Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Böylesi bir daha yapılmadı: McLaren F1

zafa38

Kayıtlı Üye
Bu haftaki rüya otomobilimiz çağdaş bir klasik olan McLaren F1.
Otomobilin orta çıkış hikayesi ilginç. Gordon Murray'ın İtalya Grand Prix'sinden dönerken McLaren'in patronu Ron Dennis'e yaptığı çizimleri göstermesiyle başladı.

Dennis konseptle ilgilenince, hemen araştırmalar başladı.
Sonunda ortaya Dünyanın ilk monokok karbon gövdeli ve şasili yol otomobili çıktı.

O yıllarda Mc Laren'le Honda işbirliği vardı ve otomobil için düşünülen ilk motor bir Honda'ydı. Ancak istenilen performansa yaklaşamayınca o günlerin en iyi motorlarından biri olan BMW'nin 12 silindirli motoruna yönelindi.
Bu motor elden geçirilerek 6,1 litre hacime çıkarıldı.
İlk kez bir yol otomobilinde titanyum alaşımlı valflerer ve piston kolları geliştirildi. Isı yılıtımında 25 gran altın kullanıldı.
Atmosferik motor, 627 beygir güç üretmeyi başardı. Ancak genel olarak biraz daha düşük güçlü 560 beygirlik motor kullanıldı.
Kabon kullanımı sayesinde 1 tonun az üzerinde, 1140 kilo ağırlığa düşen otomobil ton başına 550 kilogram ağırlıkla hala yakalanamayan bir orana ulaştı.

Bugün 1001 beygirlik Bugatti bile McLaren F1'in yanında daha güçsüz duruyor.
Otomobilden sadece 106 adet üretildi. Bunlardan 64'ü McLaren F1 adını taşıyor ve "Street legal" yani yol versiyonu.
Diğerlerinin büyük bölümü yarış için üretildi.
Üç adet de yuzun kuyruklu yol versiyonu var. Onlar da GT olarak anılıyor.
F1 otomobil tarihinin en hızlı otomobillerinden. Bence birincisi. Ulaştığı e yüksek hız 386,7 kms.
İlginçtir. McLaren F1 üç kişilik bir otomobil. Sürücü ortada oturuyor. İki yolcu ise hafifçe arkada ve yanlarda.
Son derece ürkütücü bir otomobil olan F1 aslında çok da güvenli.
Benim bildiğim iki kazada da otomobil içinde bulunanlar, ki biri BMW'nin yönetim kurulu başkanıydı, kazalardan canlı kurtuldular.
Bana göre McLaren F1 otomobil tarihinde yapılmış en heyecan verici otomobildir.

Foto Galeri: http://galeri.haberturk.com/galeri/index/401111

Not: Alıntıdır. (Haberturk Fatih Altaylının Yazısı)

hala güncel süpersportlara kafa tutan zamanının çok ilersinden bi otomobildi..
velakin bayaa da vahşiydi.. :D :D

bu arada yenisi üzerinde çalışıyo McLaren biliyosun bi süredir Safa..
MP4-12C..Google amca yardımcın olur bu konuda.. :) ;)

hala güncel süpersportlara kafa tutan zamanının çok ilersinden bi otomobildi..
velakin bayaa da vahşiydi.. :D :D

bu arada yenisi üzerinde çalışıyo McLaren biliyosun bi süredir Safa..
MP4-12C..Google amca yardımcın olur bu konuda.. :) ;)

Hiç haberim yoktu yigit saol arastırırım birazdan...

ben sana söyliyim mesut..eşşeğe biniyorsun :D

Her ne kadar sınıfındaki bir çok araba onu sollasada gerçekten çizgisi ve sesi ile çok etkiliyici bir araba

Geri
Üst Alt