Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kısmi tekleme

Ibızaforever

Kayıtlı Üye
Merhaba forumdaşlar

İkinci el Seat Ibiza 1994 model araç aldım. Aracımda aldığımdan beri yaşanan sorunum şu:

Aracı ilk çalıştırdığımda ve gittiğimde herhangi bir sorun yok. Fakat 5 dk sonra kadar motor ısınınca vites değiştirdikten sonra gaz pedalına basarken örneğin 7 cm kadar bastığımda, bir silkeleme oluyor. Sadece vites değiştirirken değil yavaşlayıp tekrar gaz pedalına aynı ölçüde bastığımda yani aynı noktaya kadar indiğimde bir silkeleme oluyor. Gaz pedalına yavaş basıyorum. Çok hızlı bastığımda olmuyor.

Ek bilgi:
Kaç sefer tüp ayarı yapıldı.
Motor kulağı değişti
Distribütör kapağı ve tevzi makarası değişti.
Buji ve buji kabloları daha önce değişmiş.
Kaç sefer de tüp ayarı yapıldı yine aynı sorun devam ediyor.

Aracın çekişinde hızlanmasında hiçbir problem yok.
Usta, buji ve kablolarını da değiştirelim bir de öyle deneyelim diyor.
Buji sipariş verdim. Fakat buji kablosu bulamadım yardımcı olur musunuz?

Bir de bu sorun neden olabilir?

Motoru birebir dinlemeden ve görmeden tahmin etmek zordur tabi ama benim önerim:
Boğaz kelebeğine baktınız mı?
Tekleme konusunda öncelikli kontrol edilmesi gereken yerlerden biridir.
Temizlik + adaptasyon gerekebilir.
Stabil bir hava akışı olmadığında araç teklemeye, devir zıplamalarına hatta stop etmeye kadar gidebiliyor.

Motoru birebir dinlemeden ve görmeden tahmin etmek zordur tabi ama benim önerim:
Boğaz kelebeğine baktınız mı?
Tekleme konusunda öncelikli kontrol edilmesi gereken yerlerden biridir.
Temizlik + adaptasyon gerekebilir.
Stabil bir hava akışı olmadığında araç teklemeye, devir zıplamalarına hatta stop etmeye kadar gidebiliyor.
Boğaz kelebeğini ustaya söyledim sorun yok ondan değildir dedi. Hiç stop etmiyor araç. Sorun her zaman yapmıyor. Çalıştıktan 4 5 dk sonra ve hep gaz pedalına belli ölçüde yavaşça bastığımda bir noktada vuruntu yapıyor. Sanki kısa gaz kesme gibi bir his. Ama dediğim gibi gaza hızlı yüklendiğimde o vuruntu tekleme olmuyor.

Geri
Üst Alt