Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Cupra Tampon Sonrası Leon Aerodinamisi..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

YCO

Kayıtlı Üye
geçen sene aracım yeniyken önde Cupra tamponum yoktu ve çok soğuk havalarda hava girişlerini sirkülasyon tuşuyla içerden kapattığım zaman hiç bi yerden soğuk hava girmiyodu kabine..

yazın öne Cupra tampon almıştım ve bugünlerdeki soğuk havalarla birlikte özellikle yüksek hızlarda napaarsam yapıyım aracın içine resmen taze soğuk hava giriyo özellikle konsol aralıklarından ve paspasların olduğu izzadan..

önde Cupra tamponu olanlar da benzer bi durumu yaşıyolar mı. ??

tamponlar birebir aynı yerlere otursa da Cupra'nın motor düzeniyle TSI ve 1.6 motor düzeni farklı sonuçta..Cupra radyatörlerle vs. bu artan hava girişini kullanıyodur ama Leon'da gereksiz hava girişine neden oluyo belli ki tampon değişikliği, içeri kadar hava geldiğine göre aralardan..

bu aracın yüksek hızlarda yakıt sarfiyatını, son hızını bile düşürür..
Cupra'da olan ve ekstradan hava isteyen ama Leon'a fazla gelen neler var bilen var mı. ??

Yiğit, boş kaldın galiba neler hesaplıyorsun sen öyle :) tam ahiretlik soru olmuş kimse cevap bile yazamamış. Eğer bu kadar hava girişi varsa elbette iyi tarafı da vardır kötü tarafı da. İyi tarafı motora da fazla soğuk hava giriyorsa ve senin filtre kapağın açıksa daha iyi performans aldığın doğru olabilir. Ama bu fazla havayı emmesi senin rüzgar direncini düşürüp fazladan güç harcamana ve olumsuz performansa da yöneltmesi gibi bir sonuç da çıkartabilir ki sende doğru yorumlamışsın bunu. Ben aracı aldığımda bu halde olduğu için söylediklerini yaşama durumunda kalmadım. Ama şu gerçekki, aracın üretimindeki haliyle kullanılmasının doğru olduğu da kaçınılmazdır. O kadar mühendis bu konularda bir dünya kafa patlatmıştır ve ideal çizgiyi bulmuştur. Biz onlara saygısızlık yapıp veryansın eklerle düzeni bozuyoruz.

Otomobil firmaları için sadece mühendislik harikası ve iyi rüzgar direnci denilemez sadece bazı şeyler maliyet meselesi olduğu için araçlarda kaçınılan noktalarda vardır elbet....Tabiki sonradan takılan cupra tampon senin rüzgarını fazlalaştırmış olabilir fakat fazla rüzgar alan motorun hava filtresinin sana kazandırdıkları da vardır elbet bence bunlara fazla takılma psikolojin bozulur ;)

Yiğit, boş kaldın galiba neler hesaplıyorsun sen öyle :) tam ahiretlik soru olmuş kimse cevap bile yazamamış. Eğer bu kadar hava girişi varsa elbette iyi tarafı da vardır kötü tarafı da. İyi tarafı motora da fazla soğuk hava giriyorsa ve senin filtre kapağın açıksa daha iyi performans aldığın doğru olabilir. Ama bu fazla havayı emmesi senin rüzgar direncini düşürüp fazladan güç harcamana ve olumsuz performansa da yöneltmesi gibi bir sonuç da çıkartabilir ki sende doğru yorumlamışsın bunu. Ben aracı aldığımda bu halde olduğu için söylediklerini yaşama durumunda kalmadım. Ama şu gerçekki, aracın üretimindeki haliyle kullanılmasının doğru olduğu da kaçınılmazdır. O kadar mühendis bu konularda bir dünya kafa patlatmıştır ve ideal çizgiyi bulmuştur. Biz onlara saygısızlık yapıp veryansın eklerle düzeni bozuyoruz.

gereksiz işler yapmaktan okadar çok zevk alıyoruzki

Yılmaz valla doğrusun. Bendekinde ekstra 12bin civarı eklenti var. o parayı bugün değerlendirmeye kalksan ilerde ne arabaları alır sende yaşamaya başladın bunları.

Faruk abim Leon'un standart tamponunda sislerin ordaki ızgaraları kapalı zaten delikli değil sadece orta ızgarası açık..Cupra'da ızgaraların ebatları da daha büyük üstüne üstlük sislerin ordaki ızgaralar da açık..
aslında oturup düşünmedim havalar soğuduğundan beri yüksek hızlarda üşüyorum nerdeyse arabada o nedenle konu açtım.. :D :D

sislerin ordaki ızgaraları kapatmak geldi aklıma ama nasıl yapabilirim ki onu. ??
olması gerektiğinden fazla havanın tampondan giriş yaptığı belli zaten..

bu arada 12K'lik ne var abi arabanda. ??
:)

Ayşe Aliyle bakkala gitti. Ali 1kg Şeker Aldı Ayşe de Alinin Aldığı Şekerin 3te 1i kadar seker aldı Ali ile Ayşenin Aldığı Şeker Toplamı Kaç kg dır....................

Kardeşim aeroyla değştir sende rahat edersin daha güzel görüntü olur hem yararıda var...

Ayşe Aliyle bakkala gitti. Ali 1kg Şeker Aldı Ayşe de Alinin Aldığı Şekerin 3te 1i kadar seker aldı Ali ile Ayşenin Aldığı Şeker Toplamı Kaç kg dır....................

hahahhah :D

bu arada yiğit bu yüzden bu tarz tampon olaylarına girmeyi hiç sevmiyroum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt