Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Battlefield 3 vs Call of Duty Modern Warfare 3...

Lejyoner

Administrator
Size bu konumda oynama şansı bulduğum iki oyun hakkındaki incelemelerimi sunacağım;

Hali ile Eda kızım sayesinde uzun süren uykusuz geceler sayesinde Playstation 3 e sardım iyice size son günlerin iki flaş oyunu Battlefield 3 ve MW 3 ün kendime göre analizlerini sunacağım meraklıları için,

Öncelikle Battlefield 3 ile başlayayım;Oyun FPS tarzı en büyük rakibi Modern Warfare 3 e göre daha önce satışa sunuldu ve Avrupada şu an bir cok ülkede oyun satışlarında şu an için ilk 3 de,bende bu oyuna 3 gecede bitirdim,öncelikle oyunun grafiklerinden bahsedecek olursak frostbite 2 grafik motorunu kullanan BF 3 bu alanda daha önceleri gerisinde kaldı call of duty i yakalamış görünüyor,öncelikle BF 3 ün en güzel tarafı tüm herşey yıkılabiliyor en ufak bir duvardan tutun,en büyük binalara kadar elinizdeki ateş gücünün büyüklüğüne göre hepsini yıkabiliyorsunuz,bu alanda frostbite 2 grafik motoru ile bende call of duty i bu konuda geride bırakmış görünüyor,Oyun konusu Call of duty ile beraber paralel ilerliyor yine Amerika Rusya çekişmesi ve ortada kalan ortadoğu ülkeleri:) Oyunun en çekici taraflarından birisi inanılmaz silah sesleri (sanki gercek gibi) Silah sesleri konusunda BF 3 inanılmaz yol almış,Silahların sesi ve bulunduğu ortamdaki ateşlemelere göre yarattığı eko ve ses düzeyleri çok gerçekçi.

Oyunda single player haricinde Co-op ve multiplayer özellikleride mevcut co-op özelliğinde konsollarda split screen özelliği mevcut değil PC lerde mevcut,co-op özelliğinde bir arkdaşınızla single modundan farklı haritalarda görevleri bitiriyorsunuz,bence biraz S.W.A.T tarzı olmuş..

Multiplayerda ise son oyunda baya iyileştirmeler yapılmış,bu modda 16-32-64 kişilik haritalarda takım maçı yapabiliyorsunuz ve karakterlerinizi geliştirerek level atladıkca farklı silahlara sahip olabiliyorsunuz..

Battlefield için sonuca gelecek olursak;Yıllarca FPS tarzındaki oyunlarda İnfinity Ward destekli Call of duty Modern Warfare ın gerisinde kalan BF 3 bu sefer Frostbite 2 grafik motoru ile bu acığı kapatmış ve zaman zaman geçmiş görünüyor,Oyunun artıları eksilerine gelince;

Artıları:Son derece gerçekçi grafik ve ses efektleri,Silah çeşitliliği ve son derece iyi savaş alanı çeşitliliği,Oyundaki yıkılabilir tüm öğeler,MW 3 e göre daha gelişmiş multiplayer modu.

Eksileri:Bir önceki oyuna göre bazı düzeltilemeyen bug lar (Mesela bir bölümde tankın içinden gecebildim,ama bu bir iki kez başıma geldi),Pc de 1080 Konsolda 720 dp çözünürlükte oynayabilmeniz..

Şimdi tüm zamanların en cok satan FPS oyunu Call of Duty Modern Warfare 3 incelememe,öncelikle belirteyim bu oyunu PC de oynadım henüz playstation store da bulunmadığı için,ve şu an oyun ilk gün itibari ile tüm dünyada 6 milyon kopya satarak Activision a 400 milyon dolardan fazla kazandırarak,eğlence-oyun alanlarında tüm zamanların açılış rekorunu kırmıştır..

Oynayanlar bilir MOdern Warfare 2 deki fenomen karakter Ghostun ölümü sürpriz olmuş ( ve Hatta üzmüş:) ),ve tüm COD severler bir sonraki bölümün fenomen karakterini sorgulamaya başlamıştı ki cevap belli oldu:Captain Price.

Bir önceki oyunda oyunun kritik noktalarında çıkıp önemli operasyonlarda time destek veren Price bu oyundaki ana karakter rolünde,infinity ward destekli MW 3 de yine grafikler,oynanabilirlik ve akıcı film tadındaki hikaye göze çarpan temalar,MW 2 de zor bir operasyonla öldürdüğümüz Dragovic in komutanı Makarov bu bölümde 3.Dünya savaşını başlatıyor,bir önceki oyunun sonunda Amerikaya nükleer saldırı başlatıp yarım kalan hikaye bu seride avrupaya taşınıyor ve Makarov Tüm büyük avrupa şehirlerinden PAris ve Londrayı nükleer saldırı ile yakıp yıkıyor ve operasyonlar bu sefer Avrupada yapılıyor..

Oyundaki silah çeşitlilikleri Her zamanki gibi gelişmiş,şu an dünya üzerinde mevcut tüm silahları aşağı yukarı kullanabiliyorsunuz ve operasyon çeşitliliğine göre bu silahları ayarlayabiliyorsunuz,mesela bir binaya operasyon yapacaksanız MP 5 tarzı hafif kullanışlı

MP 5 tarzı hafif kullanışlı,geniş bir arazideki operasyon için gece görüş destekli gelişmiş bir sniper veriyor,bu bakımdan akıcı bir oynanabilirlik var.<br><br>Oyunu BF 3 e göre kıyaslayacak olursa BF 3 deki gibi maalesef herşeyi yıkamıyorsunuz,mesela MW 3 de bir M1 A1 Abrams tankı ile karşılaştığınızda halt edebiliyorsunuz,Ama BF 3 de Bu tankla karşılaştığınızda kaçacak delik arıyorsunuz,bir binaya bile girseniz kurtuşuluşunuz yok,cünkü binayı başınıza yıkabiliyor:),Ayrıca BF 3 de Bir F 15 jeti,yada Bir Abrams tankınıda kullanabiliyorsunuzki bu oyunda silah ve kullanım çeşitliliği sağlıyor...<br><br>İki oyunuda oynamış biri o larak 10 üzerinden puanlama yapacak olursam şu şekilde oylama yapabilirim..<br><br>Oynanabilirlik;<br>MW 3:8<br>BF 3 :9<br><br>Grafik;<br><br>MW 3:9<br>BF 3:8<br><br>Hikaye;<br><br>MW 3:10<br>BF 3 :8<br><br>Gerçekçilik;<br><br>MW 3 :8<br>BF 3 9<br><br>Sonuca gelirsek bir çok bakımdan rakip olan bu iki oyun uzun seriler boyunca bizleri heyecanlandırmaya devam edecek<br>,gibi görünüyor.<br><br>İncelememi sonuna kadar okuma sabrını gösteren FPS severlere teşekkür ederim:):)

Paylaşım için teşekkürler. Her iki oyun da çok iyi.Bende yıllardır COD'u online da kovaladığım için onu tercih ettim.

Gökhan abi emegine ve güzel konuda verdiğin bilgiler için teşekkürler...

cok güzel bi yazı olmuş. acıklayıcı bilgilendirici ve karsılastırmalar cok iyi :D

BF3 ü bende cok istiyorum ps3 de ama ps3 de analoglarla oynayamıyorum bu tarz oyunları. tabi alısma meseleside var...

Bilgisayarda BF2 yi online oynardık inanılmaz keyifli sırf online için ps3 e alabilirm bu oyunu hemde beraber oynarız :D

abim çok güzel açıklamışsında ben gerçekçilikte bf3 ün mw3 ü geçeceğini sanmıyorum :D ben 2 sinide oynamadım ama

oynariz bugra:)mert kardesim bece bu sefer geecmis,ilker kardesim bir bombanin aramizda lafi mi olur:)

Geri
Üst Alt