Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Cordoba 1.4 TDI s-rider turbo yağ veriyor :((

kanka turbodaki mil dönmeye devam ediyor ama motoru stop ettiğin an milin yağlanması kesildiği için oluşan sürtünme kuvveti zamanla mile zarar veriyor.

ben stop ettikten sonra arabada hiç ses duymadıgım için stop ettikden sonra turbodaki milin döndüğü bana garip geldi yani

kanka dönmesi normal çünkü kranka falan bağlı değil turbo biliorsn egzozdan çıkan gazla dönüyor ve onu yavaşlatan bir şey yok. serbest şekilde dönmesini engelleyen hiç bir şey olmayan bir mil düşün. sonra newtonun fizik kanunlarını düşün. hani varya duruyorsa durmak ister hareket halinde ise hareketine devam etmek ister temel mantık bu :)

kanka dönmesi normal çünkü kranka falan bağlı değil turbo biliorsn egzozdan çıkan gazla dönüyor ve onu yavaşlatan bir şey yok. serbest şekilde dönmesini engelleyen hiç bir şey olmayan bir mil düşün. sonra newtonun fizik kanunlarını düşün. hani varya duruyorsa durmak ister hareket halinde ise hareketine devam etmek ister temel mantık bu :)

tamam kivre ben oraları düşünmedim onun sesinide duymak imkansız zaten 10000 devir gibi hatta dahada yüksek devirlere cıkıyor ama olaya ben şu yönden bakıyorum her halukarda istersen yarım saat beklesende egsozdan gaz çıktıgına göre o çarklar dönmeye devam eder dolayısıyla milde döner stop etmedikçe çalışır vaziyetteyken mil dönüyor yani yavaş döner daha erken durur orasına ok

aslnda hata genelde şöyle oluyor. yüksek devir kullanıldığı zama genelde bir süre turboyu dinlendirerek yavaşlamak en iyisi yani içindeki milin yavaşlaması için zaman tanımak gerek. genelde adam 4000 devirde giido sonra birden durup kapatıo motoru. ama pal içinde 4000 devirde ki baınca göre bir hız kazanmış ona göre belli devirde dönüyor birden motor durunca o hızda yağsız şekilde dönüyor. ama durup stop etymeden beklenince yağlama olduğu için milin yavaşlaması sırasındaki sürtünmede azalmış oluyor ve daha yumuşak şekilde yavaşlıyor böyle düşün. sonuçta rolanti devrinde çıkan gaz miktarıda çok az olacak basınç çok yüksek olmayacak ve o devirde iken durdurmakta minimum zarar vericek şekilde oluyor.

peki yağ pompasının yağ pompalamaya devam etmesi için geliştirilmiş bir sistem yokmu acaba?

Orkun atelye şefi ile görüştüm senin işini derki hangisini havaya kaldırırsan kaldır hepsinde muhakka terletme vardır dedi. Eğer bu şekilde turboda veya boruda aşırı yağlanma olursa egsozdan aşırı derecede duman atması gerekir diyor. Sende duman atması yok ise başka bir şey var o arabada.

Orkun atelye şefi ile görüştüm senin işini derki hangisini havaya kaldırırsan kaldır hepsinde muhakka terletme vardır dedi. Eğer bu şekilde turboda veya boruda aşırı yağlanma olursa egsozdan aşırı derecede duman atması gerekir diyor. Sende duman atması yok ise başka bir şey var o arabada.

abi benim arabada baya bi duman atıyor kırsal mazottandır diye üzerine düşmüyorum

peki yağ pompasının yağ pompalamaya devam etmesi için geliştirilmiş bir sistem yokmu acaba?

var turbo timer takıyorsn. sen arabadan anahtarını çekip kapıları kilitleyip gidiyorsn o ne kadar gerekiyorsa o kadar çalıştırıyor arabayı sonra stop ettiriyor :)

millet araba durmadan stop ediyor anahtarı falan cıkarıp inmeye hazırlanıyor duruncada elfirenini çekip cıkıyor arabadan ona ne demeli:)

millet araba durmadan stop ediyor anahtarı falan cıkarıp inmeye hazırlanıyor duruncada elfirenini çekip cıkıyor arabadan ona ne demeli:)

arkadaşımızdaki gibi belki kendilerinde çıkmıyor sorun ama sonradan aracı alan adam çekiyor acısını.

Geri
Üst Alt