Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kaç psi hava basmalıyız?

Emretemizkan

Kayıtlı Üye
Herkese selam, bir çok farklı bilgi var bu konuda ve merak ettiğim bir durum. Depo yada kapı içerisinde yazan bilgiler doğrultusunda (fabrika verileri) ilerleyin yazanda var, birde bunu kişiselleştirende. Lastiği bayiden alırken biz 38 basıyoruz siz kendinize göre ayarlarsınız demişlerdi, geçen ufak bi’ lastikle ilgili sorun oldu başka bir bayi 32 bastım ben dedi, her kafadan farklı ses :) Aracımda 225/40 r18 michelin pilot sport 4 serisi var. Bu ebatları kullanan arkadaşlar kaç psi basıyor, yada bu ebatlara kaç basmalıyız? Genelde şehir içi kullanımda araçta 2 kişi bulunuyor.

225 40 R18 için fabrika önerileri şu şekildedir

Konfor : Ön 35 arka 32
Konfor Yüklü : Ön 35 arka 35
Spor : Ön 38 arka 35

32/32 ya da 32/30 gibi basılınca aracın ön tarafı çok gevşekleşiyor, çevikliğini kaybediyor benim deneyimlediğim. Ayrıca her kafadan çıkan seslere siz pek aldırmayın, bunlar bu aracı tasarlayan mühendislerin O araca özel olarak belirledikleri değerlerdir. Doğrusu da aracın üzerinde yapılmasını söylenendir ve lastik basınçları her araç için değişkendir, genel geçer 32 bas birçok araç için uygun bir aralık bile değildir.

Bazı araçların motorları daha ağır olduğu için ön arka farklı basmak gerekir, bazı araçların yanak kalınlığı çok fazla olduğu için ya da çok az olduğu için farklı değerler basmak gerekir. Siz bence firmanın söylediklerinden dışarı çıkmayın. Öteki türlü hiç yoksa lastikleri gereğinden fazla aşındırırsınız, başka sorunlar da uzun dönemde oluşabilir.

Geçen fabrika verilerinden fazla hava vurdum önlere 34 arkalara 32. Dik rampalı avmden çıkamadım patinajdan

225 40 R18 için fabrika önerileri şu şekildedir

Konfor : Ön 35 arka 32
Konfor Yüklü : Ön 35 arka 35
Spor : Ön 38 arka 35

32/32 ya da 32/30 gibi basılınca aracın ön tarafı çok gevşekleşiyor, çevikliğini kaybediyor benim deneyimlediğim. Ayrıca her kafadan çıkan seslere siz pek aldırmayın, bunlar bu aracı tasarlayan mühendislerin O araca özel olarak belirledikleri değerlerdir. Doğrusu da aracın üzerinde yapılmasını söylenendir ve lastik basınçları her araç için değişkendir, genel geçer 32 bas birçok araç için uygun bir aralık bile değildir.

Bazı araçların motorları daha ağır olduğu için ön arka farklı basmak gerekir, bazı araçların yanak kalınlığı çok fazla olduğu için ya da çok az olduğu için farklı değerler basmak gerekir. Siz bence firmanın söylediklerinden dışarı çıkmayın. Öteki türlü hiç yoksa lastikleri gereğinden fazla aşındırırsınız, başka sorunlar da uzun dönemde oluşabilir.
yol şartları da önemli bence adana gibi orta çağ düzeyinde yola sahip bir sehirde yaşıyor iseniz lastikler 34 36 gibi degerler basarsanz basket topu gibi seke seke güm pat çat gezersiniz biz bu şartlarda bunu kesfettik dediginiz gibi erken aşınma vs gibi sebepleri göze alarak

Geri
Üst Alt