Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Egr valfi mi? Boğaz kelebeği mi?

Brcn

Kayıtlı Üye
sevgili arkadaşlar abilerim ustalarım öncelikle merhaba

2005 model 1.4 Referance modeli araca sahibim. arabayı yaklaşık 2.5 yıl önce falan aldım. yol tutuşu olsun gidişi konforu falan gayet güzel memnunum yani. ama aldığım günden beri arabanın motor arıza lambası ara ara yanıp sönüyordu yanıp söndüğü zamanlar araba çokk sarsıntılı rolanti dengesiz çalışıyordu. (lpgde çalışsa benzinde de çalışsa farketmiyor) lpgcide ayar makinesine bağlattığımda silindirlerden birinin çalışmadığını söylemişti. ama arabayı stop ettirip 15-20 sn. kadar bekledikten sonra tekrar çalıştırdığımda sorun çözülüyordu. elektrik arızası var dediler baktırmadığım usta kalmadı. işin içinden çıkamadı. başka biri boğaz kelebeği değişmesi lazım lpg kullanıldığı için kurum bağlamıştır dediler işin içinden çıktılar. bu şekilde kullanmaya devam ettim. bazen kırmızı ışıkta falan rolantide beklerken kendiliğinden stop etmeye başladı. başka bir ustaya götürdüm egr valfinden sarsıntılı çalıştığını değiştiğinde sorunun çözülecğini söyledi. temizlettim ama pek bi işe yaramadı. şimdi egr valfini araştırıyorum. siz gibi değerli kullanıcıların fikirleri benim için önemli değiştirmemin faydası olur mu? bugün forumu araştırdım biraz başka bir topicte hararet müşürünün değişimininde faydalı olabileceiğini okudum onuda dğiştirsem sorun çözülür mü? yoksa gerçekten elektriksel bir sıkıntı mı var? yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim

sevgili arkadaşlar abilerim ustalarım öncelikle merhaba

2005 model 1.4 Referance modeli araca sahibim. arabayı yaklaşık 2.5 yıl önce falan aldım. yol tutuşu olsun gidişi konforu falan gayet güzel memnunum yani. ama aldığım günden beri arabanın motor arıza lambası ara ara yanıp sönüyordu yanıp söndüğü zamanlar araba çokk sarsıntılı rolanti dengesiz çalışıyordu. (lpgde çalışsa benzinde de çalışsa farketmiyor) lpgcide ayar makinesine bağlattığımda silindirlerden birinin çalışmadığını söylemişti. ama arabayı stop ettirip 15-20 sn. kadar bekledikten sonra tekrar çalıştırdığımda sorun çözülüyordu. elektrik arızası var dediler baktırmadığım usta kalmadı. işin içinden çıkamadı. başka biri boğaz kelebeği değişmesi lazım lpg kullanıldığı için kurum bağlamıştır dediler işin içinden çıktılar. bu şekilde kullanmaya devam ettim. bazen kırmızı ışıkta falan rolantide beklerken kendiliğinden stop etmeye başladı. başka bir ustaya götürdüm egr valfinden sarsıntılı çalıştığını değiştiğinde sorunun çözülecğini söyledi. temizlettim ama pek bi işe yaramadı. şimdi egr valfini araştırıyorum. siz gibi değerli kullanıcıların fikirleri benim için önemli değiştirmemin faydası olur mu? bugün forumu araştırdım biraz başka bir topicte hararet müşürünün değişimininde faydalı olabileceiğini okudum onuda dğiştirsem sorun çözülür mü? yoksa gerçekten elektriksel bir sıkıntı mı var? yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim
Silindirinin biri calışmıyor ise sarsıntılı calışıyor ise buji bobininden yapar ama usta bunu cok basit şekilde hemen anlar ???

or ise sarsıntılı calışıyor ise buji bobininden yapar ama usta bunu cok basit şekilde hemen anlar ???

hocam bobin kablolarını falan baktırdım. lpg ayarına girdiğimde silkeleme yaptığı zaman silindirin birini çalışmıyor dedi. stop ettirdim biraz bekledim tekrar çalıştırdım silindir çalışmaya başladı. ama şu da var rolantide 2-3 dk çalışssın silkeleme yapmayan araba silkeleme yapıyor hem rolanti ayarsız çalışıyor 2.5 yıldır sorunu çözemedim. konulara bakıyordum biri yazmış aklıma geldi sanki aracım dizelmiş gibi gürültülü çalışıyor onuda eklmeyi unutmuşum

Bende de aynisi oldu kisacasi hemen anlatayim belki bu forumun herhangi bir yerinde baska bir konu basliginda acilmis cevaplanmis olabilir simdiden moderatorlerden ozurdilerim.
Arabamla muzigi camlari acmis sehir merkezi ısıklarina dogru giderken arac sarsildi stop etti bu esnada sansima kirmizi isik yandi.Kontagi kapayip tekrar marsa bastim arac normal calisti ama motor ariza isigi yandi dusunceli bir sekilde yoluma devam ettim garaja arabayi cekince arabanin neredeyse tum kablo boru sigorta baglanti yerlerini kontrol ettim.Bir hafta sonra kendiliginden söndü oh dedim.Yine lpg yi fullemeye malesef Opet e gittim fulledim q gün sonra ayni hata ısıgı yandi.Arastirmalarim sonucu arkadaslar opetten totaldan gaz almayin ozellikle opet aygaz i cok ovuyor yok katkili gaz yok kuru degil yagli gaz yok en kalite bulasmayin.Opetin gazinda malesef katki oldugundan kelebek ve sensorler motor ariza isigi yakiyor.Gittim lukoil e rus gazi koydurdum katkisiz gaz 1 gun sonra motor isigi sondu artik lukoil kullaniyorum Tüpraşta katkı koyulmadigindan incecik ne enjektorleri zorluyo ne kelebegi.
Opetten ve kalitesi dusuk totaldan gaz alanlar depolar bosalinca ya shell bp yada lukoil den alin isiklar sonecek.Son olarak bogaz kelebegini dikkatli acin wurt marka balata spreyi ile temizleyin.İyi forumlar

Seat ibiza 2004 1.4 lt 101 Hp Signo

Anlatimindan anladığım ateşleme bobinlerinden birinden kaynaklı gibi geldi, özellikle performanslı kullanım sonrası araç aptallasmaya başlıyor rolantide titreme stop edecek hissi uyandırıyor ve kontağı kapatıp açtığınızda sorun duzeliyorsa büyük ihtimal ateşleme bobini olabilir, kontrol ettirmekte fayda var.

Anlatimindan anladığım ateşleme bobinlerinden birinden kaynaklı gibi geldi, özellikle performanslı kullanım sonrası araç aptallasmaya başlıyor rolantide titreme stop edecek hissi uyandırıyor ve kontağı kapatıp açtığınızda sorun duzeliyorsa büyük ihtimal ateşleme bobini olabilir, kontrol ettirmekte fayda var.
Sizin dediginiz de dogru.Bende yakit kismini bu sekilde takip ederek ve baska arkadaslardanda bu sekilde duyumlarla yola cikarak cozdum.Aman diyorum opetten uzak durun.

Seat ibiza 2004 1.4 lt 101 Hp Signo

hocam bobin kablolarını falan baktırdım. lpg ayarına girdiğimde silkeleme yaptığı zaman silindirin birini çalışmıyor dedi. stop ettirdim biraz bekledim tekrar çalıştırdım silindir çalışmaya başladı. ama şu da var rolantide 2-3 dk çalışssın silkeleme yapmayan araba silkeleme yapıyor hem rolanti ayarsız çalışıyor 2.5 yıldır sorunu çözemedim. konulara bakıyordum biri yazmış aklıma geldi sanki aracım dizelmiş gibi gürültülü çalışıyor onuda eklmeyi unutmuşum
Ayni sorun bende de basladi 1-2 aydir. Araban dizel mi diyorlar :) lpg deyince sasiriyorlar. Rolantide titreme degil artik sarsilma oluyor. Siz cozum bulabildiniz mi

2001 Lpg li ALM motorlu Cordoba kullanmıştım zamanında. Özellikle kışın devir saati tabiri caizse horon tepiyordu.
Sanki görünmez bir ayak kontakt yapar yapmaz 2500 devire kadar gaza basıp basıp çekiyor gibiydi.
Boğaz kelebeği temizlenecek dediler temizlettirdim ama olmadı.
Sonra kelebek değişince sorun ortadan kalkmıştı.
Daha sonra duydum ki Volkswagen grubunda o yıllardaki araçlarda boğaz kelebeği devamlı sorun çıkartıyormuş.

Bobin problemliymis. Degistik yine olmadi arabanin bir silindiri calismadi. sonrasinda goturup beynine baktirdilar, lpg enjektorunden birini degistirdiler sorun cozuldu.

Geri
Üst Alt