Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Büyüklerin Küçüklere Hiç Saygısı Yok

değişmek zorunda murat...iyi dileklerin içinde sağol.

yurtdışında kurallara herkes uyarken biz neden uyamıyorz dediğimizde ben elimden geldiğince uymaya çalışıyorum dendiğinde neler dendi iyi hatırlıyorum ayberk.
Daha önce söylediğim şey şuydu: burada kurallar neye göre konuyo, nasıl uygulanıyo buna bakmadan, Avrupa'da böyle diyerek Türkiye'ye kural getirilirse, ülkemizde görüldüğü gibi uygulanamaz.
En basitinden uygulanan sigara yasağı.. Almanya'da bu yasak gayet esnek. Bir saatten sonra eğlence mekanlarının neredeyse hepsinde sigara içiliyor. Neden? Sigara kullanma oranı %30'larda ve Avrupa'daki en yüksek oran. Norveç'te %2, hiçbiryerde sigara içilmiyor. Türkiye'de %60'larda. Neden kapalı alanlarda sigara içmek yasak dendiği zaman insanları zehirliyor deniliyor. Evet zehirleniyor. Avrupa'da kapalı alanlarda sigara içmek yasak. Ama neden?
Aynı şey trafik kuralları için de geçerli. Adamlar 2 şeritli otoban yapmışlar hız limiti yok. Bizim 4-5 şeritli otobanlarımızda 120 hız limiti var. Eskişehir gibi bir yolda 50km/h hızla gitmekten bahsedilirken şehir içinde 100km/h hızla gidiliyor. Ya da başka bir örnek: burada sol şeriti, otoban tipi yollarda sollama dışında kullanmak yasak. 300km/h'yle de gitsen, 100km/h hızla da gitsen önünde senden daha yavaş giden bir araç olmadığı sürece sol şeritte gidemiyorsun. Ülkemizde nasıl oluyo bu? İpini koparan sol şeritte. Peki ülkemizde şerit ve hız konusunda hangi kurallar var? Kimse bu kurala uymuyorsa, "makas" atan adama ne diyebilirsin? Herkesin yaptığı kuralları çiğnemek, ki iyi de yapıyolar. Belki yarın bi gün aklı başında bi adam çıkıp da hesabını sorar bunların. Kural koyulduysa, uyulur gibi bir zihniyete karşıyım ben. Oda bu yüzden. Getirilen kurallar, sebepleri sonuçları araştırılmadan, Avrupa'da böyle diye ülkemize getirilirse tabiki eleştiririm. Kuralların uygulanmasında zaten birçok sorun olan bir devlet olduğu için bende uymam kurallara. Ki öyle yapıyorum zaten..

yazdıklarının hepsi bahane.bu zihniyetten dolayı hiç bir şeydeğişmiyor bu ülkede.........

önce o yapmıyor ben neden yapayım zihniyeti yıkılacak sen yapacaksn ben yapıcam basşkası yapcak bizden gören diğerleri yapacak bu zaman içerisinde gelişecek bir kültür oluşturacak. o haddeden sonra zaten yapmamakta inat eden varsa yurtdışındaki gibide akıl hastanesine yollanacak kafasında bir sorunmu var diye.

dünyada gelişme böyle olur toplumun otokontrolü ile. ne yasalar ne başka bir şey. onlar sadece aracıdırlar. bizde ise otokontrol ters çalışıyor o yapmıyor ben neden yapayım. yapmazsanda zamanında afedersin nereye s.cacağını bile bizden öğrenen adamlarda kalkar bizimle dalga geçer.

bu durumu ben onurlu bir vatandaş olarak kendime yakıştırmıyorum. kendine yakıştıranlar düşünsün.

Ehliyet alırken öğrenilen kitaptakilerin % kaçını hatırlıyoruz. Direksiyonun başına geçip gaza basıp gitmekten ve birkaç basit kurala dikkat ederek araç kullanmaktan öte değil hiçbirimizin yaptığı. Benim sözüm trafikteki yayadan en büyük aracına kadar herkes için geçerli. Olayı sadece İstanbul'a da indirgemeyelim, muhtemelen bahsi geçen konular bütün iller için geçerlidir diye düşünüyorum. Hemen hemen herkesin facebook hesabı olabileceğini düşünerek sadece aşağıdaki videoyu izleyip öyle yorum yapmasını istiyorum. Ben bu videoyu "İşte insanlık budur" sözüyle yayınlamıştım.

http://www.facebook.com/video/video.php?v=273330453544&ref=mf

walla yeri geliyor ben kendimden bile korkuyorum. herkes suçu başkasına atmaktansa kendine çeki düzen verse olay zaten kapanmış olacak. Bu aralar trafikte o kadar çok gazlayan makaslayan var ki? arada bende yapıyorum eminim bana da aynı şeyleri söyleyen çok oluyordur, çeki düzen vermek lazım kendimize.

Geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum.

walla yeri geliyor ben kendimden bile korkuyorum. herkes suçu başkasına atmaktansa kendine çeki düzen verse olay zaten kapanmış olacak. Bu aralar trafikte o kadar çok gazlayan makaslayan var ki? arada bende yapıyorum eminim bana da aynı şeyleri söyleyen çok oluyordur, çeki düzen vermek lazım kendimize.

Geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum.

Faruk abi kesinlikle katılıyorum sana. Aslına bakarsan trafikte oldukça sabırlıyımdır ancak ben kurallara uyarken başkası seni enayi yerine alıp kuralı çiğniyorsa anında sigortalarım atıyor. Gene bizim burdan örnek vereyim. Mithatpaşa karakolunun olduğu demiryolu geçidini burdakiler bilir. Tren geçeceği zaman yol kapanır ve karmakarışık bir hal alır bu mekan. Herkes gayet güzel bir şekilde birbirinin peşinde durur tek sıra halinde. Minibüsler, özellikle 34 plakalı araçlar, ve densiz 54'ler karşı şeride geçip geçidin önünde beklemeye başlarlar. Ne o gidebilir nede diğer araçlar. Başlıyorum edebildiğim bütün küfürleri saymaya. Ya arkadaş 2 dakika beklemeye tahammülümüz yok. Yeri geliyor bende mecburen önümdeki aracın sağından geçiyorum. Daha geçenlerde fabrikaya gidiyorum. Pekşenler ışıklarında durdum önümde bir Corsa var. Yeşil yandı hareket ettik. Corsayı takip ediyorum. Sellektör yapıyorum ufaktan korna basıyorum araç sağa geçmiyor. Rahat 3-5 km gitmişizdir. En son dayanamadım verdim sağ sinyalimi geçtim sağından. Ve bildiğim ne kadar küfür varsa gene saydım.

yazdıklarının hepsi bahane.bu zihniyetten dolayı hiç bir şeydeğişmiyor bu ülkede.........

önce o yapmıyor ben neden yapayım zihniyeti yıkılacak sen yapacaksn ben yapıcam basşkası yapcak bizden gören diğerleri yapacak bu zaman içerisinde gelişecek bir kültür oluşturacak. o haddeden sonra zaten yapmamakta inat eden varsa yurtdışındaki gibide akıl hastanesine yollanacak kafasında bir sorunmu var diye.

dünyada gelişme böyle olur toplumun otokontrolü ile. ne yasalar ne başka bir şey. onlar sadece aracıdırlar. bizde ise otokontrol ters çalışıyor o yapmıyor ben neden yapayım. yapmazsanda zamanında afedersin nereye s.cacağını bile bizden öğrenen adamlarda kalkar bizimle dalga geçer.

bu durumu ben onurlu bir vatandaş olarak kendime yakıştırmıyorum. kendine yakıştıranlar düşünsün.
Bunlar bahane değil gerçekler. Uygulama olmadığı sürece, yaşadığın ülke Avrupa'da olsa, Amerika'da olsa Türkiye'de olsa bu böyle olacaktır. Herşey kuralların neden koyulduğu ve nasıl uygulandığı ile alakalı.
Yasalar kontrolü sağlayacak ki, insanlarda zamanla otokontrol oluşsun. Kimseye, kurallar gökten inmiyor. Ayrıca burada da kurallara uymayanları akıl hastanesine falan göndermiyolar.
Türkiye'de de durum bu olduğu sürece çoğunluğun uymadığı gibi bende kurallara uymamaya devam edicem ve kimse de buna ceza vermediği için insanlar kurallara uyması gerektiğini öğrenmeyecek. Avrupa ya da örnek alınan diğer ülke neden o uygulamayı yapıyor, nasıl uyguluyor sorusuna cevap bulunmadığı sürece de 1 adım bile ilerleyemeyiz. Aksinin gerçek olduğu zaten ülkenin durumuna bakılınca ancak boş laftan başka birşey olamaz. Asıl mesela orayı burayı örnek almak değil. Bizim sorunlarımız neler? Sorunlarımız nedir ve nasıl çözebiliriz. Onun bunun kendi sorunlarına göre ürettiği çözümleri Türkiye'ye getirerek bir yere varamayız. Burası Avrupa değil; Türkiye.

Aslına bakarsanız trafik cezaları Türkiye için müthiş bir gelir kaynağı bence. İnsanların belini bükecek şeylere zam yapana kadar; kemer takmamak 60 liramı 600 lira yap, aşırı hız 100 liramı 1000 lira yap. Hem kurallara uymaya ciddi şekilde teşvik etmiş olursun hemde gelir elde etmiş olursun (en azından insanlar uymaya başlayana kadar). Trafik ekiplerini daha çok sahalarda görmek istiyoruz.

bu tarz motor kazalarında sanki kendi başıma gelmiş gibi üzülüyorum..

Geri
Üst Alt