Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Cep kayıtları 5 yıl tutuluyor

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,339
Yaş
35
iletisim1b.gif


Türkiye'de cep telefonu kullanıcılarının tüm iletişim kayıtlarının 5 yıl boyunca saklı tutulduğu ortaya çıktı. GSM operatörlerinin tuttuğu bu teknik takip bilgileri, gerektiğinde soruşturma ve davalarda kullanılıyor.

Cep telefonlarına ilişkin kayıtların tutulması, Ergenekon davası ile birleştirilen Danıştay saldırısı davasıyla ilgili soruşturmanın genişletilmesi ve Bakırköy'deki bir cinayet soruşturması sırasında gündeme geldi. İki olayda da geçmişe yönelik kayıtlar mahkemeye gönderildi.

Daha önce istihbarat birimleri, mahkemelere başvurarak 3'er aylık dönemlere ilişkin kayıtları alabiliyordu. Ancak bu iki olay, kayıtların 5 yıl süreyle GSM operatörlerinde tutulduğunu ve gerektiğinde ilgili makamlara verildiğini ortaya çıkardı.

Buna göre; GSM operatörleri, kimin kiminle görüştüğü, mesajlaştığı ve cep telefonunun baz istasyonu sinyal bilgilerini 5 yıl süreyle kayıt altında tutuyor.

Kişisel iletişim bilgilerinin kayıt altına alınmasını önleyecek kanun tasarısı 3 yıldır TBMM’de görüşülmeyi bekliyor.

Cep telefonları şirketlerinin müşterilerinin özel bilgilerini bellirli sürelerde saklaması dünyada da tartışılıyor.

İngiltere'de telefon operatörleri, müşteri bilgilerini 1 yıl süreyle saklayabiliyor. İtalya'da 5, ABD’de ise bu süre 2 yıl ile sınırlı.

ntvmsnbc
 

leon sport

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
5,733
Yaş
41
scw haber muhabirimiz yiğit den haberleri dinlediniz :D
 

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,339
Yaş
35
ahauehe..
eveet bugünlük bu kadar sayın seyiciler.. :D
 

ZGR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
14,928
Yaş
31
anadolu ajansı gibisin yemin ederim:D
 

Byefsane

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
3,556
Yaş
31
Bu yiğit abi ile baş edilmez diyorum dinlemiyorsunuz:D
 
Üst Alt