Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kış Lastik ve Ölçü Tavsiye

Ben 4 mevsim önermiyorum. Eğer istediğiniz ölçüde kış lastiği bulamıyorsanız %2 sapmayı geçmeyecek şekilde başka ölçü kış lastiği alabilirsiniz.

Merhaba,

Aracimdaki lastik ölçüsü ara ölçü, kış lastiği almak istiyorum ama bulunmuyor. Ölçü 215x50x18 inch. Marmara bölgesi için kış lastiği olarak 215x55x18 alsam sorun olur mu sizce?

Sizler 4 mevsim lastiği önerir misiniz?

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.
4 mevsim lastiğini bende önermiyorum bana çok gereksiz geliyor. Benim micrada aynı durum olmuştu ben de 175 yerine 185 lastik takmıştım öyle hatırlıyorum . Uymuştu herhangi bir sorun olmadı 3 4 senedir kullanıyorum.

Değişim oranınız %3 e çok yakın. Sorun olacağını düşünmüyorum. Aşağıdaki linkten hesaplamaya bakabilirsiniz.

Yanıtlar için çok teşekkür ederim. Kullanma kılavuzunda zincir takılması gerekirse aşağıdaki ölçüler sadece olur denmiş.

215/60/R16
215/55/R17
215/50/R18

Ekli dosyalar

• aes.jpg
    aes.jpg
    30.9 KB · Görüntüleme: 13
Zincir takacaksanız kış lastiğine gerek yok. Zinciri bagajda tutun. Gerektiğinde kullanırsınız. Ama kış lastiğinde de iyi bir marka model seçtiğiniz takdirde zincire pek gerek yok.
Ben 16 yıldan fazladır kış lastiği kullanırım. 1 defa zincir ihtiyacı duymadım. Ne olur ne olmaz diye, senede 1-2 defa kış tatiline giderken (Abant, Uludağ vb) lazım olabilir diye kar çorabı aldım. Bagajda duruyorlar öyle.

Yanıtlar için çok teşekkür ederim herkese, lastikler malum TR şartları acayip pahalı. Bütçe sebebiyle "Riken" 215/50/R18 aldım, zincir gerekirse de takarız artık ;)

Aslında bakarsanız yanıtlar yeterince açıklayıcı olmuş, naçizane fikrimi söylemek gerekirse geçen kış İstanbul’daki beklenmeyen kar yağışında (!) (her ne kadar her seferinde uyarsalarda) fazlasıyla yolda kalan araçlar oldu. 4 mevsim veya eskimiş dişleri kalmamış kış lastikleri de cabasıydı, yaz lastiklerini kullananları hiç söylemiyorum bile. O şartlarda havanında soğuk olmasınıda hesaba katarsak tipi olarak yağan karda araçlarına kar çorabı takıp kullanan araçlarda çoktu. Kar çorabı almanızı öneririm. Eğer ki kar çorabı almayı düşünürseniz lastik ebatına göre olanı muhakkak seçmeniz elzemdir ve max. 35-40km/sa hızla gitmeniz önerilir. Yerde kar veya buzlanma olmayan yollarda kar çorabını çıkartmanız gerekmektedir.

Hem zincirden daha uygun fiyatta hem de takması daha pratik ve kullanışlı.

Dsg li araçlarda lastik ebatı değiştirmek, sorun olur mu acaba; sonuçta lastiğin dönüş çapı değişiyor. Örneğin; aracımın üzerindeki lastikker 215/55/17 bunu 225/55/17 yaptığımda % 1.6 gibi artı yönde bir sapma ve lastiğin çapında 11 mm lik bir artış oluyor. Aracın normal koşullarda düz bir yolda 1700 devirde vites değiştirdiğini kabul edersek, yaptığız değişiklik bu vites atma aralığını az olsa etkilemez mi? Ve bu etki şansızamanda ilerleyen zamanlarda herhangi bir soruna yol açmaz mı?

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Dört mevsim bence işe yaramaz bir lastik yanak genişliği arttığında bir sorunda yaşamassınız

Geri
Üst Alt