Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Cordoba 1.4 TDI s-rider turbo yağ veriyor :((

turbonun yağlanma sürelerine dikkat etmemekten, turboyu fazla zorlamaktan mı olur diye sorar mısın ordaki ustaya merak ettim kardeşim..

aracı çalıştırır çalıştırmaz hareket ettiğin anda yüksek devirli kullanırsan turbonun yağsız çalışmak zorunda kalmasından olabileceğini duymuştum yada boştayken aracı yüksek devirlere çıkarmak ve yüksek devirdeyken aracı stop etmek stop ettikten sonra motor durana kadar geçen süredede turboya yağ basamıyor olmasından kaynaklanabilir diye duydum...

ama devir saatini sonuna vurdurmamak en dogrusu olsada bende sonuna vurdurmadan edemiyorum zaten torku yüksek olunca hemen 5250 devire geliyor onada gelmeden vites değişmiyorum bazen

aracı çalıştırır çalıştırmaz hareket ettiğin anda yüksek devirli kullanırsan turbonun yağsız çalışmak zorunda kalmasından olabileceğini duymuştum yada boştayken aracı yüksek devirlere çıkarmak ve yüksek devirdeyken aracı stop etmek stop ettikten sonra motor durana kadar geçen süredede turboya yağ basamıyor olmasından kaynaklanabilir diye duydum...

ama devir saatini sonuna vurdurmamak en dogrusu olsada bende sonuna vurdurmadan edemiyorum zaten torku yüksek olunca hemen 5250 devire geliyor onada gelmeden vites değişmiyorum bazen

ilk marşta biraz beklemek kesinlikle lazım min. 30sn..kapatırken de aynen..
ve motor optimum sıcaklığa gelene kadar da 3K'ni geçmemek ben öyle yapıyorum en azından..boşta benim 4K'de kesiyo deviri..yüksek devirdeyken stop etmek de değil normal gelip durup kapatsan da turbo pervaneleri motordan 3-5kat daha fazla çeviriyo oluyo o sırada aşağı yukarı çat diye kapatınca pervane durmadan yağsız kalıyo durana kadar da devam ediyo elbet yağlanamama olayı..bunlar zaten gerçekler de..

ordaki usta ne diyecek onu merak ediyorum.. :)

...

sorarım yiğit abi sanırım en önemlisi araç soğukken yani ilk çalıştırdığında maximum 3 dakika bekledikten sonra hareket ediceksin motor o zaman kendine geliyomuş dizellerde ve soğuk iken devir yükseltmemek gerekiyomuş turboya çok zararı varmış benim babam otobüs şöförü 35 yıldır oda baya bi anlıyo o yüzden o söyledi bunları ama yarın yine bi araştırcam abi eğer turbodan değilde hortumundansa fazla problem çıkarmaz sanırım şuan turboda sorun varmı bilmyorum sadece temizleyip taktıklarını denediklerinde bi sorun olmadığını söylediler...

tüketicinin turbo araç kullanmamayı bilmesinden kaynaklanıyor, motoru stop etmeden önce özellikle performanslı yada uzun yol kullanımlarında aracı rolantide minimum 1 dk gibi bi süre çalıştırarak turbonun kendini yağlamasını sağlamak gerek.

geçmiş olsun, temizlemeleri sadece bisüre böyle idare eder ama yine yapıcaktır sorun çözümü turbo değişiminde sadece ;)

1dk gibi bir süre çalıştırmak turbonun yağlanmasını sağlamaz yüksek devirli kullanımdan sonrada turbo yağlamayı yapıyor zaten yüksek devrili kullanıldıgı andada turbo yaglıyor aracı stop etmeden önce beklemek turbonun yağlamasını sağlamaz yani

örnegin bizim araçlarda 1500 devire yaklaşınca turbo devreye giriyor 1500 devirin üzerindeyken motoru o anda stop etmek yaglamayı keser

görkem durduğun an turbonun palleride motorun devrine inmiyor. yani motor 1500 devirde ise paller atıyorum 3000 devirin muadili devir sayısında dönüyor aynı anda motorun devri ile rolanti devrine düşmüyor beklerken yağlamasından kasıt budur.ne kadr aracı sıkıştırdıysan o kadar uzun süre beklenir. zaten millet bu yüzden turbolu araçlarına turbo timer taktırıyor. adam arabadan indikten sonra güvenle aracın bir süre rolantide çalışıp stop etmesini sağlamak için.

yani ben aracı devirli kullandım sonra park ettim ve durur durmaz stop ettim aracı aracı stop ettikten sonra turbonun yağlamadan çalıştıgı anlamına mı gelir bu? bilmediğimden soruyorum?

yani ben aracı devirli kullandım sonra park ettim ve durur durmaz stop ettim aracı aracı stop ettikten sonra turbonun yağlamadan çalıştıgı anlamına mı gelir bu? bilmediğimden soruyorum?

kanka turbodaki mil dönmeye devam ediyor ama motoru stop ettiğin an milin yağlanması kesildiği için oluşan sürtünme kuvveti zamanla mile zarar veriyor.

aga o kadar detayını bılmıyorum ama yazlıkta bı arkadasın 320 dıselı vardı gazlıyoduk sıteye geldıkten sonra bı sıgara ıcene kadar arabayı stop etmıyodu turbo sogusun mu yaglasın mı ne dıye bende tam bılmıyorum ama sende ole yap ıstersen...

Geri
Üst Alt