Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lastik ebatı üzerine son nokta

yolcu60

Kayıtlı Üye
2013 seat toledo 1.2 tsı style araç için yazıyorum.orjinal lastikleri bildiğiniz üzere 215 45 16.Farklı siteler üzerinden yaptıgım araştırmalar sonucunda Piyasada daha çok bulunan 205 55 16 lastiğin uyumu konusunda farklı görüşler vardı.Bugün araba 215 55 16 nokian kışlık lastikleri taktırdım.Şehir içinde kasis çukur vitaj ne varsa hepsinde test ettim.Asla davlumbaza ya da farklı bir sürtme sesi olmadı.Ve konfor olarak da hissedilir derecede olumlu bir fark oldu.Güvenlik konusunda farklı fikirler ve istatistikler olabilir tabi o konuda yorum yapmayacağım çünkü o boyutunu bilmiyorum.Konu ile ilgili olan arkadaşlara duyurmak isterim

2013 seat toledo 1.2 tsı style araç için yazıyorum.orjinal lastikleri bildiğiniz üzere 215 45 16.Farklı siteler üzerinden yaptıgım araştırmalar sonucunda Piyasada daha çok bulunan 205 55 16 lastiğin uyumu konusunda farklı görüşler vardı.Bugün araba 215 55 16 nokian kışlık lastikleri taktırdım.Şehir içinde kasis çukur vitaj ne varsa hepsinde test ettim.Asla davlumbaza ya da farklı bir sürtme sesi olmadı.Ve konfor olarak da hissedilir derecede olumlu bir fark oldu.Güvenlik konusunda farklı fikirler ve istatistikler olabilir tabi o konuda yorum yapmayacağım çünkü o boyutunu bilmiyorum.Konu ile ilgili olan arkadaşlara duyurmak isterim

Lastiği almadan önce araştırma yaptığınız için arada oluşan farkı kontrol edin GPS cihazı yada telefon programı ile kaç km de gösterge sapması yapıyor diye ona göre kullanmanız gereken yollar olacaktır
Hız koridorunda çok işinize yarar ben 100km ile giderken normalde 95-97km arası GPS gösteriyor

•Sticker isteği için özelden mesaj yazınız

Lastiği almadan önce araştırma yaptığınız için arada oluşan farkı kontrol edin GPS cihazı yada telefon programı ile kaç km de gösterge sapması yapıyor diye ona göre kullanmanız gereken yollar olacaktır
Hız koridorunda çok işinize yarar ben 100km ile giderken normalde 95-97km arası GPS gösteriyor

yani lastik ebatını büyültmekle hız göstergesinde 100 km gösterirken gerçekte ben 95 le gidiyorum oluyor öyle mi

yani lastik ebatını büyültmekle hız göstergesinde 100 km gösterirken gerçekte ben 95 le gidiyorum oluyor öyle mi

Evet maalesef oluyor :) hatta taksicilerin lastikleri dikkat edersen ebatindan daima kucuktur :D en temiz sonuc gps ile belli olur telefondan hizi gosteren gps uygulamalari var test edebilirsin..

Evet maalesef oluyor :) hatta taksicilerin lastikleri dikkat edersen ebatindan daima kucuktur :D en temiz sonuc gps ile belli olur telefondan hizi gosteren gps uygulamalari var test edebilirsin..
o zaman benim yukarıda söylediğim yanlış oluyor.Lastiğin ebatını büyütmekle göstergede 100 km hız görünürken aslında ben gerçekte 105 ile gitmiş olacağım.Farkı öğrenip ona göre kendimi ayarlayayım ozaman.Artık hız sabitlemeyi 119 a ayarlayamayacam

Ustadim aslinda fabrikalar belirli bir tolerans payi birakiyor diye biliyorum. Yani hemen hemen her arac gostergeden az daha yavas gider. Bu bazi araclarda hizlandikca 2-3km farka esdeger olur bazilarinda ise 10-11 kmlere kadar fark olur(bunu bizzat gordum).. Gostergeden hizli giden arac goremedim daha :) belki taksiler gidiyordur. Cunku onlar orijinal fabrikasyon 15-16 jantlari 13-14 e dusuruyorlar :) yani sendeki degisiklik bu degisikliklere gore devede kulak kalir.

Ufak ebat degisikliklerinde cok asiri oynayacagini zannetmem. Yani 5kmlik bir fark az degil kucuk farklarla bu yasanmaz.. yine de test edip yazabilirsen herkes sonucu gormus olur..

Seat %5 fark koyar, 2-3 km gibi farkı sabit düşünmeyin. Nereden biliyorum? OBD'den gelen bilgiyle aracın dijital göstergede gösterdiğini eşitleyebilmek adına farklı hızlarda ince ayar yaparak denedim, hız sapmasını %105 e ayarlayınca araba ve telefon aynı hızı gösteriyorlar.

Yani araç 80 gösterirken gerçek hızınız ile gösterilen arasında 4 km (Gerçek hız 76) var iken, 120 ile giderken 6km fark oluşur, 200 ile giderken 10km.

Google Maps'teki hız göstergesini açıp, düz olduğuna emin olduğunuz bir yolda 30 50 70 80 90 120 km hızlarda kontrol edin (Türkiye'deki genel hız sınırları), aracın gösterdiğiyle Maps'te gördüğünüz arasında ne kadar fark olduğunu anlayın, hızınızı ona göre ayarlayabilirsiniz.

Örnek olarak aracınız 80 gösterirken maps 76 göstermeli, ama 78 gösteriyorsa siz hızını 78'e ayarlayın, 74 gösteriyorsa 82 gibi düşünebilirsiniz. Ya da 120 ile giderken maps 114 göstermeli gibi gibi :)

araç firmalarının tamamı %3 ila %7 arası hızı düşük gösterir kadranda herhangi bi kaza ölümlü kaza vs... de haklılık oranlarını artırmak riski en aza indirmek için

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Geri
Üst Alt