Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kuş pisliği hakkında

wanted007

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar malum havalar ısınmaya başladı. Benim de aracı park etmek için üç seçeneğim var.

1- Kızgın ve gün başından sonuna kadar güneş alan bir alana bırakmak

2- Koyu gölgeli bir ağaç var onun altına bırakmak

3- Binanın altındaki otoparka bırakmak.

Bunlardaki riskleri de yazıyorum.

1 numaradaki risk hepimizin bildiği gibi boyanın direk yanması demek. Hele ki hava sıcaklıklarının çok yüksek olabildiği Hatay gibi bir yerde.. torpido vs gibi aksamlara bile zararı olacaktır.

2 numaradaki risk ise kuş pisliğinden dolayı verdiğin ve boyanın yanması. İstisnasız her parkettiğimde 3-5 kuş pisliği oluyor araçta ama şimdilik hareket etmeden direk müdahale ediyorum.

3 numaradaki risk ise afedersiniz ağzımı bozduğum için ama şerefsizin biri itinayla bütün araçları sert birşeyle (anahtarlık gibi) derinlemesine ve 50-60cm boyunda çiziyor. Yoksa mükemmel bir park yeri hiç güneş ışığına maruz kalmıyor ve nem oranı çok düşük. Ama binanın altına park edilip çizilmeyen araç kalmadı bugüne kadar.

Siz olsanız hangi riski göze alırdınız?

Bunun dışında sormak istediğim en önemli nokta kuş pisliği ve güneş gölge ilişkisi. Kuş pisliği olduktan sonra güneşi yemesi kaçınılmaz boya zararına neden oluyor bunu biliyorum.

Benim öğrenmek istediğim nokta kuş pisliği olduktan sonra güneş görmeden aradan 1-2 gün geçtikten sonra silinse kalıcı bir leke veya iz bırakır mı? Çünkü aracı park ettiğim ağacın altı aşırı koyu gölgeli ve gün doğumundan batımına kadar güneşi hiç görmüyor. Sadece Güneş batarken yarım saat kadar aracın kıç bölümü Güneş görüyor oda güneş açısından dolayı sorun olmaz diye düşünüyorum.

Aracımı bu ağacın altında gölgede bırakıp günlük yada iki güne bir güneşi görmeden kus pisliklerine müdahale etsem sorun olur mu?

Araç orijinal olmasa önemsemem ama aracın boyası orijinal ve güneş yanığım hiç yok çok şükür.

Binanın altında arabayı çizmek nedir ya?Kamera yok mu otoparkta

Arkadaşlar malum havalar ısınmaya başladı. Benim de aracı park etmek için üç seçeneğim var.

1- Kızgın ve gün başından sonuna kadar güneş alan bir alana bırakmak

2- Koyu gölgeli bir ağaç var onun altına bırakmak

3- Binanın altındaki otoparka bırakmak.

Bunlardaki riskleri de yazıyorum.

1 numaradaki risk hepimizin bildiği gibi boyanın direk yanması demek. Hele ki hava sıcaklıklarının çok yüksek olabildiği Hatay gibi bir yerde.. torpido vs gibi aksamlara bile zararı olacaktır.

2 numaradaki risk ise kuş pisliğinden dolayı verdiğin ve boyanın yanması. İstisnasız her parkettiğimde 3-5 kuş pisliği oluyor araçta ama şimdilik hareket etmeden direk müdahale ediyorum.

3 numaradaki risk ise afedersiniz ağzımı bozduğum için ama şerefsizin biri itinayla bütün araçları sert birşeyle (anahtarlık gibi) derinlemesine ve 50-60cm boyunda çiziyor. Yoksa mükemmel bir park yeri hiç güneş ışığına maruz kalmıyor ve nem oranı çok düşük. Ama binanın altına park edilip çizilmeyen araç kalmadı bugüne kadar.

Siz olsanız hangi riski göze alırdınız?

Bunun dışında sormak istediğim en önemli nokta kuş pisliği ve güneş gölge ilişkisi. Kuş pisliği olduktan sonra güneşi yemesi kaçınılmaz boya zararına neden oluyor bunu biliyorum.

Benim öğrenmek istediğim nokta kuş pisliği olduktan sonra güneş görmeden aradan 1-2 gün geçtikten sonra silinse kalıcı bir leke veya iz bırakır mı? Çünkü aracı park ettiğim ağacın altı aşırı koyu gölgeli ve gün doğumundan batımına kadar güneşi hiç görmüyor. Sadece Güneş batarken yarım saat kadar aracın kıç bölümü Güneş görüyor oda güneş açısından dolayı sorun olmaz diye düşünüyorum.

Aracımı bu ağacın altında gölgede bırakıp günlük yada iki güne bir güneşi görmeden kus pisliklerine müdahale etsem sorun olur mu?

Araç orijinal olmasa önemsemem ama aracın boyası orijinal ve güneş yanığım hiç yok çok şükür.

merhabalar size tavsiyem üçüncü seceneğı yapmanız ama araç içi kamera ile tabi aracınıza yaklasanları onden ve arkadan kayıda alıp herhangı bır zarar gelirse kişiyi görüntü ile tespit edip gereğini yapmanız olacaktır.

kuş pisliği için çözüm ise aracın bagajında aracın ustunu bagaj kapağını ve kaputunu kapatacak basit bi carsafımsı lastıklı bı örtü bulundurmanız olur boya yuzeyune dusen kus pisliği asıtık madde içerir ve 2 saat bıle dursa bu durum suregelen sekilde tekrar ettiğinde leke bırakması kacınılmaz olur seramık kaplatıp sonrasında carsaf gıbı bı malzeme ıle kapatın derım ben acıkta bırakacagım zaman bu sekılde yapıyorum :)

Binanın altında arabayı çizmek nedir ya?Kamera yok mu otoparkta

Kamera var ama maalesef biri kamerayi saga sola ceviriyor canı sıkılırsa kablolarini kesiyor sıkıntısı ney cozemedik gitti. Binadakiler ses etmeyince bende kiraci olarak sesimi cikarmiyorum.

İlker bey bu haftasonu agacin altindaydi arac. Kuslar tahmin ettigim gibi mayin tarlasina cevirmis araci en az 9-10 adet irili ufakli pislik vardi. Kopuklu sprey yapmistim onla uzerlerine az az sıktım ve pecete koydum iki dakika sonra hepsi hic zorlamadan hemen cikti. Gorunurde beyazimsi bir leke de yok biraz daha agac altini denemeyi dusunuyorum.

Anlasilan kus pisligi golgede gunesteki gibi etki etmiyor az daha deneyeyim bakayim.

Branda veya bez benimde aklima geldi ama burda onu gersem gorgusuzu yapistirirlar direk :D

Ben olsam araci yikatip agacin altina koyup branda cekerdim ustune de

Ben olsam seyyar oto garajı kurarım aracım garajda ya da dışarıda bile olsa kapalı olduğu için cizilemez kuş pisliği güneş yanığı olmaz ve tamamen korumalı olmus olur

Branda konusunda da gercekten profesyonel olan brandalar mevcut cizmeyen ve terleme yapmayan

Tesekkurler arkadaslar fikirler icin. Bugun araci yikattim haftasonu pisleyen kuslarin pisliklerinin oldugu yerde ağarma veya leke olmamisti hic. İsik tutup inceledim bir matlik veya kirilma goremedim. Galiba gunes etkisi olmayınca zamaninda mudahale ile pislikler iz birakmayacak gibi.

Kadirtas ustadim cok sukur aci tecrube yasayanlari gorunce ben bina otoparkina hic koymadim. Şuanda zaten kimse de koymuyor :D İcinden gecirdigin seyleri fazlasiyla bende dusundum ama ona bile değmez bu tur insanlar. İlla kendisinden cikar kim yaptiysa..

Geri
Üst Alt