Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Geri Viteste Frene Basıldığında Gelen Tak Sesi

tansuozdogan

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar herkese iyi forumlar,

Bundan 4 ay önce balata değişimiyle birlikte aracımla ileri doğru giderken sert fren yapıp, geri vitese takıp geri gelirken frene dokunduğumda sol ön taraftan tık diye bir ses geliyordu(örneğin iki araç arasına park yaparken).
Sesi başlarda umursamadım bir şey denk geliyordur, balatadan dolayıdır falan diye. Sonrasında ses git gide artıp artık sinir bozucu hale geldi. Direk servise götürmeden sanayide bir ustamız vardı ona götürdüm amortisör yatağından geliyor bu ses dedi. Yaparız zor bir durumu yok diye belirtti. Bende garantisi devam ettiğinden dolayı Etimesgut Doğuş Otoya götürdüm. İlkinde hiç ilgilenilmedi eskime vardır falan diye gönderdiler. Sonrasında tekrar (kendi danışmanıma götürdüm) ve usta aracı denedi ve de amortisör tablasından geliyor bu ses ön takım arızası dedi. Şikayeti oluşturduk. 2 gün sonraya randevu verdiler. 2 gün sonra götürdüm bıraktım aracı.
Gün içinde servisten bilgi almak amacıyla telefon ettim. Yine aynı usta balataların orjinalinin değişmediğini(Ate marka taktırmıştım) sesin balatadan mı yoksa ön takımdan mı olduğunu tespit edemezmiş. Buna bağlı olarak orjinal balataları takıp öyle test etmesi gerektiğini söyledi. 2 gün içerisinde bulgu bir anda değişti. Bende işin açığı değiştirmek istemedim.
İşgüzarlık yapıp dışarıda sol balatayla sağ balatanın yerlerini değiştiriyim dedim. Fakat bu durumda mümkün değilmiş. Yuvaları fark edermiş. Yani dışarıdaki usta öyle dedi. Böyle bir şey doğru mu ? Ben balataları alırken belkide farketmedim ama sağ ya da sol ibaresi görmedim hiç birinde.
İkincisi böyle bir durumla karşılaşan biri var mı? Önerileriniz nelerdir?

Herkese iyi forumlar.

Ön fren balatasın da sağ sol diye bir ayırım olmaz.Aynı soruna benzer olay benim de başıma geldi ama ses hep aynı artma olmamıştı serviste ön fren balataları yapışıyor ondan dediler sıkıntı olmaz dediler bende kafaya takmadım.eğer giderek artıyorsa onu bilemem.

Sağ sol diye bi ayrım var tabiki sol tarafta Balata sensörü var soldakini zaten zorlasanizda sağa takamazsiniz tırnak farkı mevcut ama arızanın Balata kaynaklı olduğunu düşünmüyorum

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aracın sorunu balatadanmış. Başka başına gelen arkadaş olursa bilgilendirme amaçlı kısaca belirteyim. Ate marka daha bundan sonra alınmamalı balata yapısı gereği gerçekten sonrunlu. Hem frenleme yaparken hışırtı yapıyordu hem de geri viteste belirttiğim sorunu yaşıyordum. Servise ikinci kez götürdüğümde amortisör tablası olabilir denildi. Lifte almışlar aracı fakat oradaki usta balatalardan şüphelenmiş. Balata değişimi olmadan ön takımı sökemeyeceklerini fakat bu da çözüm garantisi sunmadığını belirttiler. Balatalar değiştikten sonra hiç bir ses sorunu kalmamıştı. Balatadaki sorun %100 yuva uyumu olmadığından kaynaklı olduğunu belirttiler. Başına gelen olursa bilin ki yüksek ihtimal balatadan kaynaklıdır. Bilgilerinize.

sorununuzun çözülmesi sevindirici bir durum. ben şimdiki aracımda ve bundan önceki araçlarımda TRW marka fren balatası ve fren disklerini kullanıyorum gerçekten kalite ve sorunsuz bir marka.

Geri
Üst Alt