Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

cordoba 2000 1.9 TDI 3200 deviri geçmiyor

nqs

Kayıtlı Üye
selam arkadaşlar benim 2000 model 1,9 TDI cordobam var
benim araçtada son zamanlarda 3200 devirden sonra motorda yığılma başladı
bir kaç kere ucuz mazot aldım ilk zamanlarda sorun yoktu ama en son aldığım yerden (mecburen aldım çünkü başka petrol ofisi yoktu)
sonra arabada yığılma başladı, gaza basınca 3000 deviri zor görmeye başladı hızı 130 maksimum 140 oldu
ilk aklıma gelen turbo arızası oldu, turbo hortumu falan
kötü mazot yüzünden gibi şeyler kafamı kurcaladı
ustaya gösterdim katkı maddesi (würt) koyduk, gaza yüklendi egzosa baktı
simsiyah kurum attı, 10-15 km devirli kullan (4000-5000 devir) kullan dediler
onu da denedim ama yine yaptı, mazot filitresi kirli dediler
şimdi onu değiştireceğim
eğer herhangi bir düzelme olmazsa sanırım makineye sokacağız
inşaallah turbo arızası çıkmaz
sizlerinde fikrini almak isterim acaba sebep nedir?

Amasya'da bulunduğum için mecburen tanımadığım özel bir servise gittim
ilk önce bilgisayara taktık hava akış metresi arıza gösterdi
akış metrenin soketini söktük öyle 3-5 km gittik yine aynı yerde 4. vites 3200 devirde motor kesti
(ayrıca 3. vites 4000 devirde de kesiyor)
bilgisayarda akış metre arızalı olduğunu gösterdi demiştim
onu söktük içini temizledik yani sprey sıktık hava tuttuk falan
yine 15 km yol yaptım sonuç aynı değişen bir şey yok
ustanın başı kalabalık ve zamanı olmadığı için başka bir deneme yapmadık
uygun olduğu bir zaman tekrar denemelere :) devam edeceğiz

akışmetre arızası olsa yine yürür. Önce hava filtresinden başlayın. egzos sistemini kontrol edin baştan sona. enjektörlere baktırın partikül filtresi egr bunlara baktırın var ise hepsini iptal edin kurtulun. Geçmiş olsun.

oksıjen sensörü geliyor aklıma...turbo şiştiği zaman kendini korumaya
ımp moda gecınce...yanii turbo arızası yaa tamir yoluna gidilir yada değiştirilir..turbo hortumlarına baktırın yırtık catlak olabilir hava kaçırırsa yığılma yaptırır...gecmiş olsun turbocu cözer işini farklı yerlerden kaçın

akışmetre arızası olsa yine yürür. Önce hava filtresinden başlayın. egzos sistemini kontrol edin baştan sona. enjektörlere baktırın partikül filtresi egr bunlara baktırın var ise hepsini iptal edin kurtulun. Geçmiş olsun.

kusura bakmayın işler dolayısıyla girmedim foruma.
"hepsini iptal edin" demişsiniz ama bu iptal olayı olunca ne oluyor, turbosuz bi motor mu oluyor :)

Merhaba.Kotu mazotdan sonra oluysa sorunu okuma yapan veri olcen kisimlardan degil enjektor pompa sistemimde aramaniz gerek.
Araciniz vp motor 1.9 tdi
Oncelikle enjektorleri sokturup temizlettirin.
Daha sonra yakit filtrenizi degisin.
Uzun suredir bu tarz mazot kullaniyorsaniz deponuzu da temizletmenizde fayda var.
Bu gibi islemlerden sonra duzelme olacaktir. Akismetre ve basinc sensorunu saglam kabul edersek tabi.

• Beğen
Reaksiyonlar: nqs
#TDI_R. teşekkür ederim
vp motor 1.9 TDI motor, passat motorumu oluyor?
enjektörleri temizletmek ustalık işimidir, yani bulunduğum yer Amasya olunca kimseyi tanımıyorum dolayısıyla da güvenemiyorum. Ne kadara mal olur acaba?
10.000 bakımına 1000 km var, bu işlemi yapınca bakımıda yapacağım. EGR temizliğini internetten seyrettim, buraya güvenemediğim için nerdeyse kendim söküp temizliğini yapacağım :)

bu işlemler çok para tutmaz. İşin ehli olmasınada gerek yok.kafanız rahat olsun

#TDI_R. teşekkür ederim
vp motor 1.9 TDI motor, passat motorumu oluyor?
enjektörleri temizletmek ustalık işimidir, yani bulunduğum yer Amasya olunca kimseyi tanımıyorum dolayısıyla da güvenemiyorum. Ne kadara mal olur acaba?
10.000 bakımına 1000 km var, bu işlemi yapınca bakımıda yapacağım. EGR temizliğini internetten seyrettim, buraya güvenemediğim için nerdeyse kendim söküp temizliğini yapacağım :)
Tdi motorun bircok motor kodu ve cesiti var temel anlamda aynidir ancak mekanik farkliliklar gosterir vp tipi motor 2000 2001 e kadar kullanildi 90 bg ve 110 bg olan modelleri var.
Daha sonra ilk olarak passatda kullanilan pd motor piyasaya suruldu 105 130 150 160 seklinde. Tabi vag grubu bircok aracta vR bu motorlar.
Seat skoda audi vw gibi.
Pd ve vp farkli motorlar ancak hacim olarak ikiside aynidir.
Pd birim pompadir ayri bir pompa mekanizmasi olmaz hersey enjektorden ibarettir egzantirik tahrikli calisir. Yuksek gucler icin musait bir motordur.
Vp motor ayri bir yari elektironik yari manuel dizel pompa sistemidir pd motora gore daha dusuk verimlidir.

Geri
Üst Alt