Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kış Lastiği Hız Endeksi

Rline

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba,
Bir konuda fikrinizi almak istiyorum. 2020 model Leon 1.5 150 hp aracım için kış lastiği alacağim. Orjinal yaz lastikleri 225 45 R17 91W. Kış lastiklerinde hız endeksi olarak genelde H serisi lastikler var. Ben de yaz lastiğimin hız endeksi W oldugu icin en fazla 1 kademe altını yani V serisini almak istiyorum ancak onun da 2020 üretimlileri var.
Aslında H serisinin karşılığı 210 km max hız. Kışın bu süratlara zaten çıkacak değilim. Benim için kesinlikle yeterli olabilir ama orjinalinin W olmasi kafamı karıştırıyor.

Bir lastik satıcısı da lastik hız endeksi arttıkça lastiğin yumuşaklıgı azalır ve H serisi, V serisine göre kış şartlarında daha kullanışlıdır dedi.

Siz ne tavsiye edersiniz? H serisi almalı mıyım?

Bir de Continental veya Michelin almayı düşünüyorum. Bu konuda da tavsiyelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

Hız endeksine çok takılmanıza gerek yok. H olan bir lastikte 220ye çıktınız diye lastik patlamaz. O şartlar altında uzun kullanıma dayanmayabilir demek sadece. Ki orada bahsedilen uzuna zaten araç da dayanmaz :)

Kış lastiğinde ikisini de kullanmadığım için markalar konusunda yorum yapamayacağım.

Herkese merhaba,
Bir konuda fikrinizi almak istiyorum. 2020 model Leon 1.5 150 hp aracım için kış lastiği alacağim. Orjinal yaz lastikleri 225 45 R17 91W. Kış lastiklerinde hız endeksi olarak genelde H serisi lastikler var. Ben de yaz lastiğimin hız endeksi W oldugu icin en fazla 1 kademe altını yani V serisini almak istiyorum ancak onun da 2020 üretimlileri var.
Aslında H serisinin karşılığı 210 km max hız. Kışın bu süratlara zaten çıkacak değilim. Benim için kesinlikle yeterli olabilir ama orjinalinin W olmasi kafamı karıştırıyor.

Bir lastik satıcısı da lastik hız endeksi arttıkça lastiğin yumuşaklıgı azalır ve H serisi, V serisine göre kış şartlarında daha kullanışlıdır dedi.

Siz ne tavsiye edersiniz? H serisi almalı mıyım?

Hız endeksi kış lastiğinde çok fark etmiyor zaten yüksek sürate kışın çıkmak tehlikeli 120-140km arası hızlar ideal hızlandır ve bu durumda ikisinde aynı etki gösterir
Kış lastiğin de önemli olan frenleme ve yumuşaklık hava soğudukça yumuşayan lastiklerdir

Hız endeks konusuna çok takılman gerekmez. Sonuçta sadece kışın ya da soğuk havalarda kullanacaksın.
Bir de oradaki endeks lastiğin uzun süreler maruz kaldığında dayanacağı hız limitidir.
Sonuçta ayda veya bir mevsimde kaç kere 200 km lere çıkıyoruz?

Marka olarak da Continental kış lastiği için alınabilecek düzgün bir lastik uçuk olmayan fiyatını da hak ediyor.
Onun dışında, michelin, pirelli, bridgestone a para vermek istemiyorsan.
Falken Eurowinter için yorumlara bak derim. Mercedes G class için lastik üreten japon menşeili bir marka ve değerleri çok başarılı.
Hatta Türkiye'de Çorum'da yerli üretime geçtiler. Fiyatları o yüzden uygun ama kalite aynı.

Ben kar+çamur sertifikalı (M+S) 4 mevsim lastiği olan AS210 kullanıyorum. Kulağa böyle söyleyince garip geliyor ama tüm hava koşullarında yol tutuş olarak çok başarılı. Kuru havada da lastik asfalta yapışıyor.

Geri
Üst Alt