tam Ölçüleri..

uzayan çevre ölçüsü lastik tabanlarının çapının öncekine göre büyük olmasıdır. yani lastiklerinde tekerleğin her tam tur dönmesinde normale göre 166mm daha fazla yol alıyorsun demektir. Buda sana daha önceden gittiğin mesafeye daha az tekerleğin dönmesi ile ulaşacağın sonucunu verir. Bu direk az tekerlek dönüşü ile daha az yakıt yakmanı da sağlayabilecektir. Kadranda gördüğün rakamlar, lastik çapının büyümesi sebebi ile daha az gösterecektir. Kadranın tam olarak ölçümü nereden aldığını bilirsek buna çok daha iyi bir açıklama yapabilirim. Tahminimce belli bir bölgeden aldığı verilere göre çalışmakta. Bu bölgedeki dönüşü senin dış çapının büyümesine müteakip değiştirmediğin için lastiğinin daha az döndüğünü farzedip az göstermektedir. Tek olumsuz düşüncem, yeni çapına göre aracın gücünün yetersiz kalacağı yüzünden çok istekli olmamasına bağlayabilirim ama aracında yaptırdığın iyileştirmeler sebebi ile bunun gerçekleşmiş olabileceğini pek sanmam.
 
Faruk abi muhtemelen ABS'den aldığı bilgiyle ölçüyodur hızı..
16" üzerinden..
 
her neyse, gerekli teknik açıklamayı servisten arkadaşlar yaparsa yorumlardan daha da nete ulaşabiliriz. sen sadece jant ve lastik değişimine gittin o yüzden bence daha az turla daha tasarruflu seyahat ediyorsun ve tekerleklerin daha az dönüyor km az gösteriyor ama daha çok yol gidiyorsun.
 
bu arada bu link farkları net olarak öğrenmek isteyenler için faydalı olur kesinlikle..
bu topic yapışkan olabilir..
 
Geri
Üst Alt