Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

akü bittikten sonra bozulan anlık yakıt tüketimi

gr34

Kayıtlı Üye
merhaba arkadaşlar, bu ilk mesajım yanlış yahut eksik bir şey varsa kusura bakmayın öncelikle.

3-4 ay önce akü değişiminden sonra enteresan bir şekilde anlık yakıt tüketimi verisi ve dolayısıyla yakıt tüketim istatistiklerini yanlış gösteriyor. anlık yakıt tüketimini yaklaşık 2 saniye kadar gecikmeli gösteriyor. mesela eğimli bir yolda araç viteste ve süzülürken bile pedalı bıraktıktan 2-3 saniye sonra tüketimi sıfırlıyor, ışıklarda durduktan sonra yine 2 saniye kadar sonra düşüyor. normalde yaklaşık 6 lt tüketimi olan yolda aynı şartlarda en az 7,5-8 lt gösteriyor. forumda benzer konulardaki sorunlara baktım, tarif edilen ölçüm birimlerini de kontrol ettim ama hepsi doğru. yakıt tüketimi de 50 litre ile yaklaşık 700 km civarı. yani araç aynı yakıyor.

servis sorunu bulamayıp topu gizli özeliklerin açık olmasna bağladı ki onda da sadece kadran selamlama açık. araç sonuçta aynı yakıtı tüketiyor ancak çok sinir bozucu. benzer bir durumla karşılaşan var mı?

teşekkürler.

Son düzenleme:
Aracınızda akü sökülünce radyo kodu filan istemiyorsa, akü kutup başlarını ayırıp 15-20 dakika bekleyin, beyin sıfırdan kalibrasyon yapar.

denedim. akü kutup başlarını çıkarıp 15 dk kadar bekleyip tekrar bağladım. araç 15-20 dk kadar normal gösterdi ancak tekrar bozuldu. ikinci kez denedim, onda da yarım saat bekledim ancak 2 saat sonra yine aynısı oldu. anlık tüketim hem gecikmeli hem de sabit hızla bile anormal biçimde değişiyor. her ne şekilde kalibre oluyorsa bir şekilde bozuluyor. video çektim, link ekledim.

denedim. akü kutup başlarını çıkarıp 15 dk kadar bekleyip tekrar bağladım. araç 15-20 dk kadar normal gösterdi ancak tekrar bozuldu. ikinci kez denedim, onda da yarım saat bekledim ancak 2 saat sonra yine aynısı oldu. anlık tüketim hem gecikmeli hem de sabit hızla bile anormal biçimde değişiyor. her ne şekilde kalibre oluyorsa bir şekilde bozuluyor. video çektim, link ekledim.

Yavaslarken frene mi bastınız, frene basarsanız anlık tüketim değeri artar

anlık tüketim sabit hızda, ayağımı gaz pedalından çektiğimde ve frene bastığımda da videoda şekilde tepkime veriyor. ancak yukarıda bahsettiğim gibi kutup başlarını söküp tekrar bağladığımda ilk başlarda düzgün çalışıyor ve böyle değil. sonra yine bu şekilde bozuluyor. videodaki tüketim bilgisinin frene basmamla ilgisi yok.

anlık tüketim sabit hızda, ayağımı gaz pedalından çektiğimde ve frene bastığımda da videoda şekilde tepkime veriyor. ancak yukarıda bahsettiğim gibi kutup başlarını söküp tekrar bağladığımda ilk başlarda düzgün çalışıyor ve böyle değil. sonra yine bu şekilde bozuluyor. videodaki tüketim bilgisinin frene basmamla ilgisi yok.
Birde vagcom ile kalibrasyon yaptırın

Geri
Üst Alt