Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

FIA Alonso'nun skandal ile bir ilgisi olmadığına inanıyor

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,337
Yaş
35
fernando-alonso-face.jpg


Çifte Dünya Şampiyonu Fernando Alonso Renault'un karıştığı 'crashgate' skandalı hakkında bilgi sahibi olduğunu daha önce yalanlamıştı ve FIA bugün yaptığı açıklamada İspanyol pilotun olayların bir parçası olmadığı sonucuna vardı.

Geçtiğimiz hafta İtalya Grand Prix'i boyunca Monza'da kendisine yöneltilen sorularda geçtiğimiz yıl Singapur Grand Prix'inde Nelson Piquet Jr.'ın kazasının planlı olduğunun farkında olup olmadığı sorulmuş ve Alonso " Hayır." yanıtını vermişti.

Piquet'in aksine hala Fransız takımının pilotu olan Alonso doğrudan, istemeyerek, eski Renaut takım patronu Flavio Briatore, mühendislik direktörü Pat Symonds ve Brezilyalı pilotun on dördüncü turda duvara çarpmasını planlamakla ilgili komploda, yarar sağlamış ve güvenlik aracı periyodunun yaşanmasıyla yine istemeyerek büyük bir avantajı eline geçirmişti. Bu olayın ardından İspanyol pilot 15. sırada başladığı yarışı galibiyetle tamamlamıştı. Yarış sonrasında Alonso bu galibiyeti "çok, çok, şanslı bir zafer" olarak nitelendirmişti.

Skandalın orataya atılmasının ardından Alonso'nunda bu komplodan haberi olduğu yazılıp çizilmiş ancak İspanyol pilkot ısrarla bilgisi olmadığını söylemişti.

FIA Renault'un pit duvarı telsiz iletişiminin yer aldığı belgede Alonso'nun 12. turda pit stop yapacağına itiraz etmediği bunun sonucunda da pit stop'un ardından son sıraya gerilediği ve güvenlik aracı piste girmediği sürece herhangi bir taktiksel bulgunun olmadığı görülüyor.

Spekülasyonlara rağmen FIA Alonso'yu olayların dışında olduğuna karar verdi. Yönetim kurulu Alonso'nun itirazlarında yalan söylediğine dair kanıtın olmaması nedeniyle Pazartesi günü Paris'te toplanacak olan Dünya Motor Sporları Konseyi toplantısına İspanyol pilotun gelmesine gerek duyumadığını belirtti.

Alonso'nun yapılan planlardan haberdar olduğunu düşünmek tartışmasız ki muhtemel bir gerçek. Bununla birlikte kolayca unutulan bir şey var ki Renault'un Çarşamba günü sansasyonel bir şekilde suçlamalara itiraz etmeyeceğini açıklamasının ardından Formula 1 'deki herhangi birisi yarışı kazanmak için kaza yaparak yarışın gidişatını değiştirmenin ne kadar çılgın olmak gerektiğini anlayabilir.

Eğer onlar herhangi bir şeyden bahsetmediyse takım arkadaşı ve patronları tarafından düzenlenen bu planda Alonso muhtemel şüpheli olabilir!

Konu ile ilgili soruşturma boyunca geçtiğimiz ay Belçika Grand Prix'inde FIA komiserleri Alonso ile görüştü ve İspanyol pilot komplo hakkında bir şey bilmediğini söyledi. Alonso sözlerinde sert, kendinden emin ve rahattı.

Komiserler Alonso'nun yarış stratejisi konusunda mühendisleri ve Symonds'ın kararlarına uyduğu ve kısa bir ilk bölüm seçerek ilk on dışında etrafındaki araçların farklı şeyler yapmasını beklemek için yapılmış bir hamle olduğu konusundaki savunmasını kabul etti.

Renault yarış mühendisleriyle ayrı ayrı yapılan görüşmelerde de komiserler bu savunmanın dışında farklı bir şey bulamadılar.

Kısa bir ilk bölüm seçilmesi oldukça farklı bir stratjiydi, bunu tekrarladılar. Mühendisler ayrıca 61 turluk yarışta 12. turda pit stop yapmalarındaki kararın Renault'un gece yarışındaki belirlediği lastik stratejisi ile ilgili olduğunu söyledi. Yumuşak opsiyon lastikleri antremanlarda start için uygun olacağını gösterdi fakat hızlı bir şekilde aşınma ve ufalanmaya yatkın hale geldi. Bu nedenle nispeten daha kısa bir ilk bölüm seçtiklerini söylediler.

Piquet FIA'ya yaptığı açıklamada takım arkadaşının olaylara dahil olmadığını söyledi. Fakat Piquet'in babası dün yaptığı açıklamada İspanyol pilotun konuyla doğrudan ilişkisini olduğunu söyleyen tek isim oldu ve bu olayı geçtiğimiz yıl Kasım ayında Formula 1 yarış direktörü Charlie Whiting ile paylaştığını dile getirdi.

Piquet Sr. Alonso'nun "her şeyi bildiğini" ve ilk bölümde uygulanan yakıt stratejisine itiraz etmemesinin anlamsız olduğunu ve Alonso'nun ne olacağını bilmediği sürece bunu kabul etme ihtimalinin olamayacağını ima etti.

"Eğer cadde pistinde gridde on beşinci başlıyorsanız hafif yakıt yüküyle bile olsa nereye kadar gidebilirsiniz. En fazla üç araç geçersiniz ve ardından pitstop'la birlikte olduğunuz yerde kalırsınız, anlamsız bir strateji."

Eski Dünya Şampiyonu daha sonra açıkamalarını yumuşattı ve Alonso gibi zeki bir pilotun durumunda şüpheli şeyler olduğunu göstermeye çalıştığını söyledi.

TurkiyeF1.Com
Sertuğ Ünal
 
Geri
Üst Alt