Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

ilginç bir akü sorunu

emreburkan

Kayıtlı Üye
günaydin arkadaşlar. Araç 1.4 tdi cordoba
Dün akşam üzeri yola arabamı stop ettim 10 dk işim vardı sonra bindim çalıştırmak istedim araç çalışmadı kontak ekranı gidip geldi . Teyip kodu sıfırlandı. Teyip kodunun sıfırlanmasından hareketle akünün zayıf olduğunu kızdırma bujileri devreye almasıyla elektriğin voltajın iyice düşüp teyip kodu sıfırlandığını düşünüyorum. teyip kodunu girdim açtım teyibi ,teyip çalışmakta ama ekran göstergeler gidip gelmekte. Kuzenimi aradım ondan akü takviye yapalım dedik. İlk aşamada arabanın gösterge paneli bile düzelmedi. Sonra onun arabasından biraz gaz verip denedik marş motorunun biraz kımıldağıdığını duyduk. Gösterge panelleri yerine gelmeye başladı ama nafile. (kablo aracı aldığımda verilen hediye kablodan,11 yıllık kabloya güvenmiyorum doğrusu)
aracı yanlış olduğunu bilsemde vurdurmak zorunda kaldık. Babam vites 1de hassas davranacak şekilde kontağı açıp arabayı çalıştırdı kıyamıyordu araca
sonra eve kadar geldik farlar falan çalışyordu tabi araç çalışırken ama akü sarj etmede sorun vardı galiba. aracı stop edene kadar sarı motor işareti yanmaya devam etti (?)
araçın otomatik kendini kilitleyecek gücü bile kalmadığını gördüm. Araç son bir haftadır hep kısa mesafe kullanıldı tabi motorsiklet gibi :)
.Son marşında bile tek marşla 2snde marş aldı şimdi ona hayret ediyorum. Direksiyon elektrikli olduğundan hareket ettirince haliyle ışıklarda azalma sorunu hep vardı o yüzden görmezden geldim ama başka türlü uyarı vermedi. Akü işareti hiç çıkmadı. Bide vurduruarak çalıştırdığımız için mi sarı lamba işareti çıktı,alternatör yada marş dinamosu sorununda da çıkar mı bu işaret

ben yaklaşık 3 bin km önce baskı balata ile yağ pompa zincirini değiştirdim. Mersin merih otomotivde garantili bi yer ,aracı ilk sürdüğüm hafta debriyaj pamuk gibydi ama ilk kmler boştayken araçta hırıltı geliyordu. Bazen vites geçişleri sorun oluyordu. Aracı çalıştırdığımda debriyaja basıp çalıştırmasam fazladan ses geliyor araç baskı yeni alışır dediler. Aklıma volanı takarken yanlış mı taktılar diye geliyor. Çünkü ilk marşı hemen alsada sanki marş motoru fazladan 2 snye çalışyor rolantı biraz yükselip sonra devrine geliyor gibi:) bu arada klima kompresörüm arıza yapmıştı bir ay önce o nedenle akü etkilenmiş olabilir mi diye kafamda soru olmakta

uzun oldu biraz ama kusura bakmayın :)
[doublepost=1501740370,1501739558][/doublepost]bosh serviste takılan debriyajın 1.4 polo amf debriyajo olduğu luk marka kullandıklarını öğrendim araçımdan çıkan ne bilmiyorum belki sachstır ama 1.4 polo amf bnv farketmez galiba debriyajda

Farklı bir forumda karşılaştım böyle bir problemle ben sanıyordum ki aküler yavaş yavaş biter ve bittiğini anlayıp gidip değiştirirsin ama yeni nesil akülerde bu durum yaşanmıyormuş. Direkt pat diye bitiyormuş akü.
Offroad yapan ve deneyimli bir abimiz de bu durumu teyit etti.
Hatta kendi aracımda teyp 1 saat çalıştı diye aküyü bitirdi şarj edelim dedik şarjı aldı ama 2 kontak yapamadı ve şarj etmesi çok zayıftı.

Diğer forumdaki konudan alıntıdır.

"yeni nesil aküler alkalin pil gibi
hiç emaresini göstermeden bitebiliyor
eski akülerde marş gıv gıv gıv gıv ederdi akünün bittiğini / biteceğini anlardık
şimdiki aküler bir varmış bir yokmuş yapıyor"

Akü alacaksan da Varta akü öneririm. Diğer markalardan daha ömürlü bir aküdür.
Ben çok araştırarak 72 amper Black serisini 250 ye aldım.
İnternette ve bayilerde 300 lira altına düşmüyor 380 çeken yer bile gördüm.
İstanbulda olsan aldığım yere yönlendiririm ama uzaksın.

ilkakusu 9yilgittisuankiakusuvarta ve 3yilolmadigalibabuarabalar 10yastansonracansıkiyor

2 kere vurdurdurdum direk mutluakuye gittim 72amperlikaku taktirdim eskiyi verince 280 saydı 60ah 230 du . Servisi var ta için 450 istedi bosh servisi bosh icin 60lik galiba 290 istemisti.
Suan guzel oldu arac. Aracin akusunun plakalarin baglantisi koptugundan akusuz olduğundan farkının olmadigini ustam soyledi. Ayrica takviye kablom inceymis o yuzden vurdurdum. Ilk vurusta direksiyon calisyordu motor ariza lambasi yaniyordu ikincide direksiyon ariza isigi yandi ve gercekten aku ustasina gidene kadar direksiyon toros direksiyonu gibiydi. Sensorlerin saglam olduğunu da ogrenmis olduk acikcasi direksiyon bozuldu diye korktum cok sukur akuyle atlattık inşallah baska bir sorun yoktur. Aku kutup baslari degisimden once ölçüldü 14v sabit akim oldugunu gordum buda sarj icin uygun oldugunu alternator sorunu olmadigini soyledi. Debriyaja basmadigim zaman fazladan motor takılma sesinin nedeninide mars motoru olmadigini eski debriyajin boşluğu fazla oldugu icin bosta calisirken bu sorun olmadigini suan yeni debriyajin tam kavramasi nedeniyle senkromeclerden çalıştırdigin zaman ses çıkardığını debriyajla calistirmam tavsiye edildi mersin merih otomotiv tarafından kabullendik bu durumuda herhangi bir sorunum yok bu cordoba aslinda iyi dayaniyor euro nedeniyle bu pahaliklar. Baya masraf ettim son 1 yilda ama degdi ilgilenen herkese tesekkur

Evet iyiki forum var . Bende akü 1 yıl oldu sanıyordum meğer 2 yıl olmuş mutlu akü bitti arkadaşlar 2 yılda bitti gün şaşmadı önceki varta 3 sene gitmişti mutlunun neden iki sene gittiğini anlamadım. Araca aux girişi yapmıştım alakası var Mıdır bilmiyorum
Ne marka tavsiye edersiniz

Geri
Üst Alt