Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Debriyajda geçici oluşan boşluk

atillayalcin

Kayıtlı Üye
Selamlar herkese,

2016 ibizam ile yolda giderken debriyajda geçici bir gariplik oluştu. Üstten basarken ortaya kadar boşluk oluştu ve dibine kadar bastıktan sonra arabayı kaldırırken de diplerde kavrama yapmaya başladı. Birkaç pompalama yaptım belki düzelir diye ama o an düzelmedi. 40-50 km sonra kendi düzeldi. Sorun ne olmuş olabilir sizce ? Seyahate çıkmıştım ve araç full doluydu. Hatta çoğu uzun rampalarda araç bayılma yaşadı ve zorlandı ve bu olay da bayağı uzun ve dik bir yokuşu çıkarken yaşandı.

Anlaşılan bunun cevabını pek bilen yol sanırım öyleyse şöyle birşey daha sorayım. Baskı balatanın bitmiş olabileceği aklıma geldi ve bu testi internette birkaç yerde okudum. Aracı 5. Vitesle kaldırmaya çalışın. Eğer kalkıyorsa bitmiştir yazılmış. Benim aracım kalkıyor. Ancak başka bir yerde de bunun aracın gücüyle alakalı olduğu da yazılmış. Nasıl bir test yapmak lazım bilen var mı

Son düzenleme:
Debriyaj balatası bitmemiş bi aracı 5. vitesde debriyaj pedalına dokunmadan kaldıramazsınız. Aracınızın balatası bitmiş sanırım ama 47binde bitmiş olmasıda çok muhtemel olmayan bi durum. Debriyaj üst merkezi arızalı olduğu zaman kavrama tam ayırmaz vitese zor geçirirsiniz. sizin sorununuz baskı balatadan gibi. baskı yayları parmakları bozulmuşda olabilir.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Debriyaj balatası bitmemiş bi aracı 5. vitesde debriyaj pedalına dokunmadan kaldıramazsınız. Aracınızın balatası bitmiş sanırım ama 47binde bitmiş olmasıda çok muhtemel olmayan bi durum. Debriyaj üst merkezi arızalı olduğu zaman kavrama tam ayırmaz vitese zor geçirirsiniz. sizin sorununuz baskı balatadan gibi. baskı yayları parmakları bozulmuşda olabilir.

Debriyaj pedalına dokunmadan derken, anlayamadım ? Yaşadığım yer çok trafikli bir yer değil ve dolayısıyla yarım debriyaj falan da gitmiyorum. Vitese zor geçme olayı da yok. Gayet rahat geçiyor. İşin garip yanı, bahsettiğim olay geçici süreyle oluştu. Şimdi herhangi bir problem yok. Yukarıda bahsettiğim uzun seyahatimde 4 veya bazen 5 yetişkin + bagaj full + ayak altları bile dolu olarak 2 bin km yol yaptık. Bu esnada dikkat ettiğim bazı durumlar şunlar oldu;

- Uzun yokuşlarda araç bayılmalar yaşadı. Yeri geldi 120 ile girdiğim yokuşu 80-90 larda tamamladım. Vites küçültmek ve yüksek devir çevirmek zorunda kaldım. Bu durumlar normalmi bilmiyorum. Çünkü bu aracımla ilk defa bu kadar yüklü bir seyahate çıktım. Hava da 40 derecelerdeydi. Muğla fethiye tarafındaydık. Hatta bazen hava sıcaklığından bayıldığını bile düşündüm :)

- Vites değişimlerinde debriyajdan ayağımı çekerken tak diye bir ses geliyordu. Ancak bu ses her zaman gelmiyor. Sanırım bazen ayağımı hızlı çekiyorum. Bu durumu zamanında servise sormuştum. Ses normal ve herhangi bir sorun olmaz dediler.

- Debriyajda boşluk oluştuğu anda yine dik bir yokuştan çıkıyorduk. Belki bilirsiniz diye yazıyorum Sakar Geçidi sanırım o dik yokuşun adı.

- Düz yollarda veya hafif eğilimli yerlerde herhangi bir bayılma olmadı. Hatta 150 km hızlara çıktım. Daha da bassam giderdi araç.

- İnternette okuduğum kadarıyla baskı balata bitmesi durumunda araç fazla yakıt sarfiyatı yaparmış. Ben o yükle 100 km de 6 litre yakıt harcadım. Normal olduğunu düşünüyorum. Çünkü normalde aracı tek kişi kullanırken 5 litre yaktırıyorum.

- Yine internette okuduğum kadarıyla baskı balata bitmesi durumunda devir yükselir ancak yükseldiği kadar hızlı gitmezmiş araç. Bende öyle bir problem olmadı. Bahsettiğim yokuşlarda da vites küçültüp 3 bin devirleri görüp öyle hızlanma yaşadım.

Biraz uzun oldu ama dikkat ettiğim hususlar bunlar. Bilgim olmadığı için de herşeyi belirtmeye çalıştım.

debriyaja dokunmadan yani yarım debriyaj yapmadan 5. vitesde aracı kaldıramazsınız demek istedim. siz 5. vitesde hareket ettirebildiğinizi söylediniz ben o sebeble söyledim. diğer çekiş problemleriniz aracınız yüklü olması ve aldığınız yakıt kalitesi, rampa eğimi, virajlı bi sakar geçidinden dolayı yavaşlamak zorunda kalmış olmanız vb. gibi durumlardan kaynaklı problemler olabilir. Bunlar geçici durumlar ki geçmiş :) Geçmiş olsun...

debriyaja dokunmadan yani yarım debriyaj yapmadan 5. vitesde aracı kaldıramazsınız demek istedim. siz 5. vitesde hareket ettirebildiğinizi söylediniz ben o sebeble söyledim. diğer çekiş problemleriniz aracınız yüklü olması ve aldığınız yakıt kalitesi, rampa eğimi, virajlı bi sakar geçidinden dolayı yavaşlamak zorunda kalmış olmanız vb. gibi durumlardan kaynaklı problemler olabilir. Bunlar geçici durumlar ki geçmiş :) Geçmiş olsun...

Evet yarım debriyajla hareket ettirebilmiştim. Bilgilendirme için teşekkür ederim :)

Bu konuyu tekrar hortlatmak durumunda kaldım. Dün 120 ye sabitleyip 2.5 saat boyunca yol aldım. Ardından bir ara vites küçültmem gerekti ve debriyaja üstten aşağı doğru basarken bir boşluk olduğunu farkettim ve debriyaj garipleşti. Üst kısımda boşluk oluştuğu için de altlarda kavrama yapmaya başladı. Mola verip Aracı bir süre dinlendirdikten sonra sorun düzeldi. Bu konuyu açtıktan sonra bugune kadar, bu şekilde uzun süre yüksek süratle aracı kullanmadığım için bu sorunu tekrar etmedi sanırım. Baskı balatada mı sorun var. Bu nedir böyle. Anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir mi. Tekirdağdayım ve bu tarafta yardımcı olabilecek yönlendirme sağlayabilecek arkadaşlar vardır umarım :)

Bu konuyu tekrar hortlatmak durumunda kaldım. Dün 120 ye sabitleyip 2.5 saat boyunca yol aldım. Ardından bir ara vites küçültmem gerekti ve debriyaja üstten aşağı doğru basarken bir boşluk olduğunu farkettim ve debriyaj garipleşti. Üst kısımda boşluk oluştuğu için de altlarda kavrama yapmaya başladı. Mola verip Aracı bir süre dinlendirdikten sonra sorun düzeldi. Bu konuyu açtıktan sonra bugune kadar, bu şekilde uzun süre yüksek süratle aracı kullanmadığım için bu sorunu tekrar etmedi sanırım. Baskı balatada mı sorun var. Bu nedir böyle. Anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir mi. Tekirdağdayım ve bu tarafta yardımcı olabilecek yönlendirme sağlayabilecek arkadaşlar vardır umarım :)

@AdeM59 Trakya bölgesinde yöneticimiz öneri verecek usta var
Ayrıca uzun süre aynı viteste kullanılan araçta baskı yapışma durumu için de olması normal bir durum bu uzun süren sürüş ve daha aktif vites değişimi için olan bir durum

•Sticker isteği için özelden mesaj yazınız

Geri
Üst Alt