Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Esp ve lastik basınç sensörü arızası

Ogoguz

Kayıtlı Üye
Merhaba öncelikle herkese kazasız belasız hayırlı günler dilerim. Aracım seat Leon 1.6 mk2 2009 model.
Aracımda önceden de benzer bir arıza oldu ancak 20bin km sonra sorun tekrar ortaya çıktı.Sorun kendiliğinden geçti çukura girdikten sonra.
Aracımı bir gün çalıştırdım anda lastik basınç sensörü ve esp lambası yanıyor.Lastigin havasını tamamladım ancak basılı tutmama rağmen sönmüyor.Baska bir gün yine kendiliğinden söndü Urfa'ya gittim geldim.Ankarada tekrar yandı.Bu sefer yandığında direksiyon lambasıda yandı.Ancak açıp kapattığımda yine lastik basınç sensörü ve esp lambası yine yanmaya başladı ve hala sönmüyor.
Aklımda 4 sebep var
1.Aku zayıfmi acaba ondan mı kaynaklaniyor.
2.Jant içindeki basınçları okuyan sensör mu arıza yaptı kışlık lastikleri degistireli 1 ay oldu sensor demi acaba arıza var
3.Abs esp tekerleğe giden kablolarlarda mi acaba arıza var.
4.En korktuğum ABS beyninde mi arıza var Önceden yaşayan varsa yardımlarınız rica olunur.
Fotoğraf yükledim.Suanki halinde lastik basınçla esp.yaniyor

Ekli dosyalar

• IMG_20201211_173501.jpg
    IMG_20201211_173501.jpg
    843.9 KB · Görüntüleme: 47
  • IMG_20201224_163739.jpg
    IMG_20201224_163739.jpg
    668.2 KB · Görüntüleme: 40
Hocam önecelikle geçmiş olsun. ESP ikazla beraber direksiyon ikaz da yanıyorsa poryalarını kontrol ettirmeni öneririm. Darbe kaynaklı poryadan okuma yapan bir sensör var, orda bir hasar oluşmuş olabilir. Rot balans ayarı yapılan yerlerde kontrolü sağlanabiliyor

Hocam önecelikle geçmiş olsun. ESP ikazla beraber direksiyon ikaz da yanıyorsa poryalarını kontrol ettirmeni öneririm. Darbe kaynaklı poryadan okuma yapan bir sensör var, orda bir hasar oluşmuş olabilir. Rot balans ayarı yapılan yerlerde kontrolü sağlanabiliyor
Hocam direksiyon şuan yanmıyor bir iki sefer yandı söndü sadece esp ve lastik basınç sensörü yanıyor foto ekledimIMG_20201211_173501.jpg

Bu uyari işiklarini ilk kontak açilirkenmi yapiyor ve sönüyormu acaba.

Hocam bugünde böyle yandı akü ölçtüm voltajdan gayet iyiEkli dosyayı görüntüle 22073
Daha önceden bu şekilde ikaz aldığım oldu, porya değişimi yapmak zorunda kaldım. Bahsettiğim gibi hasarlı porya yüzünden okuma yapamayan sensör ilgili tekerleğin dönmediğini düşünüyor ve bu tarz ikazlar vermişti banada. UMarım çözümü bulursunuz, geçmiş olsun

Konuyla ilgili sorunu çözdüm leonlarim hepsinde olan bir sorun doğuş otoyu arayıp servis güncellemesi varmı diye sorun. Merkezi kontrol ünitesine.yuksek akım geliyor ve abs beynini bozuyor ben yandım siz yanmayın

Sanki abs beyni gibi. Sağ ön koltuk altındaydı sanırım. Sıvı teması olmus olabilir. Soket yerinde temassızlık olabilir. Kontrol etmek lazım. En kötü çıkma beyin kovalamak lazım. 500 600 civarıydı en son.

Geri
Üst Alt