Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Büyüyen Jant ve Lastiklerin Etkileri

LEONISM

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Nis 2010
Mesajlar
1,706
Yaş
34
Büyüyen jantların estetik görünüme katkısı yadsınamaz peki ya iddia edilen performans getirileri? Genellikle büyük tekerlekler daha ağır olur ve artan ağırlık da performansı olumsuz etkiler. Car&Driver, büyüyen jant-lastik ölçülerinin etkilerini ölçebilmek üzere VW Golf'ün 15'den 19inç'e kadar olan 5 farklı jant-lastiğini teste tabi tutarak güzel sonuçlar elde etmiş.

Test lastiklerimiz 18-19 inç olanlar W, 15-16-17 inç olanlar ise V olmak üzere Goodyear Eagle GT idi ve önerilen basınç değerlerine göre şişirilmişti.


effects-of-upsized-wheels-and-tires-tested-chart.jpg


Sonuçlardan farkedildiği gibi; tekerlekler büyüyüp ağırlaştıkça cezayı akselerasyon ve yakıt ekonomisi çekiyor. 15 ile 19 inç arasında %10 yakıt farkı ve %4 0-100km/s akselerasyon farkı ölçtük. Tekerleğin çapını arttırırken genişleyen taban, kısalan ve sertleşen lastik yanağı virajda tutunmayı arttırıyor ancak bunun da bir sınırının olduğunu fark ettik. 8.5 inç genişliğindeki 19inç çapındaki lastikler 8.0inç genişliğindeki ve 18inç çapındaki lastiklere göre tutunma kaybı yaşadı. Bu durumu Goodyear'a danıştığımızda, en geniş lastiklere sahip aracın dıştaki lastiğe daha fazla tutunma sağlamış olabileceği ve bu nedenle de içteki lastiğin yükünün hafiflemesi sonucunda 0.01g kaybetmiş olabileceğini varsaydılar.


225/40R-18 sürpriz bir şekilde 225/45-17'ye göre (0.89g vs 0.85g) büyük bir tutunma avantajı sağladı. 18inç lastiklerin W olmalarından dolayı V olan 17inç lastiklere göre daha fazla tutunma destekleyici bileşenlerden oluşmuş olduğunu düşünüyoruz. Goodyear normalde 17inç lastiklerde de W sunsa da bize test için V gönderdiler.


Subjektif olarak; 17 ve 18inç jant-lastikler iyi tutunma kapasiteleri, fren performansı, sürüş konforu ve direksiyon hissinde daha iyilerdi. 17inç'den 18inç'e geçmek sürüş kalitesini düşürse de artan yol tutuş kapasitesi artısı oldu.


Ağır olan 19inç'lik tekerlekler süspansiyonu zorladı. Öbür tarafta en küçük iki tekerlek diğerlerine göre daha fazla önden kayma eğilimi gösterse de daha kontrollü ve kıvrak bir sürüş sağladılar. Desibel ölçerde görünmese de büyük tekerleklere göre daha sessiz bir sürüş sağladılar.


19inç jant-lastikler görüntü olarak kesinlikle en güzeli. Ancak 17 ve 18inç jant-lastikler daha iyi tutunma, akselerasyon, sürüş konforu ve daha avantajlı fiyata sahipler, bu nedenle de VW'in Golf GTI'da 17 ve 18inç jant-lastikleri kullanmasına şaşırmadık.

Eğer akselerasyon peşindeyseniz küçük ve hafif olan jant-lastik takımını seçin. Aynı zamanda tavsiyemizi dinleyin ve her ne kadar daha güzel görünüyor, hissetiriyor olsalar da çok ince yanaklı lastiklerden ve çok ağır jantlardan uzak durun.


effects-of-upsized-wheels-and-tires-tested-wheelsizes.jpgAlıntıdır...

Paylaşıldıysa kitleyelim. Teşekkürler şimdiden
 

biLaL

Kayıtlı Üye
Katılım
7 Ocak 2011
Mesajlar
1,579
Yaş
39
bende 17 var şimdilik iyi yükseğine gerek yok
 
Üst Alt