Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

karlı yol ve esp sorunsalı

Alper kardesim oyle dur kalk zamanlarda esp yi kapatmalisin.. ama tekrardan yolda seyir haline gecince esp yi devreye sokmalisin..

kisin uludagda, kartepede bir suru range rover, lincloln, x5, ML jipler 20 metre yolu gidemiyorlar.. ama yanlarindan 4x2 ticari taksiler vizir vizir geciyor :)
neden bu jipler hareket edemiyorlar; yola tutununamiyorlar? cunku karli zeminde ESP OFF olmasi gerektigini bilmiyorlar. zaten bir cogu o tusun nerede oldugunu bile bilmiyor :)

koyarsan konsola o kadar tuşu tabi bilemezsin nerde olduğunu :p ilk range rover tecrübem 2003 kışı köprü trafği kapanmak üzere halatların koptuğu zamanlarda oldu. Karda kaydırmaya çalışıyorduk arabayı yerden kopmamak için direniyordu meret. Uludağdaki o gördüklerin gazın nerde olduğunu da bilmiyorlar o zaman puhaha

Alper kardesim oyle dur kalk zamanlarda esp yi kapatmalisin.. ama tekrardan yolda seyir haline gecince esp yi devreye sokmalisin..

kisin uludagda, kartepede bir suru range rover, lincloln, x5, ML jipler 20 metre yolu gidemiyorlar.. ama yanlarindan 4x2 ticari taksiler vizir vizir geciyor :)
neden bu jipler hareket edemiyorlar; yola tutununamiyorlar? cunku karli zeminde ESP OFF olmasi gerektigini bilmiyorlar. zaten bir cogu o tusun nerede oldugunu bile bilmiyor :)
puhahapuhahapuhaha

yaw esp açık olsada fark etmez verin jeep i altıma bak nasıl tırmanıyorum kartepe yollarını da iyi bilirim biz karda crossla tırmanıyoruz oraya arka eski yoldan harika bi deneyim bide jeep olsa oof bayılırım...:rolleyes:

Alper sen olayı çözmüşsün zaten kullanımın doğru. Karda yada buzda araç patinaja kalınca kesiyor ve aracı ileretemiyorsan kapatacaksın ESP yi. ama hava karlı da olsa yollar temizse normal sürüş modunda gitmen lazım yani ESP devrede olmasılazım. ESP'nin devreden çıkartılacağı zamanlar aracın hareketini kısıtlıyorsa kar çamur o zaman devre dışı olmalı diğer her zaman açık kalmasında fayda var. Trafik ve güvenli sürüş tekniğine uyduğun sürece sorun yok ama performans istiyorsan adrenalin istiyorsan önce kontağı çevirecen sonra ESP'yi kapatacan ardından Faruk abi sana uydum girdim bir yere de demiyecen:eek:

puhaha valla abi bence de benim sistem doğru yani. esp hiç kapatmadım daha önce, sadece düğme çalışıyor mu diye basmışlığım vardır:) ama bu akşam gerçekten ihtiyaç oldu kapatmaya. rizanın dediği gibi anam babam taksiler vızı vızır geçiyordu. sonuç olarak sık sık dur kalk yapılan karlı zeminde esp off konumunda olmalı, araç seyir halindeyken de ister karda ister yağmurda esp den vazgeçmemek gerek. :eek:key:

gecen sene captıva ıle tabıkı bı range ıle karsılastırılmazda rampa asaga ınıyrm karlı yerler onume bırı kaya kaya geldı ben frene hafıf bastım ona anda esp devreye bı gırdı araba cıldırdı nereye kaycagnı sasırdı valaha dırek kapadım sıstemı de anca oyle eve gıdebıldım :D

ESP ile karda 2 kış geçirdim hiç bi sıkıntı yaratmadı bende şu zamana kadar..ESP'nin müdahale edip aracın hiç gitmemesi anca tutuşun berbat ötesi durumunda açılanabilir herhalde..ki özellikle geçen kış ara sokaklarda eğlenmek için her yer kar buzken çıkmıştım 2 saat kadar..bunun içinde salak vatandaşlar yüzünden yapılan sert frenler dahil..
genelde yokuş çıkarken aracın momentumu ESP müdahalesiyle kırılmasın diye kapatılması gerektiği konuşulur sadece..ESP görevdeyken EDL de işler..
geçen sene de Tuzcuoğlu köprüsü resmen buzdu bi süre aracın burnu doğru yere baksın diye uğraştıktan ve başardıktan sonra hızımın o şartlarda viraja fazla geldiğini anlayıp direksiyonu gitmem gereken yöne çevirip frene basabildiğim kadar basmıştım bariyerlere yapışmaktan kurtarmıştı 2-3sn'de..konu da açmıştım ama bulamadım şimdi nedense.. :rolleyes:

ASR'nin tanıtım videoları var internette. Hepsi karda sürüşte avantaj sağladığını gösteren videolar.
Ne anlamı varmış o zaman o videoların :) ?

Sap -saman- çer-çöp birbirine karışmış.
Abs: fren yapınca dönmesi duran tekerleğin dönmeye devam etmesini sağlar (hiçbir markada iptal tuşu yoktur)
Asr(tcs): patinaj yapan tekerlek olursa engeller
Esp: varsa, abs+asr zaten var demektir, düz gidişte savrulma başlarsa, virajda izden dışarı çıkma varsa, uygun olan tek tekerleğe fren yaparak gidiş izine geri döndürmeye yarayan sisemdir.
Karlı veya 7 derece altındaki sıcaklıkta 4 adet kış lastiğinin takılması gereklidir, Nasıl ki 185/65/14 lastikli ferrari üretilmemesi zorunlu ise..
Esp off tuşu devreye alınırsa, asr de iptal edilir, yani patinaj çekilebilir. Karlı zeminde tek şart altında esp kapatılır: bir şekilde ilerlemek mümkün değilse, yokuş vs. yol şartı yüzünden asr devamlı gaza müdahele eder hale gelmişse, esp off yapılır, patinaj, direksiyon çevirme vs. ile takılan yerden çıkılır ve yola devam edilir.
Aksi halde esp hiçbir zaman kapatılmamalıdır, zaten aslında asr yi kapatmak için o tuş kullanılır.
KArlı zeminde taksilerin solladığı ciplerde, ya sürücü yoktur, ya da cimri sürücü vardır, 4 adet yol koşuluna uygun kış lastiği almamıştır. Ya da kış lastikli ve becerikli sürücü vardır, yola aniden çocuk çıkarsa, hayatını kurtarma becerisina sahip olarak, yol ve zemine uygun gidiyordur.

herseyden onemlısı karlı havalarda aracı kar lastıgı ıle yola cıkartmak gerekır:)

Geri
Üst Alt