Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lastik ömrü

umut242

Kayıtlı Üye
Herkese iyi aksamlar.Arkadaslar merak ettiğim bir konuyu anlayan bilen arkadaşlara sormak istedim.2016 yılında seat leon fr aracıma michelin crossclimated lastikler aldım.Aracimi o zamandan bu zamana 15 bin km anca kullandım.lastik diş derinligimde oldukça iyi 6 mm civarında ve aracım bu sürede hep kapalı garajda muhafaza edildi.lastikler dışardan bakıldığında sıfır gibi ve yolda giderken titreme kayma vs. Gibi sorunlar çıkarmıyor.Simdi asil sorum su.Sizce lastik ömrü acısından 4 sene geçmiş acaba değiştirmekte fayda var mı ya da ne kadar süre daha kullanmalıyım ?

Aslına bakarsanız kuru havalar için çok bir sorun olmaz. Yol yapmasa bile lastikler zaman geçtikçe yapısını kaybedip sertleşme ve çatlama yapabiliyor. Lastikleri iyice inceleyip böyle bir durum var mı diye bakabilirsiniz. Eğer kışın 0 santigrad derece altına düşen yağışlı bir yerde yaşıyorsanız kışlık lastik almanız güvenliğiniz açısından daha iyi olur düşüncesindeyim. Hava şartları ılımansa , lastiklerde sertleşme yoksa ve kışın kar yağan yerlere gitme gibi bir durumunuz yoksa çok sorun olmaz.

Aslına bakarsanız kuru havalar için çok bir sorun olmaz. Yol yapmasa bile lastikler zaman geçtikçe yapısını kaybedip sertleşme ve çatlama yapabiliyor. Lastikleri iyice inceleyip böyle bir durum var mı diye bakabilirsiniz. Eğer kışın 0 santigrad derece altına düşen yağışlı bir yerde yaşıyorsanız kışlık lastik almanız güvenliğiniz açısından daha iyi olur düşüncesindeyim. Hava şartları ılımansa , lastiklerde sertleşme yoksa ve kışın kar yağan yerlere gitme gibi bir durumunuz yoksa çok sorun olmaz.
Bulunduğum yer çok fazla sıfırın altına inmiyor bir de ben kışın arabayı hiç çıkarmıyorum desem yeridir.Ama dediginiz gibi zamanla yıpranma olabilir belki dıştan belli olmasa da içten içe yıpranmış olabilir.

• Beğen
Reaksiyonlar: VARG
Lastiklerin raf ömrü ortalama 5 yıldır, 5 yılın sonunda 500km bile yol yapmış olsalar yapısal olarak ilk gün formlarında olmayacaklardır. @VARG 'ın da bahsettiği gibi hamur sertleşir ve çatlamaya başlar. Sert hamur yol tutuşunu azaltır, çatlamalar da balon yapmaya, patlamaya meyilli hale getirir. Aynı zamanda ıslak zemin performansında da ciddi düşüşler oluşabilir. Bu sene değil belki ama seneye değiştirmenizde fayda olacaktır.

• Beğen
Reaksiyonlar: VARG
Ben 2016 uretim 50 bin km yapmis lastiklerimi dun degistirdim. Fiziki olarak 10 bin km ya da 1 sene daha gidebilecek oldugunu soyledi lastikci ama yine de degistirdim. Kafam rahat. Memlekette bugun almadigin sey 1 sene sonra iki katina cikiyor.. Ne alirsan ileriye donuk olarak kardasin!

Geri
Üst Alt