Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2020 Yeni Leon Yol Tutuşu

ACK

Kayıtlı Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Yeni Leon videosunu görünce sizinle de paylaşmak istedim. Yol tutuşu çok çok geride kalmış gibi gözüküyor. Sizce nasıl?

Tüm teknik veriler ve detayları bir kenara bıraktım Arka stopların çirkinliği nedir arkadaş ya..Mevcut yakışıklı yolda adeta yılan gibi duran leon dan böyle özünü ve kendine has karakterini yitirmiş bir leona...

KM77'yi takip ederim ve buna göre aracın yol tutuşu kusursuz görünmüyor. Gerçi 75km de başarılı olması standart bir aile hatchback'i için kabul edilebilir bir rakam. Fakat yaptıkları testin çok zorlayıcı ve birçok sürücünün hiçbir zaman karşısına çıkmayacak kadar keskin olduğunu düşünüyorum. Güvenli sürüş eğitiminde aynı şekilde testlere katılmıştık, zaten testleri 77 değil 55km ile yaptırıyorlar onda bile katılımcıların %90'ı arabayı zaptedemedi. Ayrıca arabanın kendi karakteristiği kadar üzerindeki lastiklerin ve hava şartlarının da etki ettiğini hesaba katmak lazım.

Dediğim gibi 4. nesil Leon bu testte çok başarılı görünmüyor ama zaten bir çok sürücü o süratlerde öyle bir manevrayı başarılı şekilde gerçekleştiremez. KM77 deki elemanlar sürekli bunu yapan, çok fazla araçla yapan, bir bakıma aracın sınırlarını çözmeye çalışan kişiler. Bir de gerçek hayat senaryolarında frene basılır, bu adamlar frene hiç dokunmadan testi gerçekleştiriyorlar.

KM77 testlerinde benim dikkat ettiğim şey sol/sağ geçişini kusursuz yapmış olmalarından çok aracın 4 tekerinin birden sağlıklı şekilde yere basıyor olması, abartılı bir body roll olmaması gibi şeyler. O noktalarda göze batan birşey görünmüyor açıkcası.

Mk3 leonun geyik testleri çok daha iyiydi. 77 ve 79 ile başardığı iki test var. Arabalar gün geçtikçe elektroniğe güvenip karoseri sallıyor.

KM77'yi takip ederim ve buna göre aracın yol tutuşu kusursuz görünmüyor. Gerçi 75km de başarılı olması standart bir aile hatchback'i için kabul edilebilir bir rakam. Fakat yaptıkları testin çok zorlayıcı ve birçok sürücünün hiçbir zaman karşısına çıkmayacak kadar keskin olduğunu düşünüyorum. Güvenli sürüş eğitiminde aynı şekilde testlere katılmıştık, zaten testleri 77 değil 55km ile yaptırıyorlar onda bile katılımcıların %90'ı arabayı zaptedemedi. Ayrıca arabanın kendi karakteristiği kadar üzerindeki lastiklerin ve hava şartlarının da etki ettiğini hesaba katmak lazım.

Dediğim gibi 4. nesil Leon bu testte çok başarılı görünmüyor ama zaten bir çok sürücü o süratlerde öyle bir manevrayı başarılı şekilde gerçekleştiremez. KM77 deki elemanlar sürekli bunu yapan, çok fazla araçla yapan, bir bakıma aracın sınırlarını çözmeye çalışan kişiler. Bir de gerçek hayat senaryolarında frene basılır, bu adamlar frene hiç dokunmadan testi gerçekleştiriyorlar.

KM77 testlerinde benim dikkat ettiğim şey sol/sağ geçişini kusursuz yapmış olmalarından çok aracın 4 tekerinin birden sağlıklı şekilde yere basıyor olması, abartılı bir body roll olmaması gibi şeyler. O noktalarda göze batan birşey görünmüyor açıkcası.

Kesinlikle dediklerinde haklısın ancak bu araçlara aynı standartlarda test yapıldığı için bence yeni leon böyle olmamalıydı. Aynı aracın eski versiyonları çok daha iyi bir sonuç almış. Aynı şey İbiza için de geçerli. Fiesta vs Ibiza baktığımızda arada uçurumlar var. Beni derinden üzdü açıkçası bu durum.

Eskiden yol tutuşu ön düzen, şasi ve süspansiyona bağlıyken, günümüzde teknolojik ekipmanlara bağlı hale geldi. Bu sebeple şasi ve süspansiyona çok önem verilmiyor ve maliyetlerden kısmak adına tam bağımsız süspansiyondan torsiyona geçiliyor. Bu da yol tutuşunu azaltıyor. Misal Mk2 de arkalar bağımsız iken Mk3 te torsiyon hale geldi. Mk4 te de birşeylerden kısıp yol tutuşunun azalmasına sebep olmuş olabilirler.

Sonuç kötü. Araba baya bir salınım veriyor. 73 km teste bile yola tutunmakta çok zorlanmış

Bu sonuçlara baktığımızda ve selefi araçlar ile karşılaştırdığımızda yeni leonun beklenenin çok altında kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Maliyetleri düşürme hırsı ve elektronik sistemlere fazla güvenme sebebiyle güven vermeyen sonuçlar ile karşımıza çıkan bir leon görüyoruz. Sert manevra günlük hayatta işime yaramıyor olarak görülebilir fakat bir kere başa gelen ve ölümle bitebilen bir savrulma anında araçlarımızın yere sağlam basmasının önemini anlarız ve sadece çok az zamanda başımıza gelebilecek böylesi durumlar için belli bir seviyenin üzerinde yol tutan araçlar ile sürüş yapmamız oldukça önemli. Bu videoda da Yeni Leonun eski nesillerine göre oldukça geride kaldığını söyleyebiliriz.

• Beğen
Reaksiyonlar: ACK
Videoyu izleyince Golf ile ayni platform olmasindan bakayim dedim golf 2020 model daha da zor duruma dusmus. Seat sport modda durumu biraz toparlamis. Golf 69km de kalmis galiba.. yanal kaymasi biraz fazla olmus sanki!

Bu sitede ben sadece fransiz arabalarinin iyi sonuc aldigini gordum ne bmwsi ne mercedesi hepsi cuvalliyor bu teste gore ama sanki bir firma grubuna gore baz test gibime geliyir neden sadece fransizlar iyi bu teste onuda anlamis degilim bana cok mantikli gelen bir test degil

Geri
Üst Alt