Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

dvd-akü ilişkisi

araç elektroniğiyle çok içli dışlı olduğum için sana tavsiye edebileceğim kalıcı çözüm akünü değiştirmen ve yarışmalarda kullanılan kuru tip amperi yüksek aküye geçmen...leondan önce yarise yaptığım sistemde 3 monütör ve ps2 bağlıydı..turnuva yapıyorduk ve yaklaşık 2-3 saat araç içinden inmiyorduk...2 anfi 2 38cm.basslar bağlıydı bu sisteme..capasitör alman senin yararına olur..akün biteceği zaman önceden uyarır ve akü bitmeden müdahale edebilirsin..

teşekkürler..en mantıklı çözüm bu olacak sanırım.

bu arada;bir de şunu merak ettim..biraz araştırdım,ama bulamadım..ortalama olarak; akü,aracı çalıştırırken harcadığı gücü,araç çalıştıktan sonra,ne kadar sürede tekrar depoluyor?

2 gündür soruyorum bizim kademedeki elemanlara,kamyonculara vs.. net cevap veren yok daha:)

arabamdan benim double din çalınmadan önce akşamları arkadaşlarla sürekli film izlerdik hatta ses sistemi bas acık birşekilde 2 saat süren film bile olmuştu. hic filmden dolayı aküm bitmedi. aküde yeni falanda değildi.

anladım..benim asıl merak ettiğim şu: ortalama olarak; akü,aracı çalıştırırken harcadığı gücü,araç çalıştıktan sonra,ne kadar sürede tekrar depoluyor?

zira, akü 5-10 dakikada,aracı çalıştırırken harcadığı gücü geri depolayamıyorsa,aracı hiç çalıştırmadan harcanacak enerji,aralıklarla çalıştırılarak harcanan enerjiden daha az olacak..örnek olarak:

3 saat aralıksız film izlediğinde bitmeyen akü, yarım saatte bir aracı 5 dakika çalıştırarak film izlediğinde 2 saatte bitebilir..

belki konuyu benim gibi merak eden vardır,onlar da öğrenmiş olur:

Kimisi 15 yıl kullanıyor dediniz. Neye göre 15 yıl kullanabiliyor kendi aküsünü?

Şimdi bir kere arabasını çalıştırdıktan sonra aküde ömrü belirleyen en önemli şey, arabayı stop edene kadar olan sürede arabanın çalışması için ihtiyacı olan ve aküden kullandığı enerjiyi geri şarj etmesi.

- Nedir peki bunun süresi?

60–70 km hızla belli bir devirde çalıştığı zaman 15–20 dakikada enerjiyi geriye alabiliyor. Ama eğer evinizle işiniz çok yakınsa işte o zaman belli bir sürede 2 ayda, 3 ayda, 5 ayda bir aküyü satın aldığınız yere gidip akünün şarj durumunu bir ölçtürmeniz lazım. Bunu yaptığınız zaman akünün ömrünü ciddi bir şekilde uzatıyorsunuz.

İncitaş CEO'su Erdoğan Yılmaz

teşekkürler harun...peki şarj ölçümünde düşük çıkarsa aküyü en az bir gün serviste şarj için bırakmak gerekiyor sanırım...bakım gerektirmeyen akü kendini kısa zamanda şarj eder sanırım aracımızda kaçak,şase de yoksa bir akü nün ömrü 4,5 yıl sorunsuz gitmesi gerekir..benim aracın üzerindeki akü 5. yılına girdi yeni yeni sorun çıkartıyor sadece müzik çalar açıksa.

araç elektroniğiyle çok içli dışlı olduğum için sana tavsiye edebileceğim kalıcı çözüm akünü değiştirmen ve yarışmalarda kullanılan kuru tip amperi yüksek aküye geçmen...leondan önce yarise yaptığım sistemde 3 monütör ve ps2 bağlıydı..turnuva yapıyorduk ve yaklaşık 2-3 saat araç içinden inmiyorduk...2 anfi 2 38cm.basslar bağlıydı bu sisteme..capasitör alman senin yararına olur..akün biteceği zaman önceden uyarır ve akü bitmeden müdahale edebilirsin..

abi mükemmelsin ya :D

benım aracın orjınal akusu uzerınde arac 2004 model kısın karda don olaylarında bıle tek marjta alıyor akunun omru ıle alakalı

bır dıger konu aracın sarj sıstemınde bozuk parcalar var ıse akunu cok daha kısa surede degıstırırsın akun dandık ıse daha kısa kullanırsın kalıtelı aku ıse daha uzun sure kullanıursın bır cok krıter var sen sadece sarj etme suresınden bakıyorsun aracı çalıştırırken kac wattlık enerjı harcanıyor bunları bılmek lazım daha bır cok krıter var

o halde yarım saatte yada 45 dakikada bir aracı 3-4 dakika çalıştırmak tamamen mantıksız? yani marş basılırken harcanan elektrik, araç çalışırken akünün 3-4 dakikada depolayacağı elektrikten daha fazla? başka bir deyişle, 2 saat boyunca aracı hiç çalıştırmadan izlediğimde, yarım saat aralıklarla aracı 3-4 dakika çalıştırıp 2 saat izlediğimden çok daha az elektrik harcayacağım,doğru mu anladım?

bir de şunu merak ettim..biraz araştırdım,ama bulamadım..ortalama olarak; akü,aracı çalıştırırken harcadığı gücü,araç çalıştıktan sonra ne kadr sürede tekrar depoluyor?

şu şekilde anlayabiliriz

aracınızın aküsü bittiğinde hiç denediniz mi bilmiyorum ama akü lambanın açık kalmasından dolayı bitmişti bende ve araba daha 3 aylık tı bir arkadasımın arabasından takviye ile aracı çalıştırdık ve 3-5 dk uzaklıkta aracı petrole girdim o dalgınlıkla kontagı çıkarmam gerektiği için anahtarı pompacıya verdim depo doldu ve aracı geri çalıştıramadım araç min 5 dk çalıştı bu olayda

teorik kısmını Erdoğan Yılmaz dan öğrendim, pratik kısmını da sizden Görkem Bey..teşekkürler..

demek ki neymiş; araçta uzun süreli dvd-müzik ya da aküden yiyecek herhangi bir şey yaptığımızda, aracı aralıklarla çalıştırmak yerine hiç çalıştırmamak daha karlıymış..çalıştırsak bile en az yarım saat çalışmalı ki aracı çalıştırırken harcadığımız enerjiyi akü geri kazanabilsin,üstüne de belki 3-5 bişey depolar:p

Geri
Üst Alt