Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kriz Bitmeden / Fırsatlar

fnasif

Kayıtlı Üye
Bu kadar samimi bir aile içinde bu konuda herkesin yapabileceği veya paylaşabileceği bir şeyler vardır. Eminim çok güzel paylaşımlar çıkacaktır.

Buradan fırsat konumuna gelmiş, kısa sürede iyi prim yapacak yada uzun dönemde çok iyi getiri sağlayacak yatırımları birbirimizle paylaşmamız hepimizin yararına olacaktır.

İlk örneğimi BJKAS konusunda yaptığım yorumlardaki hisse senedi konumundan vereyim. Geçen hafta başında içinde bulunduğu duruma göre gelebileceği yada gelmek zorunda olacağı yerlere dair dikkat çekmeye çalıştım. Konuyla ilgilenenler bu fırsatı muhakkak değerlendirmeli.

İkinci örneğimi AYGAZ olarak vereyim, yıl sonuna kadar şu anki durumundan %50ye yakın bir beklenti söz konusu. Ekstra bir kriz patlaması olmaz güncel durum devam ederse bu fırsatı kaçırmamanız gerek.

Üçüncü örneğim, REMAX ile çalıştığım dönemde gerçekten fırsat durumuna gelen 65.000TL fiyatla alınabilecek 2+1 Bulgurlu merkezli bahçe katı gayrimenkul. Ama uzunca bir süre önce portföylerde olan bu fırsat şu anda olmayabilir. Aramızda bu işlerde çalışan ve sözüne özüne güvenilir gerçekten fırsat olduğunu gösterecek çok değerli insanlar var. Kanımca örnekler çoğaltılabilir.

Dördüncü örneğim USD üzerine. Dünyadaki dolar rezervinin en fazla olduğu ülkelerden biri de Çin. Dünya piyasaları dolara doymuş durumda olup buna alternatif arama süreci içinde. AB içi uyumsuzluklar EU birimine de geçişte soru işaretleri doğurmakta. Burada en kuvvetli seçenek altın üzerinde. Açacağınız Altın hesabı ile elinize bu değerli taşları almadan da sahip olabilme fırsatı sunabilmekte. Üstelik bu birim hesaplar nerdeyse 1TL civarında bile yatırımı destekleyecek kadar da uygun durumda. Çin gibi USD üzerine ekonomisini çeviren ülkelerin altına dönmeye başlaması demek, şu anda 47TL/gr civarı olan fiyatların üç basamaklara yaklaşabilecek bir duruma gelebileceğine de işaret etmektedir. Ama bu değişim çok hızlı olamayacağı tahmin edilmektedir.

Birlikten kuvvet doğar, bu kadar samimi ve sıcak ortamdaki kuvvet çok daha sağlam olacaktır. Krizin aşılması için dünya çapında başlatılan tüm çabalar normal seyirlere gelmeden geç kalmayalım. Aklınızdaki bir çok şeyi erteleyin ama krizi fırsata çevirecek detayları hemen uygulamaya koyun.

Yatırım için sadece büyük paralardan konuşmuyoruz, kuruşa da yatırım var bine de milyona da. Çok güzel fırsatların paylaşılacağına eminim.

Faruk abim sonunda beklenen konuyu açtın iyi de oldu.. :)

bişi sorabilir miyim sana aşağı yukarı 500Lira civarında bi parayla naapabilirim bu şartlarda. ??

Yiğit ben yukarda durumu özetlemeye çalıştım ve birkaç örnek verdim. Sadece 500 koyup çekileceksen, üzerine hiç bir yatırım yapmayacaksan seçenekleri oldukça daraltırsın ama yok etmezsin. 500TL'yi gözden çıkardın ve uzunca bir süre ellemiyeceksen hatta unutacaksan ikinci örneğim sana göre. Eğer bunu seçersen şu anki değerinin %50 civarı pozitif durumlara geldiği sularda haberleşelim ve gerekli çevrimi yapalım.

Krizi gerçekten fırsata dönüştüreceksen bunu 500TL ile sonlama ve düzenli olarak bundan sonraki gelir gider bütçeni düzenle ve aklındaki rakama göre karar verecek duruma gel. Krizde ne kadar kısarsan piyasalar normal hale geldiğinde o kadar rahatlarsın.

---------- Post added at 20:45 ---------- Previous post was at 20:41 ----------

Bence bu zamanlarda müzik alışkanlığınızı bile değiştirin. Arabanızda müzik dinlemek yerine haber dinlemeye çalışın ve dünya piyasalarının ne yönde olduğunu takp etmeye çalışın. Bu konuda en başarılı radyo CNNTURK radyodur. Gün içi sürekli ekonomi gündemi ve paranın yönü, dünya piyasaları, politika gibi çok önemli konulardan canlı bağlantı ile haber ve yorumları veriyor.

Araçta müzik dinlemekten vazgeçin, haberleri kaçırmayın. Bunu günlük alışkanlıklarınız haline getirin.

peki abi 10.000 TL gibi birikimin olsaydı nasıl değerlendirirdin :)

peki abi 10.000 TL gibi birikimin olsaydı nasıl değerlendirirdin :)

yıl sonuna kadar Aygaz, yıl sonuna doğru hedeflenen yere geldiğinde takibe aldığım sanayi, enerji, turizm gibi sektörlerden ortalama 10 portföyüme dağıtırdım. Biraz da altın düşünürdüm. Döviz bu sıralar bana hiç cazip gelemiyor ama olmasında fayda olacağı kesin.

Ama yıl sonuna doğru kuvvetli bir tiyo gelirse ağırlık olarak %80 gelen ve ilk haftalar test edilen yere aktarırdım. Tiyo gelmez ve 10 portföye dağılım yaptıysam, dağılımdan sonra tiyo gelse de dağılımı engellemez farklı kaynak bulmaya yönelirdim.

Borsada çok iyi takip etmediğiniz ortamda kesin kazanmanın en iyi yöntemi temettü ve bölünmeleri takip edip, değeri düşen ve ilerde kazanması muhtemel köklü firmalara yatırıma devam etmektir. En iyi kazanma yöntemi de budur. seçtiğiniz köklü ve gelişime açık firmalardan 10 portföye lot arttırım amaçlı kriz bitene kadar yüklenir ve en az 3-4 yıl gibi bir sürede beklerseniz hayal ettiğiniz şeylere o kadar sürede ulaşabilirsiniz.

Geçen hafta Zorlu enerji temmettü verdi, tam rakamı bilmiyorum ama düşük maliyette %100ün epeyce üzeri idi ve ben kaçırdım. Bölünmenin hemen ardından değeri düşen firma hisseleri 2 hafta nefes almadan yükselişe geçti ve en iyi kazandıranlar arasında idi. Bölünmeleri takip düşük maliyette lot arttırma yöntemi de iyi bir yöntemdir.

Sektörel anlamda ülkeye bakınca, tekstil sektöründeki çoğu firma farklı alanlara yönelmiş ve yükselen trend enerji yönünde. Bu tarzda ilerleyen firmaların grafikleri, tekstildeki eğrilerden çok farklı ivmelenmeler göstermekte. Bence tekstil firmalarındaki yatırımların yönünü çok iyi takip etmekte fayda var. Değeri düşük firma iyi bir yöntem seçtiğinde çok iyi yükselişler kaydediyor.

ben 4-5 aylığına ipmat diyorum. anlayan anladı :)

evet, petrol ve altından fena vuracaklar.

Olacak bu iş:) Bu kısa süreli yatırımlar menkul kıymetlerde beni hep korkutur öncesinden beri ama kayıtsız da kalınmaz ki Mehmedim:)

Faruk abi Bjk hisselerinin artışında spekülatörlerin payı cok buyuk.
Gecen hafta içi yaptığı %17 ve %15 lik artışlarda alımların neredeyse tamamını onlar yaptı.
Çok riskli bir tercih olacağı kanaatindeyim.Yanlışsam düzeltirsen sevinirim abi.

evet, petrol ve altından fena vuracaklar.

Olacak bu iş:) Bu kısa süreli yatırımlar menkul kıymetlerde beni hep korkutur öncesinden beri ama kayıtsız da kalınmaz ki Mehmedim:)

kesinlikle katılıyorum faruk abi. çeşme akarken kovayı doldurmak gerek :)

---------- Post added at 23:42 ---------- Previous post was at 23:40 ----------

kozaa ile ipmat iyi görünüyor. petrol haberide düşer yakında.

Faruk abi Bjk hisselerinin artışında spekülatörlerin payı cok buyuk.
Gecen hafta içi yaptığı %17 ve %15 lik artışlarda alımların neredeyse tamamını onlar yaptı.
Çok riskli bir tercih olacağı kanaatindeyim.Yanlışsam düzeltirsen sevinirim abi.

futboldan anlamam, borsa öncelikle beklentileri satın alır. olay gerçekleşince düğün de biter. bunlar olması gereken hareketler, şimdi bu hareketlenme önümüzdeki hafta maçlardaki galibiyetlerle desteklenirse çok iyi getirisi olur ama uzun dönemli yatırım için burası dip midir orayı kestirmek zor. Aslında şampiyon olana kadar her gördüğü düşüşten alıp lot arttırmak da bir yöntem BJKAS için. Bunları futboldan hiç anlamadan yazdım, üstadlar buna çok daha iyi yorumlar getirebilir.

---------- Post added at 23:51 ---------- Previous post was at 23:49 ----------

kesinlikle katılıyorum faruk abi. çeşme akarken kovayı doldurmak gerek :)

---------- Post added at 23:42 ---------- Previous post was at 23:40 ----------

kozaa ile ipmat iyi görünüyor. petrol haberide düşer yakında.

Mehmet sanırım çok farklı yerlerden benzer haberler aldık, değerlendirmekte fayda olabilir.

Geri
Üst Alt