Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Hız sabitleyici yakıttan tasarruf sağlıyormu..?

bundan sonra hiç basmıyorum gaza hatta arabayı bırakıp her yere yürücem.

Akaryakıta son yapılan uçuk zamlardan sonra bende aynı şeyleri düşünüyorum Emre...Hız sabitleyicisini de bu zamlar nedeni ile tasarruf yapabilirmiyiz diye denedim...:)Geçen gün yaklaşık 2 yıldan beri ilk kez halk otobüsüne bindim ve çok tuhaf geldi..:D

Akaryakıta son yapılan uçuk zamlardan sonra bende aynı şeyleri düşünüyorum Emre...Hız sabitleyicisini de bu zamlar nedeni ile tasarruf yapabilirmiyiz diye denedim...:)Geçen gün yaklaşık 2 yıldan beri ilk kez halk otobüsüne bindim ve çok tuhaf geldi..:D

zamlardan sonra zaten daha az gaza basmaya başladım. ama ödediğim vergilerle maaşı ödenen polislerin görevini yapmadığı için malımdan olduğum için artk mümkün mertede az binmeyi düşünüyorum aracıma.

o zaman sana bundan alalım Yunus'um 0 emisyon 0 yakıt tüketimi.. :D :D :D

flintstones-car.jpg

ahahahah ama bu kilo verdirir bana :D

kilo vermek istemiyorum diyosan almayalım tabii yazık olur kilolara vedalaşmak istemiyosan.. :D :D

Bir aracın hız sabitleyici özelliğini kullanıp kullanmadığını anlamanın en kolay yolu otobanda giderken takip etmektir. Eğer sabit bir hızda yol alıyor ve ne rampada ne de yokuş inerken hızında ani değişimler olmuyorsa biliniz ki o araçta Cruise Controlaktiftir. Çünkü insan özelliği gereği belirli bir süre sabit gidebildikten sonra dinamiklerini bozacaktır. Özellikle uzun yolculuklarda sürekli direksiyon sallamak, gaza basmak, frenlemek gibi şeyler yol boyunca sürücünün yorulmasına sebep olmaktadır.

Hız sabitleyici sistemler veya Cruise Control adı verilen sistem sürücüyü bu tür işlerden kurtarıp, aracın yol boyunca sabit bir hızda gitmesini sağlamaktadır. Cruise Control ilk kullanımda özellikle usta şoförler tarafından yadırgansa da kullanımına alıştıktan sonra uzun yolda nefis bir konfor sağlamaktadır.

Saatlerce direksiyon sallamak zorunda kalınan uzun yolculuklarda sürücüye müthiş bir kolaylık ve keyif sağlayan hız sabitleyici sistemler ilk kez 1990’lı yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistemlerin sürücüye sağladığı olumlu özelliklerinin yanında yakıt tasarrufu sağlama gibi bir avantajı da bulunmaktadır. Hız sabitleyici ile ilgili diğer bilgileri buradan öğrenebilirsiniz: Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir? Nasıl Çalışır? | Bilgihanem

uygn şekilde kullanırsan sağlar. mesela rampa çıkarken hızın sabit kalmasını değilde anlık ortalama değerini sabit tutacak şekilde çıkarsan yani hız sabitlemeyi devre dışı bırakırsan ama düzlükte veya inişlerde açarsan ciddi şekilde fayda sağlar. ben genelde şehir içide bile hız sabitleyi kullandığım bir stil geliştrdim kendim için bu şekilde elde ettiğim rakamları çoğu arkadaşımız biliyor zaten :)
Katılıyorum arkadaşa rampada kesinlikle kullanılmaz,ama düz yolda herturlu yardımcı olur yakita.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Hız sabitleyici bir aracta aradığım en önemli özelliktır.İbizadan önce skodaya bakmıştım aradığım madelde sabitleyici olmadığı için vazgeçtim.Ben yolun müsayit olduğu her yerde kullanıyorum.Uygun vites ve uygun süratle kullanırsanız rampa yukarıda ekonomi sağlıyor.Üstelik aracınızdaki sabitleyici yeni nesil ise daha kullanışlı.Eski sistemdekiler gibi devamlı ayar yapmak gerekmiyor.Faydalı bir gerec.

Hız sabitleyici bir aracta aradığım en önemli özelliktır.İbizadan önce skodaya bakmıştım aradığım madelde sabitleyici olmadığı için vazgeçtim.Ben yolun müsayit olduğu her yerde kullanıyorum.Uygun vites ve uygun süratle kullanırsanız rampa yukarıda ekonomi sağlıyor.Üstelik aracınızdaki sabitleyici yeni nesil ise daha kullanışlı.Eski sistemdekiler gibi devamlı ayar yapmak gerekmiyor.Faydalı bir gerec.
Hız sabitleyici olmayan bir araç hayatta almam. Benim için aradığım en önemli özelliklerin başında geliyor. Sık sık kullanırım. Dediginiz gibi son teknoloji Cc ler çok daha kullanışlı.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Geri
Üst Alt