Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Doğru Boya Koruma ve Pasta cila tekniği

muratcantona

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar önce araç mikrofiber eldiven yardımı ile güzelce yıkanır özellikle basınçlı su kullanılması ve fırçasız sungersız yıkama sampuanı ile yıkanmasını öneririm ( aracın uzerınde cıla tabakası varsa pril benzerı bı urunle yıkayarak cılayı almak gerekebılır en basıt yoludur ama tavsıye etmem ) sonra guzelce mikrofiber bezle kurulanır araç.. Elimize quick detailer benzeri bi ürün alınır sabunlu suda olabilir fısfısın içine konulur aracın boyasına kille geçicez (claybar) kil aracın boyasından pasta cılanın cıkaramadıgı kırlerı alır boyayı purussuz kaygan hale getırır elımıze alırız bu hamuru spreyı sıka sıka butun arabayı gezdırırz . işimiz bıter aracı yıkar yıne kurularız . Şimdi sıra pasta atmaya gelmiştir önce bi guzelaracı maskeleriz kı cıla pasta plastıklerde ızbırakmasın ..pasta ıle yıkama çizikleri ve biraz kalın cızıkler alınır elle veya makina ile atılıp mıkrofıber bezle temızlenır ben pasta olarak autoglym fırmasının 02b ve 03b yi kullanıyorum sonra polish e gelir buda asındırıcılar sayesınde boyayı temızler daıresel yanı yıkama cızıklerını alır bunun ıcınde tavsıyem ve tum dunyanın tavsıyesı Autoglym SRP ( super resin polish ) surulur boyaya el veya makıne ıle sonra el ıle mıkrofıber bez yardımıyla temızlenır .. sımdıkı zevıye glaze uygulamısıdır bu uygulama show car parlaklıgı saglamak ıcın yapılır . araca yogun parlak ve ıslak gorunum veren özel bi cila turudur zorunlu değildir ama ciddi tavsiyemdir bunun ıcın megiuars show car glaze 07 ürünün tavsıye ederım elle boyaya yedırılır mıkrofıber bez ıle sılınır temızlenır . Glaze özellıkle koyu renk araclarda guzel bı goruntu saglıyor .. sonra araca Wax atılır wax elle atılır elle temızlenır .. kkuruması beklenır boya uzerınde koruyucu tabakayı olusturur boya koruma denen olay budur .Megiuars Gold class wax i onerırım bulabılırsenız Collinate 915 dunyanın en ıyı waxıdır . sonra ıstersenız sealent atabılırsınız buda wax ın sentetık olanıdır buda boya korumada kullanılır ve uzun sure dayanıklılık ıcındır bunun ıcınde Megiuars NXT 2.0 wax ı onerırım sonra arac temızlenır komple sılınır . yaklasın 4 aylık bı boya koruma yapmıs olursunuz .. Araca malzemeyı yedırırken özel uygulama pedlerini kullanmanızı tavsıye ederım pamuk üstübü benzerı urunler boyayı cızer ıyı yedıremez .. Alıntı degıldır tamamen kendıme ait bi makaledir .

Saydıgım malzemelerın fıyatları :
Basınclı yıkama makınesi 220 tl
Fırcasız sungersız cbs belco cılalı sampuan 60 tl
Meguiars clay bar set 113 tl
Autoglym Bodyshop 02B 50 tl
Autoglym Bodyshop 03B 60 tl
Autoglym SRP 30 tl
Meguiars show car glaze 07 : 60 tl ( kargo dahil turkıyede bulunmuyor cok )
Meguiars gold class wax 58 tl
Meguiars NXT 2.0 wax 77 tl
5 adet Meguiars uygulamapedi 25 tl
5 adet Autoglym mikrofiber bez 125 tl
harcanan emek pahabiçilemez:D:D
bıde bu malzemeler sadece aracın dısı ıcın .. içkısımda torpıdo paspaslar kumas dosemeler derı dosemeler . dısarda jantlar lastıkler plastık kısımlar camlar ıcınde ozel malzemeler almak lazım kullanmak lazım
arkadaslar 100 lıraya 200 lıraya yapılan boya korumalar yalan urunlerın fıyatlarından anlıyabılırsınız

bı ara arabayı gormenı ısıtyorum su aybarsa yapacagını benım arabayada yapabılırız aynı anda mumkunse:) ortamı saglarım sana tanzımat sokakta otuyorum bu arada muratcan

sarıya dönen rengimin beyaza dönmesini merakla bekliyorum bende

bı ara arabayı gormenı ısıtyorum su aybarsa yapacagını benım arabayada yapabılırız aynı anda mumkunse:) ortamı saglarım sana tanzımat sokakta otuyorum bu arada muratcan

bende hamam sokakta :D komsuyuz yanı :D ahahah bakarız ya zor ıs canım cıkıor :D 1 gunde anca 1 araba yapabılıorum :D ama yaparız

---------- Post added at 00:17 ---------- Previous post was at 00:16 ----------

sarıya dönen rengimin beyaza dönmesini merakla bekliyorum bende

bende:p:p :D:D: ahahah ama beyaz araba zevklı oluyor

---------- Post added at 00:18 ---------- Previous post was at 00:17 ----------

bakalım ne kadar ıdaalı gorucez :)

resımleyıp koycam merak etmeyın :D özellıkle bolunmus kaputtta makına alcam yakında esasında onla cok daha ıyı olcak ama makıne kullanmayı ogrenmem lazım once en az bı 5 ay sonra arabaya yaparım makıne ıle

Murat şuan askerde Volkan diye bi dostumuz var tanışıklığın var mı onla..
iyi anlaşırsınız siz onla bu konularda.. :D

çok güzel paylaşım muratcan teşekkürler..

bende hamam sokakta :D komsuyuz yanı :D ahahah bakarız ya zor ıs canım cıkıor :D 1 gunde anca 1 araba yapabılıorum :D ama yaparız

---------- Post added at 00:17 ---------- Previous post was at 00:16 ----------

bende:p:p :D:D: ahahah ama beyaz araba zevklı oluyor

---------- Post added at 00:18 ---------- Previous post was at 00:17 ----------

resımleyıp koycam merak etmeyın :D özellıkle bolunmus kaputtta makına alcam yakında esasında onla cok daha ıyı olcak ama makıne kullanmayı ogrenmem lazım once en az bı 5 ay sonra arabaya yaparım makıne ıle

komsu oldugumuzu o gun fark ettım cadde tarfıgınden kacarken :cool:

Murat şuan askerde Volkan diye bi dostumuz var tanışıklığın var mı onla..
iyi anlaşırsınız siz onla bu konularda.. :D

ahahah valla bılmıyorum ama bu bı hastalık :D forumdan bı kac kısıye bulastırsam bana yeter:D

---------- Post added at 00:27 ---------- Previous post was at 00:26 ----------

komsu oldugumuzu o gun fark ettım cadde tarfıgınden kacarken :cool:

bende yakında bıyerde oturuorsun dedım

Geri
Üst Alt