Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Hız sabitleyici yakıttan tasarruf sağlıyormu..?

valla ben ne zaman kullandıysam yakıt arttı ayakla daha ekonomik kullanıyorum...

Bunun yolun şekli ile alakası olabilir belki..Çünkü hafif rampa olan yerde bile eğer 60 a filan sabitlersek,hızlı girmediğimiz için otomatikman arabada kendiliğinden bi ivmelenme oluyor..Bunun sonucunda araba hız sabitleyici de olduğu için zorlanınca doğal olarak fazla yakar diye düşünüyorum...

tasarruf sağlar elbet cruise ama pedalı sabitlemek yokuşta vs. en tasarruflusu..
biraz biraz hız düşer yine de aynı miktar benzinle devam edebilirsin..
cruise arayı kapatmak için yükleniyo biliyosun Sezgin abi.. :)

Kesinlikle sağlıyor ama şartları var.

1) Araba en uygun devir ve hızda olacak

2) hızlanmak için kullanılmayacak.

3) Boş, virajsız ve eğimsiz yolda cancel tuşu ile yavaşlanacak fren kullanılmayacak

4) Yokuş yukarı olduğunda hızı kaybetmemek için direk gaza abanacağı için sistem yokuşlarda da cancel yapın.

5) çok yokuşlu ve rampalı yollarda kullanmayın hem güvenliğiniz hemde tükeiminizi düşük tutmak adına...

bu arada araba yeniyken merak etmiştim..
cruise acil durumlarda direkt devre dışı kalıyo mu diye..
ESP devreye bi şekilde girince bi müdahalede bulunur bulunmaz kapanıyo cruise..

Bizim 1.8 lt'lik arabada bile, İzmit'ten Bursa'ya CC ile 40 TL'lik benzin yakıyor. Ama kullanmayı bilmek lazım. Mesela eşim sadece CC üzerindeki ok tuşları üzerinden arabayı hızlandırıyor, sadece fren müdahelesini manuel yapıyor. Gerçekten de inanılmaz farkediyor.

tasarrufta temel uygun devir, frenin en az kullanılacağı kadar uygun hız, aracı kolay hızlandıracak kadar en yüksek vitesi seçmek olarak özetlenebilir. Bunu CC ile de yapabilirsin gaza bu tepkileri verecek şekilde de yüklenebilirsin.

Mesela şöyle örnek vereyim, ben 1,6 benzin canavarımla sabah evden sahil yoluna çıkıyorum, bostancı minibüs caddesi üzerinden kozyatağı ofise geliyorum. Genelde 3000deviri geçmiyorum 2000devir gayet güzel tasarruf sağlıyor. Bu şekilde kullanmayla şehir içi olmasına rağmen yakıt tüketimim ortalamada sahilde 7,3lt gösterirken minibüs yoluna girip trafiğe takılıp ışıklarda kırmızı bekleyip kalkmakla tüketim 8,7ltye çıkıyor. Bu değerlerim bu sabah yaşadıklarım.

Bir örnek te şehir dışından, otobandan izmite giderken 75km/h hıza sabitlediğimde 5lt ortalamaya ulaşıyorum ama kamyon Tır ne varsa sollayıp geçiyor. Sağdan sağdan ilerliyorum:)

Yüksek vites düşük devir ilkesiyle Hız sabitleyici kullanıldığında herzaman yakıt tasarrufu sağlar.Ben Düzce Gebze arası genelde hep hız sabitleyiciyi ayarlarım 110 km hıza, hem gerilmeden ,hem de tasarruflu bir yolculuk yapmış oluyorum.Çünkü Ecu yolun o anki yapısına göre gerek gaz veriyor gerekse gazı kısıyor.Bunu sürekli ayağınızla ayarlamanız çok zor ve fark etmeden gaza fazladan illaki basacaksınız ve fazla yakacaksınız...

tasarrufta temel uygun devir, frenin en az kullanılacağı kadar uygun hız, aracı kolay hızlandıracak kadar en yüksek vitesi seçmek olarak özetlenebilir. Bunu CC ile de yapabilirsin gaza bu tepkileri verecek şekilde de yüklenebilirsin.

Mesela şöyle örnek vereyim, ben 1,6 benzin canavarımla sabah evden sahil yoluna çıkıyorum, bostancı minibüs caddesi üzerinden kozyatağı ofise geliyorum. Genelde 3000deviri geçmiyorum 2000devir gayet güzel tasarruf sağlıyor. Bu şekilde kullanmayla şehir içi olmasına rağmen yakıt tüketimim ortalamada sahilde 7,3lt gösterirken minibüs yoluna girip trafiğe takılıp ışıklarda kırmızı bekleyip kalkmakla tüketim 8,7ltye çıkıyor. Bu değerlerim bu sabah yaşadıklarım.

Bir örnek te şehir dışından, otobandan izmite giderken 75km/h hıza sabitlediğimde 5lt ortalamaya ulaşıyorum ama kamyon Tır ne varsa sollayıp geçiyor. Sağdan sağdan ilerliyorum:)

+1985 ama ben 75 e falan düşmüyuorum :D

Bende ekonomi sağladığını düşünüyorum ben dizelde uzun yol çok yaptığım için kullanıyorum ekonomi sağladığını gözlemliyorum.............

Geri
Üst Alt