Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

karlı yol ve esp sorunsalı

Kışın kış lastiği kullandıktan sonra esp tcs dsc bunların tamamının gereksiz olduğunu, kapatmasanız bile devreye çok girmediğini göreceksiniz... zincir de dünyanın en gereksiz icadı :)
Bir de yaşadığım yerde kar olmuyor ki diyenler için şunu söyleyebilirim, sıcaklık 7 derecenin altına indiğinde mevsimlik lastikler iş yapamaz hale geliyor, hem fazla yıpranıyor hem performans gösteremiyor.. 2 takım lastik kullanmak her zaman daha mantıklı.. Yazın yaz, kışın kış.. Maliyet olarak da bi sıkıntısı olmuyor, tek takım lastik kullanan birisi örneğin 3 senede bir lastik yenilemek zorunda.. Ve bu 3 sene boyunca ne yazın tam performans alıyor ne kışın.. Onun yerine 2 takım lastik kullansa 5-6 senede 1 lastik yenilemek zorunda kalacak.. Ve yazın yaz, kışın kış lastiği kullanarak çok daha iyi tutunma sağlayacak..

ben alteada da leon da da esp kapalıyken arabayı yernden kımıldatamadım. ama esp açıkken gayet raahat bir şekilde yoluma ilerledim. esp kapalıyken 2 kere fren yaptığımda savruldum ve kaza yapmaktan kıl payı kurtardım. esp açıkken ise frene bastığımda araba gram yerinden kımıldamadı. espnin kapatılmasını pek tavsiye etmiyorum. yanlız bu bahsettiğim şey duz vites araba içindi. dsgde nasıl bir tepkimesi vardır bilmiyorum.

Ya bende bu arabada bi sürü sistem var niye gitmiyo diye düşünyüdum.
c.tesi bende bayağı korktum arkadaşlar kalkarken değilse bile rampa aşşağı inerken ikidebir abs devreye girince tırstım açıkçası
ama şükür yolda bırakmadı beni leon.
ama garaja giremedik :)

Alper kardesim oyle dur kalk zamanlarda esp yi kapatmalisin.. ama tekrardan yolda seyir haline gecince esp yi devreye sokmalisin..

kisin uludagda, kartepede bir suru range rover, lincloln, x5, ML jipler 20 metre yolu gidemiyorlar.. ama yanlarindan 4x2 ticari taksiler vizir vizir geciyor :)
neden bu jipler hareket edemiyorlar; yola tutununamiyorlar? cunku karli zeminde ESP OFF olmasi gerektigini bilmiyorlar. zaten bir cogu o tusun nerede oldugunu bile bilmiyor :)

puhaha puhaha puhaha

Bende de ESP olsa da kapatsam keşke yaa :D anca arkalara yazlık kötü lastik takınca zevki çıkıyo :eek:

Sap -saman- çer-çöp birbirine karışmış.
Abs: fren yapınca dönmesi duran tekerleğin dönmeye devam etmesini sağlar (hiçbir markada iptal tuşu yoktur)
Asr(tcs): patinaj yapan tekerlek olursa engeller
Esp: varsa, abs+asr zaten var demektir, düz gidişte savrulma başlarsa, virajda izden dışarı çıkma varsa, uygun olan tek tekerleğe fren yaparak gidiş izine geri döndürmeye yarayan sisemdir.
Karlı veya 7 derece altındaki sıcaklıkta 4 adet kış lastiğinin takılması gereklidir, Nasıl ki 185/65/14 lastikli ferrari üretilmemesi zorunlu ise..
Esp off tuşu devreye alınırsa, asr de iptal edilir, yani patinaj çekilebilir. Karlı zeminde tek şart altında esp kapatılır: bir şekilde ilerlemek mümkün değilse, yokuş vs. yol şartı yüzünden asr devamlı gaza müdahele eder hale gelmişse, esp off yapılır, patinaj, direksiyon çevirme vs. ile takılan yerden çıkılır ve yola devam edilir.
Aksi halde esp hiçbir zaman kapatılmamalıdır, zaten aslında asr yi kapatmak için o tuş kullanılır.
KArlı zeminde taksilerin solladığı ciplerde, ya sürücü yoktur, ya da cimri sürücü vardır, 4 adet yol koşuluna uygun kış lastiği almamıştır. Ya da kış lastikli ve becerikli sürücü vardır, yola aniden çocuk çıkarsa, hayatını kurtarma becerisina sahip olarak, yol ve zemine uygun gidiyordur.
Şu ana kadar bu konuda okuduğum en doğru ve bilgilendirici yanıt :eek:key:

Geri
Üst Alt